Ingen omkom i den svenska luftfarten 2024
18.6.2025 08:37:01 CEST | Transportstyrelsen | Pressmeddelande
Förra året omkom ingen inom den svenska luftfarten. Fem personer skadades allvarligt – fyra vid skärmflygning och en passagerare i luftballong. Det visar Transportstyrelsens säkerhetsöversikt för luftfarten 2024.

Den nya rapporten visar att ingen omkom i olyckor med svenskregistrerade luftfartyg eller i det svenska luftrummet under 2024. Svensk linjefart och chartertrafik håller fortsatt en hög säkerhetsnivå utan olyckor.
Sammanlagt inträffade 25 olyckor inom allmänflyget och ballongflyget under förra året. 15 av olyckorna skedde med skärmflyg och två med luftballong. Men både det totala antalet olyckor och antalet olyckor med skärmflyg är betydligt mindre än genomsnittet för de senaste åren.
I olyckorna skadades fem personer allvarligt: fyra vid skärmflygning och en var passagerare i luftballong. Det var när ballongen skulle landa som den trycktes nedåt av vinden och kontakten med marken blev hård, varpå korgen välte.
Antalet allvarligt skadade är det minsta sedan 2015, som är det första år Transportstyrelsen har heltäckande statistik för.
– Att olyckstalen vänder neråt är precis det vi vill se. Men samtidigt är det viktigt att vi fortsätter med det säkerhetsförebyggande arbetet tillsammans med både det kommersiella flyget och förbunden inom allmänflyget. Det är de allvarligaste händelserna en påminnelse om, säger Gunnar Ljungberg, sjö- och luftfartsdirektör på Transportstyrelsen.
Fokus på säkerhetspolitiska läget
Under förra året handlade en stor del av Transportstyrelsens tillsyn över den operativa flygverksamheten om att följa det säkerhetspolitiska läget. Tidigare var konfliktzonerna få och lätta att undvika i samband med färdplanering, men i dag är det en faktor som kräver konstant bevakning för flera flygbolag. Transportstyrelsens tillsyn förra året riktade bland annat in sig på satellitbaserad navigering och informationssäkerhet.
– Vi behöver fortsätta att förebygga de risker som finns inom luftfarten. I vårt uppdrag som tillsynsmyndighet ingår att se till att branschens aktörer känner till vilka risker som finns och att situationerna hanteras om de väl uppstår. Det är ett arbete där vi mycket hellre är proaktiva än reaktiva, säger Gunnar Ljungberg.
Kontakter
Transportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seBilder

Länkar
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Bättre tillgänglighet för många flygplatser4.2.2026 08:35:00 CET | Nyheter
Trots en vikande inrikesmarknad ökade tillgängligheten för flera av landets flygplatser under 2025 jämfört med året innan. Det visar en ny rapport från Transportstyrelsen. Framför allt ändringar i tidtabellerna, bedöms vara orsaken.
Nu blir det enklare att hyra in och ut skepp2.2.2026 08:30:00 CET | Nyheter
Från och med den 1 februari förenklas reglerna för in- och uthyrning av obemannade skepp i Sverige. ”Det här underlättar mycket för redarna”, säger Anna Petersson, enhetschef på Transportstyrelsen.
Slopad fordonsskatt för husvagnar och andra släp30.1.2026 09:00:00 CET | Nyheter
Fordonsskatten slopas för husvagnar och vissa andra släpfordon från och med den första februari 2026. Cirka 850 000 släpfordon omfattas av förändringen.
Ny utbildning för moppe och mopedbil28.1.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
AM-utbildningens omfattning utökas och övningskörning kommer att kunna göras på både två-, tre- och fyrhjuliga mopeder. – Det är viktigt att vårdnadshavare nu väljer utbildning efter vilken fordonstyp deras ungdomar ska köra, säger Susanne Alger, utredare vid Transportstyrelsen.
Trenden håller i sig: Fartyg i allt sämre skick26.1.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Förra året stoppade Transportstyrelsen 27 utländska fartyg från att lämna svenska hamnar eftersom de bedömdes vara i så dåligt skick att sjövärdigheten äventyrades. Det innebär att den oroväckande trenden med utländska fartyg på svenskt vatten i allt sämre skick håller i sig.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum