Ingen omkom i den svenska luftfarten 2024
18.6.2025 08:37:01 CEST | Transportstyrelsen | Pressmeddelande
Förra året omkom ingen inom den svenska luftfarten. Fem personer skadades allvarligt – fyra vid skärmflygning och en passagerare i luftballong. Det visar Transportstyrelsens säkerhetsöversikt för luftfarten 2024.

Den nya rapporten visar att ingen omkom i olyckor med svenskregistrerade luftfartyg eller i det svenska luftrummet under 2024. Svensk linjefart och chartertrafik håller fortsatt en hög säkerhetsnivå utan olyckor.
Sammanlagt inträffade 25 olyckor inom allmänflyget och ballongflyget under förra året. 15 av olyckorna skedde med skärmflyg och två med luftballong. Men både det totala antalet olyckor och antalet olyckor med skärmflyg är betydligt mindre än genomsnittet för de senaste åren.
I olyckorna skadades fem personer allvarligt: fyra vid skärmflygning och en var passagerare i luftballong. Det var när ballongen skulle landa som den trycktes nedåt av vinden och kontakten med marken blev hård, varpå korgen välte.
Antalet allvarligt skadade är det minsta sedan 2015, som är det första år Transportstyrelsen har heltäckande statistik för.
– Att olyckstalen vänder neråt är precis det vi vill se. Men samtidigt är det viktigt att vi fortsätter med det säkerhetsförebyggande arbetet tillsammans med både det kommersiella flyget och förbunden inom allmänflyget. Det är de allvarligaste händelserna en påminnelse om, säger Gunnar Ljungberg, sjö- och luftfartsdirektör på Transportstyrelsen.
Fokus på säkerhetspolitiska läget
Under förra året handlade en stor del av Transportstyrelsens tillsyn över den operativa flygverksamheten om att följa det säkerhetspolitiska läget. Tidigare var konfliktzonerna få och lätta att undvika i samband med färdplanering, men i dag är det en faktor som kräver konstant bevakning för flera flygbolag. Transportstyrelsens tillsyn förra året riktade bland annat in sig på satellitbaserad navigering och informationssäkerhet.
– Vi behöver fortsätta att förebygga de risker som finns inom luftfarten. I vårt uppdrag som tillsynsmyndighet ingår att se till att branschens aktörer känner till vilka risker som finns och att situationerna hanteras om de väl uppstår. Det är ett arbete där vi mycket hellre är proaktiva än reaktiva, säger Gunnar Ljungberg.
Kontakter
Transportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seBilder

Länkar
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Prognosen: Flygets återhämtning i sikte20.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Inom sex år kan passagerarantalet i luften vara tillbaka på de nivåer som förekom före pandemin – men med stora skillnader för in- och utrikesflyget. Det visar Transportstyrelsens nya långtidsprognos för åren 2026-2032. Osäkerheten bedöms dock vara stor på grund av kriget i Mellanöstern.
Så undviker du farorna på sjön19.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Motorhaveri, grundstötning eller fall överbord. Kantring, hoppet i land eller kollision med annan båt. Nu är den efterlängtade båtsäsongen här, men mycket kan också gå snett till sjöss. Särskilt för den som ger sig ut oförberedd. Transportstyrelsen tipsar om hur du gör båtlivet hållbart i längden.
Insatser krävs mot den fruktade havsspyan13.5.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Via fritidsbåtar sprids invasiva främmande arter till olika vattenområden i Sverige. Nu finns en ny gemensam riktlinje för hela Östersjöområdet och Nordostatlanten. Genom att hålla skrovet rent från påväxt ska båtägare ta upp kampen mot bland annat den fruktade havsspyan.
Nya förarstödssystem och pågående EU-process för Tesla11.5.2026 08:35:24 CEST | Nyheter
Nya regelverk för mer avancerade förarstödssystem har tagits fram inom UNECE och EU. Regelverken börjar nu träda i kraft, vilket innebär att nya fordon kan godkännas med sådan funktionalitet och snart finns på svenska vägar. Transportstyrelsen har varit delaktig i arbetet med att ta fram regelverken. – Vi ser positivt på teknikutvecklingen inom förarstödssystem, med trafiksäkerhet som en central utgångspunkt, säger Hans Nordin, utredare vid Transportstyrelsen.
Störningar påverkar Transportstyrelsens system10.5.2026 17:46:03 CEST | Pressmeddelande
Den senaste tiden har olika driftstörningar drabbat Transportstyrelsens it-system. Bland annat har e-tjänsterna inte gått att använda. Men nu fungerar återigen samtliga e-tjänster och förarproven hos Trafikverket.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum