Göteborgs botaniska trädgård

Hanami firas på söndag – blir det blomsterskådning eller blomstersnöstorm?

Dela

Sommaren har anlänt till Göteborg i meteorologisk mening men först på söndag 27 april är det dags för årets traditionsenliga Hanami i Botaniska trädgården. En japansk picknicktradition för att välkomna våren och njuta av de blommande körsbärsträden.

Hanami firas med körsbärsblomning, picknick och japansk kultur.
Hanami firas med körsbärsblomning, picknick och japansk kultur. Ellinor Smederöd

I år får picknickfiltarna delvis bredas ut ovan de fallna körbärsblomsbladen då blomningen varit extra tidig i år. Men misströsta inte – tiden då kronbladen faller må vara än vackrare och kallas i Japan för Hanafubuki som betyder blomsnöstorm. Hoppet om blommande träd lever dock fortfarande.

- I Botaniska är temperaturen något svalare än inne i stan och träden här slog ut något senare. Vi har dessutom många sorter med olika blomningstid, säger Maria Sjöstedt programansvarig i Botaniska.

Program fyllt med japansk kultur

Blommande körsbärsträd eller inte – dagen bjuder på ett fullmatat program i japansk anda. Det blir sakuradans, japansk kampsport, haiku-workshop, bonsaiutställning, indigofärgning, specialvisningar i Japandalen, origami, japansk mat och möjlighet att upptäcka cosplay.

Klockan 11 inleds festligheterna med invigningstal av Japans ambassadråd Kenji Ashida. Medverkar gör också Helen Eliasson, regionstyrelsens ordförande i Västra Götalandsregionen, Alexandre Antonelli, professor i biologisk mångfald vid Göteborgs universitet och forskningschef vid Kew gardens i London samt Hanna Tornevall, förvaltningschef i Botaniska.

I samband med invigningen görs också, ungefär samtidigt som landets ko-släpp, Botaniskas uppskattade Koi-släpp av sina karpar i Spegeldammen.

Hanami genomförs för elfte gången och är, med sina cirka 10 000–15 000 besökare årligen, trädgårdens mest besökta evenemang.

- Det är fantastiskt att evenemanget blivit en naturlig del av våren i Göteborg för så många.Intresset för japansk kultur är starkt och dessutom väl förknippat med natur och trädgård. Vi vill väcka intresse för växtvärlden och här finns faktiskt många växter ifrån Japan, säger Maria Sjöstedt.

Evenemanget som pågår mellan klockan 11–15 är kostnadsfritt och öppet för alla. Enstaka programaktiviteter kräver föranmälan och avgift.

För fullständigt program besök botaniska.se

Pressbilder kan laddas ner här >>

Åk kollektivt, cykla eller gå till evenemanget!

Ingen bilparkering finns tillgänglig i anslutning till Botaniskas entré med undantag av några platser för rörelsehindrade. Carl Skottsbergs Gata kommer av säkerhetsskäl att stängas av för fordonstrafik mellan 9.30-15.00. Vid hög belastning stängs även infarten till Storängsgatan av. Vi hänvisar bilar till Slottsskogen och parkering i Linné- och Järntorgsområdet.

Kontakter

Bilder

Hanami firas med körsbärsblomning, picknick och japansk kultur.
Hanami firas med körsbärsblomning, picknick och japansk kultur.
Ellinor Smederöd
Ladda ned bild

Om Göteborgs botaniska trädgård

Botaniska är en av världens mest framstående ackrediterade botaniska trädgårdar. Mer än 600 000 växtälskare från hela världen besöker varje år trädgården, vilket gör den till ett av västra Sveriges största besöksmål. I trädgården finns 20 000 olika växtarter från mer än 130 länder. Den uppodlade ytan är 20 hektar och trädgårdens arboretum (trädsamling) sträcker sig över 55 hektar. Arboretet ligger i det angränsande Änggårdsbergens naturreservat. Trädgården är en betydelsefull infrastruktur för forskning med vetenskapliga samarbeten över hela världen. Av alla växter i trädgården är ett stort antal del av de vetenskapliga samlingarna, som lök-och knölväxter, alpiner och dionysia. I trädgården pågår också ofta utställningar och aktiviteter - som vår stora japanska körsbärspicknick Hanami i april. Under de närmaste åren tar vi nästa steg in i framtiden och bygger nya växthus för att kunna fortsätta att stärka engagemanget och kunskapen om biologisk mångfald. Botaniska trädgården i Göteborg invigdes 1923 i samband med den stora jubileumsutställningen. Botaniskas huvudman är Västra Götalandsregionen.

Följ Göteborgs botaniska trädgård

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Göteborgs botaniska trädgård

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye