Nytt Nordiskt nätverk för botaniska trädgårdar
Nu finns en ny samarbetsorganisation för botaniska trädgårdar i Norden. Nätverket ska stärka den kritiska roll som botaniska trädgårdar spelar i bevarandet av växtbiologisk mångfald.

- Tillsammans får vi en starkare röst här i Norden och kan lättare påverka utvecklingen på såväl nationell, nordisk och europeisk nivå, säger Hanna Tornevall, chef för Göteborgs botaniska trädgård.
Nätverket ska underlätta kommunikationen mellan medlemsinstitutioner, fungera som ett professionellt forum för utbyte av kunskap och vara en plattform för gemensamma aktiviteter och projekt när det gäller till exempel forskning eller utbyten av växter.
Initiativet till nätverket som fått namnet Nordic Network of Botanic Gardens togs 2023 och vid ett möte i Oslo 2024 enades medlemmarna och riktlinjerna. Nu finns ett avtal undertecknat.
Medlemmar i nätverket är botaniska trädgårdar från Danmark, Finland, Island, Norge och Sverige.
Denmark
Natural History Museum of Denmark - Botanical Garden Copenhagen
Botanical Garden, Science Museums, Aarhus University
Finland
Finnish Museum of Natural History, Kaisaniemi and Kumpula Botamic Gardens
University of Oulu, Botanical Garden
University of Turku, Botanical Garden
University of Jyväskylä, Botanical Garden
Rauma Seminar Garden
Arboretum Mustila, Elimäki
Island
Reykjavik Botanical Garden
Akureyri Botanic Gardens
Norge
University Gardens, University Museum, University of Bergen
Botanical Garden, Natural History Museum, University of Oslo
Natural History Museum and Botanical Garden, University of Agder
Stavanger Botanic Garden, City of Stavanger
Ringve Botanical Garden, NTNU University Museum in Trondheim
Tromsø arktisk-alpine botaniske hage, Norges arktiske universitetsmuseum
Sverige
Botanical garden of Lund University
The Linnaean Gardens of Uppsala, Uppsala University
Bergius Botanic Garden, Stockholm University
Gothenburg botanical garden
Kontakter
Maria Arlmark BjörnKommunikationschef
Tel:+46 (0)10-473 77 77Tel:+46 (0)721-49 46 73maria.arlmark.bjorn@vgregion.seBilder

Om Göteborgs botaniska trädgård
Botaniska är en av världens mest framstående ackrediterade botaniska trädgårdar. Mer än 600 000 växtälskare från hela världen besöker varje år trädgården, vilket gör den till ett av västra Sveriges största besöksmål. I trädgården finns 20 000 olika växtarter från mer än 130 länder. Den uppodlade ytan är 20 hektar och trädgårdens arboretum (trädsamling) sträcker sig över 55 hektar. Arboretet ligger i det angränsande Änggårdsbergens naturreservat. Trädgården är en betydelsefull infrastruktur för forskning med vetenskapliga samarbeten över hela världen. Av alla växter i trädgården är ett stort antal del av de vetenskapliga samlingarna, som lök-och knölväxter, alpiner och dionysia. I trädgården pågår också ofta utställningar och aktiviteter - som vår stora japanska körsbärspicknick Hanami i april. Under de närmaste åren tar vi nästa steg in i framtiden och bygger nya växthus för att kunna fortsätta att stärka engagemanget och kunskapen om biologisk mångfald. Botaniska trädgården i Göteborg invigdes 1923 i samband med den stora jubileumsutställningen. Botaniskas huvudman är Västra Götalandsregionen.
Följ Göteborgs botaniska trädgård
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Göteborgs botaniska trädgård
Dold akvarell-skatt återser dagens ljus i ny utställning på lördag26.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
1967 donerades över 700 botaniska illustrationer till Göteborgs botaniska trädgård. Sedan dess har de bevarats i arkiven men aldrig visats för allmänheten. På lördag den 29 november återser de dagens ljus i en ny utställning ”Sådan kärlek till blommor”.
Växter som markrenare testas i Botaniska trädgården16.10.2025 10:06:49 CEST | Pressmeddelande
Kan växter rena marken från metallföroreningar? I en ny studie i Göteborgs botaniska trädgård genomförs nu fytosanering för att undersöka just detta - ett initiativ som kan få stor betydelse för framtida hantering av förorenade områden i Sverige.
Svampar i fokus – ny temadag i Botaniska 5 oktober30.9.2025 11:43:25 CEST | Pressmeddelande
På söndag arrangerar Göteborgs botaniska trädgård ”En dag om svampar” fylld med aktiviteter, kunskap och inspiration kring svamparnas fascinerande värld. Svampar är inte bara en kulinarisk delikatess, utan också nyckelspelare i ekosystem, forskning och hållbar odling.
Varierat fruktår i Sydsverige - äppel- & päronutställning öppnar på lördag!10.9.2025 11:06:09 CEST | Pressmeddelande
Göteborgs botaniska trädgårds populära äppel- och päronutställning är tillbaka 13–21 september. Här kan du inte bara se ett hundratal olika frukter vackert exponerade, utan också få dina okända sorter bestämda av experter.
Botaniska medverkar på Frihamnsdagarna27.8.2025 09:28:34 CEST | Pressmeddelande
På fredag eftermiddag den 29 augusti deltar Göteborgs botaniska trädgård på Frihamnsdagarna på Bananpiren i Göteborg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum