Lärarnas budskap till nya skolministern: ”Det är bråttom, Simona – förskolan och skolan kan inte vänta”
28.6.2025 10:48:41 CEST | Sveriges Lärare | Pressmeddelande
Statsminister Ulf Kristersson (M) presenterade idag sin ombildade regering där Liberalernas nyvalda partiledare Simona Mohamsson tillträder som minister för skola och integration. Sveriges Lärare betonar att det inte finns tid att förlora. Fokus måste hållas på förskolan och skolan.

– Vi välkomnar Simona Mohamsson till ett av samhällets allra viktigaste uppdrag. Sveriges förskola och skola behöver en minister som fortsätter arbetet för att rätta till de strukturella problem som länge försvårat likvärdighet och kvalitet, säger Anna Olskog, förbundsordförande för Sveriges Lärare.
– Barn och unga kan inte vänta längre. Sveriges förskolor och skolor har länge ropat efter förändring. Vi lärare har både svaren och lösningarna. Nu måste Simona Mohamsson visa att hon är beredd att driva igenom den kursändring som krävs. Tillsammans med Lotta Edholm kommer hon ha den viktiga uppgiften att fortsätta det reformarbete som pågår.
Stora förväntningar och konkreta krav
Inför valet 2026 är skolan en avgörande samhällsfråga. Sveriges Lärare förväntar sig att den nya ministern tar itu med de verkliga problemen med kvalitet och likvärdighet som ledstjärnor. Kraven är tydliga:
- Minska barn- och elevgrupperna för att säkra trygghet, arbetsro och bättre undervisning.
- Reglera arbetstiden så att lärare hinner planera, följa upp och möta varje elev.
- Stärk lärartätheten så att bemanningen räcker till för uppdraget.
- Säkerställ rättvis finansiering så att resurser ska fördelas efter behov, inte efter marknadslogik.
- Staten måste ta ett större ansvar för långsiktighet och likvärdighet i hela landet.
– Simona Mohamsson har i sitt Almedalstal uttryckt att barnens behov måste gå före ekonomiska intressen. Det är ett viktigt besked, men för Sveriges Lärare är det genomförandet som räknas. Ulf Kristersson talade i dag om att regeringen har ett högt reformtempo. Jag förväntar mig att regeringen kommer lägga fram propositioner inom skolans område innan valet.
– Nu krävs både mod och vilja att göra verklig skillnad. Lärare i hela landet väntar inte på mer retorik, de väntar på resultat. Lärarna är redo att bygga framtidens skola med kunskap, kvalitet med barns och elevers bästa i fokus. Men det kräver att politiken är beredd att samarbeta med oss som står mitt i verkligheten, varje dag, avslutar Anna Olskog.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour Sveriges Lärare
Tel:08-502 715 15press@sverigeslarare.seZoran AlagicPressansvarig
Tel:070-262 27 00zoran.alagic@sverigeslarare.seOm Sveriges Lärare
Sveriges lärare har det viktigaste samhällsuppdraget – att ge våra barn och elever en likvärdig utbildning av hög kvalitet. Och lärare ska ha bra löner och bra villkor. Som det största akademikerförbundet jobbar vi för att göra skillnad för Sveriges lärare och studie- och yrkesvägledare. Med cirka 300 000 medlemmar är vi en kraft att räkna med på varje arbetsplats.
Följ Sveriges Lärare
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Lärare
Så ska friskolesystemet reformeras27.3.2026 11:10:32 CET | Pressmeddelande
Valfrihet och mångfald – men utan segregation och vinstintressen, är det möjligt för Sveriges friskolor? Ja, menar Sveriges Lärare och Idéburna skolors riksförbund som har enats om ett antal punkter för att förändra friskolesystemet.
Ställningstagande från välfärdens parter: Rasism och diskriminering hör inte hemma på välfärdens arbetsplatser.21.3.2026 09:11:42 CET | Pressmeddelande
SKR och fackförbunden inom välfärden har enats om ett gemensamt ställningstagande mot rasism, exkludering och diskriminering. Det är en markering mot ett samhällsklimat där allt fler människor upplever otrygghet och utsatthet på grund av etnicitet.
Facken i välfärden: En skattebroms kommer att slå mot välfärden4.3.2026 15:48:31 CET | Pressmeddelande
I dag kom den så kallade Skattebromsutredningen (Belägg för broms?) som föreslår en statlig straffskatt på upp till 25 procent för kommuner och regioner som höjer skatten för att finansiera välfärden. Facken i välfärden anser att förslaget slår undan benen för en generell välfärd.
Sveriges Lärare är nu Sveriges tredje största fackförbund12.2.2026 08:40:29 CET | Pressmeddelande
Sveriges Lärare växer och är nu Sveriges tredje största fackförbund. Fackförbundet fick nästan 16 000 nya medlemmar under förra året och organiserar cirka 300 000 lärare och studie- och yrkesvägledare.
Sveriges Lärare välkomnar förslaget om reglerad undervisnings- och planeringstid2.2.2026 14:03:35 CET | Pressmeddelande
I dag presentade regeringen tre lagrådsremisser som alla avser att stärka skolan. Sveriges Lärares förbundsordförande Anna Olskog kommenterar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum