Forskningsstudie visar: Barn kan dricka ända fram tills de sövs inför operation
4.7.2025 08:15:00 CEST | Akademiska sjukhuset | Pressmeddelande
Det är vanligt att barn fastar alldeles för länge inför operation - ofta uppemot 12 till 15 timmar. Barnanestesin på Akademiska sjukhuset har länge förespråkat en liberal syn på fasta, att barn kan dricka klar vätska, exempelvis saft eller juice, ända tills det är dags att sövas inför operation. En ny multicenterstudie, ledd från Akademiska sjukhuset och Uppsala universitet, visar nu att det finns stark evidens för att denna praxis inte ökar risken för aspiration, att barnet kräks upp matrester vid sövningen och maginnehållet hamnar i lungorna.

– Vår multicenterstudie är tillräckligt stor, baserad på över 300 000 barn, och ger stark evidens för att de liberala fastereglerna som vi tillämpar på Akademiska sjukhuset inte ökar risken, säger Peter Frykholm, överläkare inom barnanestesi inom ANOPIVA, Akademiska sjukhuset, och forskare vid Uppsala universitet.
Aspiration innebär att barnet kräks upp matrester vid sövningen vilket gör att maginnehållet kan hamna i lungorna. Det kan vara en svår och fruktad komplikation. Därför har man velat vara väldigt säker på att barn inte har mat kvar i magen när de ska sövas inför operation. Tidigare har det saknats evidens för att tillåta klar vätska, exempelvis vatten eller juice, fram till sövningen.
I den aktuella multicenterstudien har forskarna jämfört risken för komplikationer relaterade till ordinerad fastetid inför operation hos barn. I studien deltog totalt 31 barnsjukhus runt om i världen. Forskarna jämförde sjukhus med liberala fasteregler, med mindre än två timmars fastetid för klar vätska, med den väletablerade två-timmarsregeln för klara vätskor, exempelvis vatten med eller utan socker (saft), juice, te eller kaffe, som passerar snabbt genom magsäcken.
– Resultaten visar att sjukhus med de kortare fastereglerna inte visade högre risk för aspiration än de med minst tvåtimmarsfasta. Detta stärker oss i vår praxis att får barnen dricka klar vätska ända tills de rings ner till operation, konstaterar Peter Frykholm.
Han har tidigare medverkat i en studie där man visat att risken för komplikationer inte verkar vara högre på Akademiska än på andra jämförbara sjukhus. Enligt Frykholm har flera sjukhus i Holland och Tyskland därför övergått till liknande, mer liberala regler. Det som saknats har varit tillräckligt stora studier för att ge övertygande evidens för att risken för så kallad aspiration inte ökar med den förenklade fasteregeln för klar vätska.
– Vi rekommenderar att barn får dricka små portioner klar dryck medan de väntar på sin operation. Däremot är det fortfarande viktigt att inte äta mat samma dag som man opereras eftersom fast föda ligger kvar uppemot sex timmar eller mer i magsäcken, säger Peter Frykholm.
Han har själv erfarenhet av konsekvenserna av för lång fasta. Under volontäruppdrag med Operation Smile har han sett många små barn som har fastat på tok för länge inför operation, så till den grad att visade tecken på måttlig till svår vätskebrist.
– Min förhoppning är att denna studie övertygar kollegor runt om i världen att de kan ändra sina fasteregler för att komma åt problemet med långa fastetider hos barn som ska opereras, avslutar Peter Frykholm.
Nyckelord
Kontakter
Peter Frykholm, överläkare inom barnsektionen, ANOPIVA, Akademiska sjukhuset och docent vid Uppsala universitet;
018-617 12 40 eller 070-845 49 69
peter.frykholm@uu.se
Bilder

Länkar
Om Akademiska sjukhuset
Akademiska sjukhuset erbjuder specialiserad och högspecialiserad vård lokalt, regionalt, nationellt och internationellt.
Sjukhuset har cirka 8 400 medarbetare, varav 1 500 läkare och 2 750 sjuksköterskor/barnmorskor.
Sjukhuset har 850 vårdplatser. Här görs varje år cirka 722 000 öppenvårdsbesök, 45 300 slutenvårdstillfällen och 32 200 operationer.
Följ Akademiska sjukhuset
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademiska sjukhuset
Ny cyklotronanläggning invigd på PET-centrum vid Akademiska sjukhuset15.4.2026 13:30:00 CEST | Pressmeddelande
Positronemissionstomografi (PET) blir allt viktigare för diagnostik och uppföljning av olika behandlingar, inte minst inom cancerområdet, men även för avancerad forskning. I dag invigs en ny cyklotronanläggning på PET-centrum vid Akademiska sjukhuset, som förutom cyklotron, en slags partikelaccelerator, inrymmer renrum för tillverkning av spårämnen. I samband med invigningen 15 april avtäcktes ett konstverk av Albin Karlsson utanför centrumet.
Studie fokuserar på säkrare utskrivningar av äldre patienter från sjukhus7.4.2026 14:11:05 CEST | Pressmeddelande
Övergångar mellan olika vårdenheter, till exempel när äldre, multisjuka patienter skrivs ut från sjukhus, innebär en ökad risk för att läkemedel tas på fel sätt. En studie på Akademiska sjukhuset fokuserar på att göra utskrivningarna säkrare och tryggare, bland annat med tydligare och individanpassad kommunikation.
Akademiska medverkar i nationellt nätverk för mer effektiv och jämlik cancersjukvård18.3.2026 10:47:40 CET | Nyheter
Nu stärks samarbetet mellan universitetssjukhusens Comprehensive Cancer Centres (CCC) genom att ett nationellt nätverk bildas. Respektive centers högspecialiserade vård, spetsforskning och utbildning flätas samman för att kunna bidra till att göra cancersjukvården mer jämlik och effektiv i hela landet och samtidigt korta tiden till klinisk rutin.
Hälsan hos levande njurdonatorer ska undersökas i ny studie12.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Hur mår levande njurdonatorer och mottagare psykiskt före och efter transplantation? Detta ska undersökas i en ny nationell studie ledd från Akademiska sjukhuset som startar idag på världsnjurdagen. Alla personer i Sverige, som under perioden 2026- 2028 donerat en njure för transplantation, bjuds in att delta i studien.
Akademiska får bedriva nationell högspecialiserad vård vid analcancer11.3.2026 14:42:44 CET | Pressmeddelande
Akademiska sjukhuset/Region Uppsala får tillstånd att bedriva nationell högspecialiserad vård vid analcancer, med inriktning på botande behandling med radiokemoterapi, det vill säga strålbehandling och cytostatika samtidigt. Beslutet att koncentrera vården till fyra sjukhus fattades av Nämnden för nationell högspecialiserad vård den 11 mars och innebär att Akademiska sjukhuset nu har 24 NHV-tillstånd.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum