Robin Ilhammar är vidare till semifinal i Youth World Cup
Robin Ilhammar är vidare till semifinal i Youth World Cup. Han besegrar Nicolas Carter, Danmark, i kvartsfinalen med 2-1 i serier. I semifinalen ställs Ilhammar mot Lukas Väänänen, Finland, med start ca kl 16.20.

Robin Ilhammar blev fyra i matchspelet i förmiddags och hade avancerat till kvartsfinal i Youth World Cup i Helsingborg. Han inledde starkt i kvartsfinalen mot Nicolas Carter, Danmark. Ilhammar vann första serien med 268-225. Carter kom tillbaka i den andra serien och vann den med 256-246. I den tredje och avgörande serien rivstartade Ilhammar med flera strikar samtidigt som spelet inte klaffade för Carter. Ilhammar vann den tredje serien övertygande med 224-160 och han är klar för semifinal. I semifinal får Robin Ilhammar möta Lukas Väänänen, Finland, som vann matchspelet i förmiddags, med start ca kl 16.20.
Robin Ilhammar är regerande mästare i Youth World Cup och har nu chans att försvara guldet. Slutspelsmatcherna spelas i bäst av tre serier.
Preliminära tider kommande slutspelsmatcher
16.15 Semifinaler damer och herrar
17.15 Bronsmatcher damer och herrar
18.00 Final damer
18.45 Final herrar
Nyckelord
Kontakter
Linus WirénKommunikationsansvarigSvenska Bowlingförbundet
Tel:08 699 60 61linus.wiren@swebowl.seMattias MelinFörbundskapten U21-landslaget
Tel:0708622635Tel:0708622635mattias.melin@swebowl.seBilder



Länkar
Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.
Följ Svenska Bowlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet
Efter VM-succén - James Blomgren slutar i landslaget18.12.2025 13:00:01 CET | Pressmeddelande
De senaste fyra åren har James Blomgren tagit 16 medaljer i VM- och EM-sammanhang, varav åtta guld. Efter den senaste VM-succén i Hongkong så tackar James Blomgren för sig i landslaget. – Jag har fått vinna mer än vad jag någonsin kunnat drömma om. Det här känns som en bra slutpunkt, säger James Blomgren.
VM-medaljörer med när Moelven Open avgörs i helgen12.12.2025 17:53:25 CET | Pressmeddelande
I helgen avgörs Moelven Open som är den fjärde deltävlingen i herrarnas SM-tour. Bland annat intar flera färska VM-medaljörer banorna i Kristinehamn. – Riktigt kul att vi har flera världsstjärnor med, säger Tobias Eriksson som driver Kristinehamns Bowling.
Svensk succé vid bowling-VM - avslutade med dubbla guld6.12.2025 11:05:24 CET | Pressmeddelande
Två VM-guld och ett silver för Sverige blev det igår på sista dagen av bowling-VM. James Blomgren vann det individuella guldet i All Events och Sverige tog som lag hem VM-guldet i All Events på herrsidan. Blågult tar totat sex medaljer vid mästerskapet i Hongkong, varav tre guld. – Det är bitterljuvt. Häftigt med gulden men det hade varit kul att ha avslutat på ett ännu bättre sätt i 5-manna, säger James Blomgren.
VM-silver för Sverige i 5-manna - dubbla guld i All Events5.12.2025 13:29:33 CET | Pressmeddelande
Två guld och ett silver för Sverige på VM:s sista dag. I 5-manna blev det finalförlust mot Frankrike. Men blågult vann som lag VM-guld i All Events och James Blomgren tog hem det individuella All Events-guldet. – Det är bitterljuvt nu. Häftigt med gulden men det hade varit kul att ha avslutat på ett ännu bättre sätt i 5-manna, säger James Blomgren.
Sverige är i VM-final i 5-manna5.12.2025 07:36:58 CET | Pressmeddelande
Sverige är klart för final i 5-manna i bowling-VM. De vänder i semifinalen mot Sydkorea och vinner med 2-1. I finalen ställs de mot Frankrike med start ca kl 08.00 svensk tid.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum