Ving lanserar charternyhet från Skellefteå – Kreta ny destination nästa sommar
Greklandstrenden håller i sig och nu kommer Sveriges största researrangör med glädjande besked inför nästa sommar då även Skellefteåborna kan ta del av kakan. Med start i maj 2026 börjar Ving trafikera den populära grekiska ön Kreta och erbjuder sedan avgångar fram till mitten på juni för att därefter återuppta trafiken i augusti. Till vintern erbjuds även resor till Gran Canaria.

-Vi är otroligt glada över denna satsning som vi är övertygade om kommer tas emot med glada tillrop bland Skellefteåborna. I förra veckan såg vi en tydlig ökning i bokningarna, måhända en Northvolt-effekt efter det positiva beskedet. Värmeböljan som norra Sverige har upplevt här i sommar verkar uppenbart inte ha stillat ressuget, tvärtom. Vi ser därför fram emot att dra igång ännu en sommarsäsong från Skellefteå. Lagom till jul startar även vår trafik till Gran Canaria. Så vill man försäkra sig om lite vintersol bör man inte vänta för länge då vi vet sedan tidigare att Kung Bores intåg brukar generera högt bokningstryck ju längre in på hösten vi kommer. I synnerhet runt skolloven, säger Claes Pellvik, kommunikationschef Ving.
Vintertrafiken till Gran Canaria inleds den 18 december och direktcharter från Skellefteå Airport erbjuds sedan fram till början på april 2026.
Till nyheten Kreta kör Ving i två omgångar, maj-juni och augusti-september. Och att Ving väljer att fortsätta satsa på Skellefteå gläder flygplatsen.
-Vi är glada att Ving fortsätter att utveckla charterutbudet och frekvenserna från Skellefteå Airport. Skellefteå har en stark geografisk position där vi når många solsugna norrländska resenärer och vi vet att Kreta är ett mycket omtyckt resmål, säger Skellefteå Airports vd, Robert Lindberg.
Kontakter
PRESSJOUR (endast för journalister)
För brådskande ärenden
Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), Nordens ledande semesterföretag som erbjuder resor, såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I gruppen ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.
Följ Ving AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ving AB
Ving lanserar direktflyg till Krabi från Arlanda nästa vinter12.12.2025 09:35:26 CET | Pressmeddelande
Ving gör det nu enklare för svenska resenärer att uppleva Thailands mest älskade resmål. Inför vintersäsongen 2026/2027 startar Ving direktflyg från Stockholm Arlanda till Krabi med det egna flygbolaget Sunclass Airlines moderna Airbus A330-900neo. Destinationen finns sedan länge i Vings program, men senast direktflyg erbjöds var för närmare 20 år sedan.
Ving utökar chartern från Luleå med attraktiva sommaravgångar till Rhodos9.12.2025 10:07:58 CET | Pressmeddelande
Mitt under högsäsongen kan norrbottningarna glädjas åt ytterligare en charterdestination från Luleå Airport när Ving lanserar Rhodos som en nyhet. Första flyget lyfter den 24 juni och därefter erbjuds avgångar fram till och med den 19 augusti. För resenärer i Norrbotten innebär satsningen smidiga resor till en av Medelhavets mest uppskattade öar – utan mellanlandning. Satsningen kompletterar sommarens övriga destinationer; Mallorca, Cypern och Kreta.
Reseboom under Black Week2.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Det är inte bara inredning, kläder och elektronik som skapar köplust bland svenskarna under Black Week. I år passade extra många på att unna sig en resa till varmare breddgrader, där sommarresorna var extra hett villebråd. Under Black Week såg Sveriges största resebolag Ving en ökning med hela 40 procent på sålda sommarresor jämfört med samma tid i fjol. Black Week följer därmed det starka bokningsmönster som resebolaget sett under hela hösten.
Ving utökar charterprogrammet från Kalmar– Cypern ny destination26.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Trycket på resebokningarna bland smålänningarna är stort just nu. Vinterns avgångar med Ving till Gran Canaria från Kalmar Airport är redan bokade till 75 procent. Likaså är det många som redan nu försäkrar sig om en sommarresa. Vings senaste statistik visar att antalet inbokade resenärer till sommaren har ökat med hela 54 procent jämfört med samma tid förra året. Nu utökar därför charterarrangören utbudet med fyra avgångar till en helt ny destination – Cypern.
Mer än varannan svensk tar med arbetet på semestern23.10.2025 10:07:29 CEST | Pressmeddelande
Nästa vecka stundar en av årets mest eftertraktade semesterveckor, höstlovet, och med det inleds också vintersäsongen då många svenskar lämnar mörker och kyla och reser till varmare breddgrader för avkopplande semester. Men inställningen till arbete på semestern har förändrats och det är långt ifrån alla som zoomar ut helt från arbetet. Mer än varannan svensk kombinerar semester med distansarbete, så kallad ”workation”. Det visar en nyligen genomförd YouGov-undersökning på uppdrag av Sveriges största researrangör Ving*.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum