Norrköpings kommun vill gå med i Generation Pep
Kommunstyrelsen beslutade idag (18 juni) att ansöka om att Norrköpings kommun blir en Generation Pep-kommun. Generation Pep arbetar för att alla barn och ungdomar i Sverige ska ha möjlighet och lust att leva ett aktivt och hälsosamt liv, genom fysisk aktivitet och bättre matvanor.
– Vi har barns och ungas uppväxtvillkor och mående i fokus och satsar därför extra resurser både inom skola, socialtjänst och kultur- och fritid. Att få barn i rörelse är viktigt både för den fysiska och psykiska hälsan, vi vet att en meningsfull fritid ökar förutsättningar till ett gott liv. Det har sedan pandemin varit en nedgång i ungas rörelse och aktivitet, och ett syfte med kommunens ansökan om att få arrangera SM-veckan 2025 var att kunna inspirera till ökad rörelse för förbättrad hälsa hos barn och unga. Att gå med i Generation Pep är ytterligare ett steg i det arbetet. Förra veckan togs dessutom beslut i kultur- och fritidsnämnden om att arbeta fram ett idrottspolitiskt program och en anläggningsstrategi som säkrar upp att det finns tillräckligt med idrottslokaler i framtiden. Så nu kraftsamlar vi i samband med SM-veckan, fast beslutna att långsiktigt nå en högre nivå av rörelse och idrottande bland barn och unga, säger Monica Holtstad (L), kommunalråd med ansvar för folkhälsa.
Huvudfokus för Generation Pep är barn och unga, mat och rörelse. Metoden utgår från befintlig och ny kunskap för att utmana system, strukturer och begränsningar.
Generation Pep-kommuners vision är: Vår kommun arbetar aktivt för att alla barn och unga ska ha goda möjligheter och viljan att leva ett aktivt och hälsosamt liv.
– När nu SM-veckan genomförs i Norrköping är det långsiktiga målet att veckan ska fungera som en katalysator för ökat intresse att idrotta, något som vi hoppas ska leda till en bestående effekt. En av de metoder som finns tillgängliga för att ur ett kommunalt perspektiv och på ett strukturerat vis arbeta med förbättrad hälsa - rörelse och kost - hos barn och unga är Generation Pep, säger Maria Karlsson, tillväxt- och utvecklingsdirektör.
Generation Pep är en stiftelse som grundades 2016 genom ett initiativ av Kronprinsessparet och en rad samhällsaktörer. Verksamheten och dess metodstöd bygger på evidensbaserad kunskap och principer.
De kommuner och regioner som antas som Generation Pep kommun, i dagsläget 32 kommuner, får tillgång till metodik och verktyg samt att ingå i det nätverk av kommuner och stödpersoner som är knutna till initiativet.
Det är kostnadsfritt att vara en Generation Pep kommun.
Läs mer om Generation Pep här
Kontakt:
Monica Holtstad (L)
Titel: kommunalråd med ansvar för folkhälsa
Telefon: 070-775 31 34
Maria Karlsson
Titel: tillväxt- och utvecklingsdirektör
Telefon: 0724-59 42 19
____________________________________________________________________________________________
Avsändare: Lana Brunell, pressansvarig
Telefon: 0730-20 17 18
Norrköpings kommun har omkring 145 000 invånare och drygt 13 000 företag i starka branscher som pappersindustri, transport och logistik, energi, visualisering och medieteknik samt besöksnäring. Med drygt 11 000 anställda är Norrköpings kommun den största arbetsgivaren i Norrköping.
Följ Norrköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Norrköpings kommun
Ny översiktsplan visar hur Norrköping kan utvecklas15.12.2025 11:15:01 CET | Pressmeddelande
Kommunfullmäktige fattade i dag, måndagen den 15 december, beslut om att anta en ny översiktsplan för Norrköpings kommun. Den nya översiktsplanen är kommunövergripande, till skillnad mot de tidigare då stad och landsbygd varit separerade. Den tar även hänsyn till nya lagkrav, som klimatrelaterade risker och barnkonventionen.
Karlshedsparken invigd – en modern mötesplats över generationerna11.12.2025 15:45:24 CET | Pressmeddelande
I dag invigdes den upprustade Karlshedsparken som finns i hjärtat av Ektorp. Parken har fått nya miljöer för samvaro, lek och lärande. Naturnära delar har bevarats och aktivitetsytor har tillkommit där det nya konstverket Med Rötterna i Ektorp av konstnären Jennifer Forsberg är en del.
Pressinbjudan: Invigning av Karlshedsparken8.12.2025 11:03:48 CET | Pressmeddelande
Karlshedsparken i Ektorp har under året genomgått en omfattande upprustning. Parkens naturnära delar har bevarats, trädgårdsinspirerande planteringar och aktivitetsytor för lek har tillkommit, liksom helt nya konstverk som avtäcks när parken invigs.
Årets Fem i tolv-pris går till Tjejjouren Öst5.12.2025 14:56:05 CET | Pressmeddelande
Den ideella föreningen Tjejjouren Öst är årets vinnare av Fem i tolv-priset. Det delades ut i dag, fredag den 5 december, av kommunfullmäktiges vice ordförande Eva-Britt Sjöberg (KD), på Mångfaldshuset i Marielund.
Pressinbjudan: Fem i tolv-priset 2025 delas ut2.12.2025 10:30:00 CET | Pressmeddelande
Fredag den 5 december avslöjas vem som får årets Fem i tolv-pris. Priset överlämnas av kommunfullmäktiges vice ordförande Eva-Britt Sjöberg (KD) på Mångfaldshuset.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum