Gymnastikförbundet

Elis Torhall höll för trycket – ny svensk mästare i parkour

Dela

SM i parkour avgjordes under lördagen som en del av den stora idrottsfesten SM-veckan i Norrköping. Efter en spännande tävling korades Elis Torhall från Jönköping till svensk mästare 2025.

Elis Torhall sträcker armarna mot himlen och firar efter att ha vunnit SM.
Elis Torhall vinner SM-guld i parkour 2025 Foto: Samuel Wendelius

Efter viss försening på grund av regn drog SM i parkour i gång kl. 12 i Norrköping under lördagen. 18 tävlanden kom till start efter att ha blivit uttagna från vårens videokval, och förutom de tävlanden hade flera hundra åskådare tagit sig till Himmelstalund för att se Sveriges bästa parkourare göra upp om mästartiteln. Med i startlistan fanns nämligen en hel del välkända namn, både den regerande svenska mästaren Joel Vaissi, SM-vinnaren från 2023 Vincent Froiants och inte minst den stora internationella stjärnan Elis Torhall som tog hem ett VM-guld i höstas. Samtidigt utmanade yngre talanger och gav de mer rutinerade killarna en ordentlig match om medaljerna.

Dagen började med en grundomgång där alla fick visa upp sitt run på banan för domare och publik. Efter det gick de sex bästa vidare till finalomgången. Där nollställdes alla resultat innan deltagarna fick visa upp ett nytt run. Tävlingen behövde göra ett kortare uppehåll på grund av regnet även under kvalomgången, men de aktiva lyckades trots det hålla fokus och visade upp runs med både hög svårighet, fin kreativitet och bra flow, några av de kriterier som domarna tittar på.

I finalomgången startade den stora förhandsfavoriten, Elis Torhall från Jönköping, sista av alla. Men trots favoritskapet höll han för trycket och fick med sina svåra volter högst poäng av alla. På silverplats slutade Oliwer Johansson från FRS Kungsbacka som tävlade sitt andra SM och på bronsplats slutade förra årets segrare Joel Vaissi från Malmö Parkourklubb.

Trots att Elis är van vid den stora internationella scenen berättade han efter tävlingen att det var kul att göra comeback på SM som han missat de senaste åren på grund av krock med större tävlingar.

– Det var skitkul, det är skön publik här när man är på hemmaplan, man känner supporen. Min morfar var här och kollade, det var mäktigt så då får man bjuda på show. Jag är nöjd med finalrunet, jag fick in de stora tricken jag ville. Jag är inte helt nöjd med connectionsen, men man är aldrig helt nöjd, kommenterade Elis.

Resultat från finalomgången

  1. Elis Torhall, Jönköping (396 poäng)
  2. Oliwer Johansson, FRS Kungsbacka (372 poäng)
  3. Joel Vaissi, Malmö Parkourklubb (345 poäng)
  4. Buster Hedeblom, FRS Kungsbacka (330 poäng)
  5. Victor Lin Björnström, Göteborg (326 poäng)
  6. Celian Larsson, Uddevalla Gymnastik o Parkour (0 poäng/avbrutet run)

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Elis Torhall sträcker armarna mot himlen och firar efter att ha vunnit SM.
Elis Torhall vinner SM-guld i parkour 2025
Foto: Samuel Wendelius
Ladda ned bild
Tre unga män på prispallen med en pokal och medaljer, SM i parkour 2025.
Prispallen SM i parkour 2025
Foto: Samuel Wendelius
Ladda ned bild

Länkar

Svensk Gymnastik - Rörelse hela livet

Gymnastikförbundet är en av Sveriges största idrottsorganisationer med 237 000 aktiva medlemmar i 924 föreningar över hela landet. Gymnastikförbundets vision är Rörelse hela livet. Till vår hjälp har vi en verksamhetsidé som tydliggör vårt gemensamma uppdrag och uttrycker kärnan i verksamheten; Svensk Gymnastik möjliggör för alla att träna, tävla och uppleva rörelseglädje. Rörelse är vårt språk.

Följ Gymnastikförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Gymnastikförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye