Göteborgs botaniska trädgård

Svampar i fokus – ny temadag i Botaniska 5 oktober

Dela

På söndag arrangerar Göteborgs botaniska trädgård ”En dag om svampar” fylld med aktiviteter, kunskap och inspiration kring svamparnas fascinerande värld. Svampar är inte bara en kulinarisk delikatess, utan också nyckelspelare i ekosystem, forskning och hållbar odling.

En låda fylld med olika svampar placerade på grön mossa.
Foto: Elin Andersson

Besökarna bjuds in att upptäcka svampens roll i både natur och kultur. De kan följa med på svamppromenad i Änggårdsbergen och lyssna till flera spännande föredrag av forskare och matkreatörer. Lär mer om svampars roll i ekosystemet, om att plocka matsvamp året runt eller om att samodla grönsaker och svamp – ett sätt att öka trädgårdens hälsa och potential. 

Det blir också utställningar, workshops, sortbestämning och smakupplevelser. Hur odlar du din egen svamp? Hur tar du bäst vara på den och går det verkligen att färga garn med svamp? Det är några frågor du kan få besvarade på söndag. I Restaurang Botaniska Paviljongen kan du dessutom smaka på svamp du kan odla själv.

Evenemanget är kostnadsfritt med några få undantag.
Fullständigt program och praktisk information finns på botaniska.se.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

En låda fylld med olika svampar placerade på grön mossa.
Foto: Elin Andersson
Ladda ned bild

Länkar

Om Göteborgs botaniska trädgård

Botaniska är en av världens mest framstående ackrediterade botaniska trädgårdar. Mer än 600 000 växtälskare från hela världen besöker varje år trädgården, vilket gör den till ett av västra Sveriges största besöksmål. I trädgården finns 20 000 olika växtarter från mer än 130 länder. Den uppodlade ytan är 20 hektar och trädgårdens arboretum (trädsamling) sträcker sig över 55 hektar. Arboretet ligger i det angränsande Änggårdsbergens naturreservat. Trädgården är en betydelsefull infrastruktur för forskning med vetenskapliga samarbeten över hela världen. Av alla växter i trädgården är ett stort antal del av de vetenskapliga samlingarna, som lök-och knölväxter, alpiner och dionysia. I trädgården pågår också ofta utställningar och aktiviteter - som vår stora japanska körsbärspicknick Hanami i april. Under de närmaste åren tar vi nästa steg in i framtiden och bygger nya växthus för att kunna fortsätta att stärka engagemanget och kunskapen om biologisk mångfald. Botaniska trädgården i Göteborg invigdes 1923 i samband med den stora jubileumsutställningen. Botaniskas huvudman är Västra Götalandsregionen.

Följ Göteborgs botaniska trädgård

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Göteborgs botaniska trädgård

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye