FAKTA OM MATEN: Världen på tallriken – En rapport om svensk livsmedelsimport
Svensk Dagligvaruhandel presenterar idag en ny rapport om importens roll i Sveriges livsmedelsförsörjning. Majoriteten av de importerade livsmedlen kommer från Europa, med frukt och grönsaker som den mest dominerande varugruppen. Rapporten belyser hur global handel, geopolitik och konsumenternas efterfrågan påverkar pris och tillgång på livsmedel.

Rapporten Fakta om maten: Världen på tallriken visar att Sverige under 2024 importerade 6,5 miljoner ton livsmedel, till ett värde av 220 miljarder kronor. Livsmedel står därmed för cirka 8 procent av Sveriges totala importvolym, en liknande nivå som våra nordiska grannländer.
Den största delen av livsmedelsimporten utgörs av frukt och grönsaker, följt av spannmål, mejeriprodukter och vegetabiliska fetter. Mycket av det som importeras är även varor som inte produceras i Sverige, såsom kaffe, choklad och avokado – livsmedel som speglar konsumenternas efterfrågan på ett varierat utbud året om.
- Det räcker att jämföra med butikshyllorna för några decennier sedan för att se hur utbudet har breddats. I dag vill konsumenten ha världen på tallriken – och det förutsätter att världen når fram till butikshyllan, säger Karin Brynell, vd för Svensk Dagligvaruhandel.
Över 80 procent av Sveriges livsmedelsimport kommer från andra EU-länder, med Danmark, Nederländerna och Tyskland som våra viktigaste handelspartner. EU:s inre marknad är därmed avgörande för att dagligvaruhandeln i Sverige ska fungera smidigt.
- Rapporten visar att livsmedelsimporten är en integrerad del av svensk handel och försörjning. Det understryker vikten av fungerande handelsflöden och starka handelsrelationer inom EU och globalt, säger Karin Brynell, vd på Svensk Dagligvaruhandel.
Rapporten lyfter även effekterna av det globala läget. Från Ukraina importeras framför allt spannmål och vegetabiliska oljor – områden som är särskilt känsliga för krigets följdeffekter. Från USA består importen huvudsakligen av drycker och diverse livsmedel. Eventuella tullhöjningar och motåtgärder från EU kan skapa ökad instabilitet, även om den direkta påverkan på svensk handel bedöms som marginell.
Rapporten Fakta om maten: Världen på tallriken – En rapport om svensk livsmedelsimport finns tillgänglig från och med idag på Svensk Dagligvaruhandels hemsida här.
Idag, onsdag 18 juni, anordnar Svensk Dagligvaruhandel ett webbinarium där rapporten presenteras – Världen på tallriken – hur beroende är vi av importerad mat? Sändningen går att se i efterhand via Svensk Dagligvaruhandels hemsida.
Om rapportserien Fakta om maten:
Fakta om maten är en rapportserie som belyser dagligvaruhandeln ur olika perspektiv. Varje rapport fokuserar på en specifik frågeställning och syftar till att öka förståelsen för branschen.
Rapporterna tas fram av HUI Research tillsammans med Ek. Dr. Fredrik Bergström på uppdrag av Svensk Dagligvaruhandel.
För ytterligare information kontakta:
Cecilia Anneling, kommunikationschef Svensk Dagligvaruhandel, 0708-40 52 63
Kontakter
Cecilia AnnelingKommunikationschef
Tel:0708-40 52 63cecilia.anneling@svdh.seDokument
Svensk Dagligvaruhandel är branschorganisation för dagligvaruhandeln som är en viktig del av livsmedelskedjan. Vi tar fram branschriktlinjer och överenskommelser, svarar på remisser och arbetar med samhälls- och näringspolitiska frågor. Våra medlemsföretag är Axfood, Coop Sverige, ICA Sverige, Lidl Sverige och Livsmedelshandlarna.
Följ Svensk Dagligvaruhandel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Dagligvaruhandel
Volymtillväxt i dagligvaruhandeln i oktober19.11.2025 06:15:00 CET | Pressmeddelande
Försäljningen i dagligvaruhandeln ökade med 5,5 procent i oktober 2025, jämfört med samma månad 2024, enligt branschorganisationen Svensk Dagligvaruhandels Dagligvaruindex.
Här växer dagligvaruhandeln mest – nya butiker skapar lokala jobb17.10.2025 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Dagligvaruhandeln är en av Sveriges största arbetsgivare och spelar en central roll för sysselsättningen i hela landet. Många tar sina första steg in på arbetsmarknaden i en dagligvarubutik och för nyanlända fungerar handeln ofta som en viktig väg in i arbetslivet.
Tillväxt i både fysisk butik och e-handeln under september månad16.10.2025 06:15:00 CEST | Pressmeddelande
Försäljningen i dagligvaruhandeln ökade med 5,3 procent under september 2025, jämfört med samma månad 2024, enligt branschorganisationen Svensk Dagligvaruhandels Dagligvaruindex.
Zeta Pinsa är Årets Dagligvara 202510.10.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Priset Årets Dagligvara delas ut av Svensk Dagligvaruhandel till den produkt som haft en särskilt framgångsrik och innovativ lansering i dagligvaruhandeln. Årets vinnare är Zeta Pinsa från Di Luca & Di Luca. Förutom äran får vinnaren Handelns pris, exponering i dagligvaruhandelns egna kanaler, och ett presentkort hos samarbetspartnern NIQ.
FAKTA OM MATEN: Grannar runt matbordet – en nordisk utblick över dagligvaruhandeln19.9.2025 09:59:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige har de lägsta matpriserna i Norden. Idag presenterar Svensk Dagligvaruhandel en ny rapport som visar att den svenska dagligvaruhandelns struktur i hög grad speglar våra nordiska grannländers – präglad av ett fåtal större aktörer, storskalig och effektiv logistik samt höga kostnader och tydliga regleringar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum