Uppdatering gällande Örnsköldsviks kommun - Polisen inleder inte förundersökning mot Bravida
Idag, den 1 juli 2025 meddelade Polisen att det inte finns anledning att inleda förundersökning mot Bravida, efter Örnsköldsviks kommuns polisanmälan den 19 maj.
– Beslutet från Polisen var väntat. Vi har en dialog med kunden och ser fram emot att fortsätta den. Som tidigare kommunicerats, beklagar vi att vi har tvingats ta denna dialog offentligt. Bravida har 84 000 kunder runtom i hela Norden, som är väldigt nöjda med vår leverans. Vi värnar om våra kundrelationer som vi dagligen har kontakt med och om oklarheter uppstår hittar vi lösningar, tillsammans, kommenterar Liselotte Stray, kommunikationschef på Bravida.
Kontakter
Liselotte StrayKommunikationschef
Tel:+46 76 852 38 11liselotte.stray@bravida.seDokument
Om Bravida
Bra fastigheter gör skillnad, därför finns Bravida. Som en av Nordens ledande leverantörer av tekniska helhetslösningar inom service och installation hjälper vi våra kunder att skapa väl fungerande och hållbara fastigheter.
Bravidas långsiktiga mål är att vara klimatneutral i hela värdekedjan år 2045. Vi har 14 000 medarbetare och finns på cirka 190 orter i Sverige, Norge, Danmark och Finland. Bravidas aktie är noterad på Nasdaq Stockholm. www.bravida.se
Följ Bravida
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bravida
Bravida tecknar rikstäckande ramavtal med Sveriges Radio och SVT9.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Bravidas ramavtal med Sveriges Radio, SVT och Sveriges Radio Förvaltning (SRF) omfattar elservice och underhåll i lokaler på elva orter i Sverige. Avtalet sträcker sig över två år med ett ordervärde på cirka 25 miljoner kronor, med möjlighet till två års förlängning.
Bravida Danmark säkrar drift och service av vägbelysning i 13 kommuner för omkring 100 miljoner danska kronor4.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Bravida Danmark har fått i uppdrag av 13 kommuner att ansvara för drift, service och underhåll av vägbelysning. Uppdragen ska bidra till tryggare utomhusmiljöer för kommunernas invånare.
Bravida Norge tecknar ramavtal i omkring 200 kommunala byggnader2.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Bravida Norge har tecknat ramavtal med Fredrikstad och Hvaler kommun i sydöstra Norge för leveranser inom brand, säkerhet och vs. Avtalet sträcker sig över fyra år och omfattar kontroll, service och underhåll av kommunala byggnader. Det totala ordervärdet är om cirka 20 miljoner norska kronor.
Bravida tecknar rikstäckande ramavtal med Sveriges lantbruksuniversitet19.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges lantbruksuniversitet har sin verksamhet från Umeå i norr till Lund i söder, vilket ställer höga krav på både geografisk närvaro och teknisk bredd. Bravida har tecknat tvåårigt ramavtal med SLU för leveranser inom el, vs och ventilation. Avtalet omfattar tio orter där SLU har sin verksamhet.
Bravida Finland installerar tekniska system i Hitachi Energy Parks produktions- och teknikcenter11.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Bravida Finland har fått i uppdrag att leverera alla tekniska byggnadssystem till Hitachi Energys nya 40 000 kvadratmeter stora produktions- och teknikcenter i Korsholm, västra Finland.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum