Sveriges handel med USA kan minska kraftigt om höga tullar kvarstår
Om de tilläggstullar som införts och som planeras blir bestående, kan Sveriges export och import till USA minska med omkring 9 respektive 17 procent. Det visar en ny analys från Kommerskollegium.

Kommerskollegium har analyserat vilka effekter de tullar som har införts sedan slutet av 2024, samt de som därefter har planerats eller utretts, kan få på världshandeln på några års sikt. Detta inkluderar även EU:s föreslagna motåtgärder.
Simuleringen, som genomförts med en så kallad allmän jämviktsmodell, visar att Sveriges export till USA skulle minska med omkring 9 procent. Särskilt hårt drabbas trä-, pappers-, fordons- och stålindustrin. Samtidigt förväntas importen från USA minska med 17 procent, bland annat till följd av EU:s planerade svarstullar.
– Analysen visar att Sveriges totala handel påverkas i begränsad utsträckning, men att handeln med USA faller kraftigt. Effekterna kan bli långvariga och påverka både företag och konsumenter negativt, säger Lovi Nordgren, utredare på Kommerskollegium.
Simuleringen visar även att USA:s export minskar med 12 procent, medan Kina ökar sin export till övriga världen.
Nyckelord
Kontakter
Pressansvarig Karin Flygare
Tel:08-690 49 00press@kommerskollegium.seLänkar
Kommerskollegium är Sveriges myndighet för utrikeshandel, EU:s inre marknad och handelspolitik.
Följ Kommerskollegium
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kommerskollegium
Kina vinner mark inom standarder för AI, telekommunikation och kritiska råvaror4.12.2025 09:15:33 CET | Pressmeddelande
Kina intar en allt mer framträdande roll i internationell standardisering, framför allt inom artificiell intelligens, telekommunikation och kritiska råvaror som kobolt och grafit. Europeiska länder riskerar att tappa inflytande och hamna i en beroendeställning till Kina, visar ny analys från Kommerskollegium.
Sveriges export av varor till USA har sjunkit med 17 procent26.11.2025 14:33:25 CET | Pressmeddelande
Sveriges varuexport till USA har sjunkit med 17 procent april–september 2025 jämfört med samma period 2024. Det handlar främst om varugrupper inom motorfordon, elektronik och läkemedel.
Den svenska fordons- och stålindustrin hårt drabbad av USA-tullarna11.11.2025 15:45:14 CET | Pressmeddelande
EU:s export till USA föll kraftigt under första halvåret i år. Den svenska fordons-, järn- och stålindustrin drabbades hårt vad gäller export till USA. Detta till följd av USA:s höjda tullar, visar en ny analys från Kommerskollegium.
Bistånds- och utrikeshandelsministern inviger satsning på ukrainska produkter i svensk dagligvaruhandel6.11.2025 10:37:31 CET | Pressinbjudan
Nu lanseras en rad ukrainska livsmedel i svenska livsmedelsbutiker i ett samarbete mellan ukrainska företagare, svenska distributörer, matbutiker och myndigheter. Bistånds- och utrikeshandelsministern, Kommerskollegiums generaldirektör och representanter för företagen inviger satsningen i butik. Medier inbjuds att närvara.
Tio prioriteringar för EU:s ekonomiska säkerhet4.11.2025 10:24:59 CET | Pressmeddelande
När det blåser protektionistiska vindar på världsmarknaden måste EU stå stark som marknad och handelspartner i världsekonomin. En ny analys ringar in tio prioriteringar som kan hjälpa EU att möta dagens utmaningar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum