Länstrafiken Kronoberg gör stora förändringar vid tidtabellsskiftet den 18 augusti
5.8.2025 09:00:00 CEST | Länstrafiken Kronoberg | Pressmeddelande
Den 18 augusti byter Länstrafiken Kronoberg tidtabell för stads- och regionbussar. De största förändringarna märks i Älmhult och Växjö stadstrafik och för resenärer mellan Ljungby och Lidhult och Lammhult, Moheda, Ör och Torpsbruk.

Förändringarna vid tidtabellsskiftet
I samband med tidtabellsskiftet den 18 augusti gör Länstrafiken Kronoberg en del större förändringar i stads- och regiontrafiken med buss. Störst förändringarna görs i trafiken och tidtabellen i:
- Växjö stadstrafik
- Älmhult stadstrafik
- Ljungby/Lagan/Lidhult
- Lammhult/Moheda/Ör/Torpsbruk
I Älmhult, Växjö och Alvesta stadstrafik börjar även de gamla stadsbussarna bytas ut till helt nya, ljusgröna bussar på el.
Kundsynpunkter och statistik - viktigt vid förändringar
Flera förändringar är resultat av de kundundersökningar som länstrafiken genomför. Tillsammans med statisk över resandet är resenärernas och allmänhetens synpunkter viktiga vid förändringarna.
”För miljön och samhällets skull behöver vi få fler som väljer att resa hållbart och då behöver vi lyssna in vad som fungerar bra och vad vi behöver göra bättre för att fler ska välja kollektivtrafiken.” förklarar Patrik Söderqvist, trafikchef på Länstrafiken Kronoberg och tackar alla som delar med sig av synpunkter och svarar på undersökningar."
Länstrafiken påminner alla resenärer om att söka resan i appen eller i reseplaneraren på lanstrafikenkron.se i god tid för att se om tiderna eller hållplatserna ändrats.
De största förändringarna
Växjö stadstrafik
- Linje 14: Ny industrilinje mellan Växjö station och Räppe på vardagar.
- Linje 4: Linjen får en ny körväg.
- Linje 1, 2, 4 och 5: Anpassad tidtabell mot tåg, främst till morgonavgångar på helger.
Älmhult stadstrafik
- Linje 1: Linjen får ny morgonavgång till Handelsområdet.
- Linje 2: Linjen får ny körväg via området Paradiset.
Ljungby, Lagan och Lidhult
- Linje 175: Ny linje mellan Ljungby och Halmstad, ersätter linje 145 från Ljungby.
- Lidhult får fler avgångar på vardagar – varav sex som går direkt till Ljungby.
- Linje 275: Ny linje mellan Ljungby och Lagan med 22 avgångar på vardagar och åtta på helger.
Lammhult/Moheda/Ör/Torpsbruk
- Linje 142: Torpsbruk/Moheda - Växjö får fler avgångar varje dag och utökade pendlingsmöjligheter till/från Nylanda industriområde i Växjö.
- Linje 141: Lammhult - Ör blir en anslutande linje för linje 142 vilket innebär att resenärer som ska resa vidare till Växjö får byta till linje 142 i Ör.
- Tillsammans innebär förändringarna på linje 141 och 142 fler avgångar till/från Moheda, Torpsbruk, Ör och Växjö och kortare restider för många, särskilt till och från Lammhult. Busstiderna har också anpassats bättre mot tåg.
Mer information om förändringarna finns på www.lanstrafikenkron.se/nya-tider
Nyckelord
Kontakter
Patrik SöderqvistTrafikchefLänstrafiken Kronoberg
Tel:0703-82 75 60patrik.soderqvist@kronoberg.seLänstrafiken Kronoberg är en del av Region Kronoberg och har i uppgift upphandla, samordna, planera, utveckla och marknadsföra kollektivtrafiken i länet. Vi ansvarar även för samordning av andra trafikuppdrag efter särskild överenskommelse med respektive kommun eller Region Kronoberg.
Följ Länstrafiken Kronoberg
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Länstrafiken Kronoberg
Stöd till Trivselbussarna fortsätter – stärker gemenskapen för äldre30.3.2026 09:01:00 CEST | Pressmeddelande
Familjen Kamprads stiftelse förlänger sitt stöd till initiativet Trivselbussar för äldre i Kronobergs län. Satsningen innebär 10 miljoner kronor för den kommande treårsperioden och gör det möjligt för fler äldre att delta i gemensamma utflykter och sociala aktiviteter.
Nya biljetter ska få fler att resa kollektivt12.2.2026 13:29:11 CET | Pressmeddelande
Ett erbjudande för nyinflyttade, en 10-biljett och Vinterbiljetten ska göra det möjligt för fler att resa kollektivt. Länstrafikens insatser för 2026 bygger på erfarenheter från tidigare satsningar och på resenärernas egna synpunkter och önskemål.
Nya avgångslägen för bussarna på Växjö stationsområde26.1.2026 09:50:00 CET | Pressmeddelande
Från och med den 23 februari får flera busslinjer nya avgångslägen på Växjö stationsområde. Förändringen sker som en del av Växjö kommuns arbete med att färdigställa stationsområdet.
Anropsstyrda avgångar på linje 146 och 2734.12.2025 07:55:00 CET | Pressmeddelande
Den 14 december börjar Länstrafiken Kronoberg testa anropsstyrda avgångar på linje 146 och 273 i Ljungby kommun. Fungerar det bra, kan anropsstyrd linjetrafik bli aktuell på flera håll i länet.
Fler avgångar med Öresundståg när länstrafiken justerar tidtabellen3.12.2025 07:55:00 CET | Pressmeddelande
Den 14 december går Länstrafiken Kronoberg över till ny tidtabell. Nya avgångar med Öresundståg är den största nyheten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum