Einar Mattsson i Almedalen 2025: Vi måste hålla takten
18.6.2025 06:36:00 CEST | Einar Mattsson | Pressmeddelande
Nu är det åter dags för Sveriges världsunika demokratimässa – Almedalen. Einar Mattsson-koncernen åker med ett antal medarbetare till Visby vecka 26.

– Vi kommer att prata om välbehövliga reformer för att få en fungerande svensk bostads- och byggmarknad. Vi välkomnar regeringens ambitioner att genomföra strukturella reformer men vi ser med oro på reformtakten.
– Dialogen kommunerna i veckan kommer också att handla om takt, och då främst på hur vi kan starta projekt där vi är redo att sätta spaden marken. Det är fortsatt så att tillämpningen av befintlig lagstiftning skiljer sig väl mycket åt mellan kommuner och ibland även mellan projekt i en och samma kommun. Längre ledtider ökar kostnaderna vilket jag inte tror att någon önskar, säger Stefan Ränk, Einar Mattssons koncernchef.
Einar Mattssons deltagande i Almedalen 2025
Einar Mattsson är från 2025 delägare i Bostadspolitik.se som tillsammans med partners från branschen arrangerar ett fullspäckat seminarieprogram på Clarion Hotel Wisby på tisdagen och onsdagen. Med plattformens ägarbas inräknad är vi ett 20-tal aktörer som går samman för att diskutera på Almedalens mest självklara bostadspolitiska mötesplats.
-
24 juni kl.14.55 – 15.20 deltar koncernchef Stefan Ränk i ”Panel med statssekreteraren – vad behöver göras?” tillsammans med bostadsministerns statssekreterare Johan Davidson hos Bostadspolitik.se i Spegelsalen på Clarion Hotel Wisby.
-
25 juni kl. 10.45 – 11.15 deltar hållbarhetsutvecklingschef Johanna Wikander på seminariet ”Styrelsens ESG-ansvar, vilka risker och krav kan man inte ignorera?” som arrangeras av Dagens industri, Stratsys och Aktuell Hållbarhet på Strandvägen 4.1.
-
25 juni kl. 15.00 – 15.50 deltar projektledare Mikael Dimadis med Center Director Jonas Anund Vogel från KTH Dig-IT Lab på ”Accelerera digitalisering och AI inom fastighetsbranschen – bättre träffsäkerhet till lägre kostnad för ett minskat klimatavtryck.” hos Bostadspolitik.se i Paviljongen på Clarion Hotel Wisby.
-
26 juni kl. 09.00-10.00 deltar hållbarhetsutvecklingschef Johanna Wikander i seminariet ”Bostaden som grönt batteri," på New Republics Arena, Strandgatan 22, med bland andra Joakim Martell från GotlandsHem och Jonas Tannerstad från ÖrebroBostäder.
Utöver detta deltar vi som vanligt i många rundabordssamtal, dialoger med offentliga och privata samarbetspartners, och andra typer av möten utanför programmet.
Nyckelord
Kontakter
Ewelina HolmPress- och kommunikationschef (presskontakt)
Tel:0765-42 67 20ewelina.holm@einarmattsson.seOm Einar Mattsson AB
I år fyller Einar Mattsson 90 år. Einar Mattsson AB är moderbolag denna familjeägda bolagsgrupp som är verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad. Idag är Einar Mattsson-sfären Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter. Koncernen är bland de mest aktiva projektutvecklarna av nya bostäder i regionen. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar drygt 15 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
Einar Mattsson i Almedalen – för en fungerande bostadsmarknad och effektivare byggprocesser16.6.2026 06:33:00 CEST | Pressmeddelande
Nu är det åter dags för Almedalen – Sveriges unika mötesplats för demokrati och samhällsfrågor. Einar Mattsson-koncernen deltar för att samtala om hur vi skapar en fungerande bostadsmarknad och effektivare byggprocesser som möjliggör fortsatt tillväxt.
”Det är en fin förmån att få följa ett projekt hela vägen” — fredagsporträttet med Areza Partovi12.6.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Arezo har ett drömyrke för många. Hon får ansvara för renoveringen av äldre bostadshus och modernisera dem med utmaningen att material- och produktval ska harmoniera med husens tidsepoker, så att dess identitet bevaras. Hon vill att chefer ska våga ge unga medarbetare ansvar för att snabbt kunna bygga upp erfarenhet. Hon reser gärna, men nu väntar ett annat slags äventyr. Lär känna projektledaren Arezo i dagens fredagsporträtt:
“Vi erbjuder våra blivande hyresgäster en förutbestämd hyreshöjning” — fredagsporträttet med Harry Björnström5.6.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Ofta skrattandes och med klurig blick möter du Harry i korridorerna på Einar Mattsson. På kafferasten kan man få till sig ett förhandlingstips om man har tur bland alla historier han gärna delar med sig av. När han inte förhandlar hyror, spelar fritidshuset i Roslagen och gitarren en stor roll i hans liv. Lär känna Harry i dagens fredagsporträtt:
Fredagsporträttet: ”Mina arbetsdagar är som att lägga pussel med olika svårighetsgrad”22.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Med rask takt, kreativitet och tydlighet jobbar vår medarbetare i sin roll som utredare av oriktiga hyresförhållanden. Fritiden ägnas gärna åt projekt hemma, där planerandet är lika stort nöje som genomförandet. Hon gillar också konst och musik, resor och kan flera språk. Lär känna henne mer i dagens fredagsporträtt:
”Det finns så många extremt bra kompetenser här” — fredagsporträttet med Alexander Ospino Munter15.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Pigg, glad och nyfiken är en beskrivning som passar in på systemförvaltaren Alexander Ospino Munter. Utöver allt optimerande på jobbet, hittar vi honom ofta sjungande, lagandes mat och med ett intresse utöver det vanliga för berg-och-dalbanor. Han är kreativ, positiv och en omtänksam kollega. Han blir inspirerad varje dag på jobbet och då särskilt av sin kompetenta chef. Lär känna Alexander i dagens fredagsporträtt:
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum