Kirurghjälpen – Möt Linköpings kirurger mitt på Stora torget
14.8.2025 13:29:24 CEST | Region Östergötland | Pressmeddelande
Nästa vecka hålls ett annorlunda event i Linköping. Under Kirurghjälpen kommer kirurgerna till Stora torget för att berätta om allt från mag- och tarmhälsa till hur man stoppar blödningar, svara på frågor från allmänheten och samla in pengar till välgörenhet.
Den 18–22 augusti pågår den årliga Kirurgveckan, en nationell konferens som samlar cirka 1500 läkare, sjuksköterskor och andra professioner som arbetar inom kirurgisk vård från hela landet. Veckan anordnas av Svensk kirurgisk förening och i år är kirurgiska kliniken på Universitetssjukhuset (US) i Linköping värd.
Ett återkommande inslag under Kirurgveckan är populärvetenskapliga föreläsningar som är öppna för allmänheten. Kirurgveckan sammanfaller med Stadsfesten i Linköping och i år har arrangörerna valt ett annorlunda grepp; att flytta föreläsningarna från konferensanläggningen till en scen på Stora torget. Eventet, som fått namnet Kirurghjälpen, äger rum den 19–21 augusti klockan 16–18.
– Ibland kan avståndet mellan oss i sjukvården och allmänheten kännas långt, och det vill vi ändra på. Målet med Kirurghjälpen är att möta befolkningen på ett nära och personligt sätt. Vi har förberett ett mycket spännande program med experter inom olika delar av kirurgins värld och ge möjlighet att ställa frågor direkt till oss kirurger. Fokuset i hela programmet är att nå ut med viktig kirurgisk information som alla kan ha nytta av, säger Alexandra Högstedt, kirurg på US och en av projektledarna för Kirurghjälpen.
De tre dagarna kommer att ägnas åt olika teman. Dag ett är magen i fokus. Det handlar bland annat om inflammatoriska tarmsjukdomar, men också om varför knappcellsbatterier är så farliga för små barn. Den andra dagen kommer att ägnas åt trauma och katastrofmedicin och den tredje dagen har cancer som tema, men ägnar också en programpunkt åt frågor om läkemedel.
Föreläsningar och samtal kommer att varvas med lättsamma inslag som tävlingar, prova-på-aktiviteter och musikunderhållning. Ett syfte med eventet är att samla in pengar till Mag-tarmfonden, Cancerfonden och Läkare utan gränser, därav namnet Kirurghjälpen.
– Kirurghjälpen är ju ett helt nytt koncept och vi är alla väldigt taggade på att få dra i gång nästa vecka. Förhoppningen är att detta ska bli så uppskattat att det blir ett återkommande event under Kirurgveckan. Vi tycker det är fantastiskt att få ta oss ut från sjukhusets väggar och möta människor på ett helt nytt sätt, säger Alexandra Högstedt.
Kontakter
Bodil KnuthammarPressekreterare
Tel:0101039488Tel:0702931334press@regionostergotland.seDokument
Följ Region Östergötland
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Östergötland
Nu är det killarnas tur att få HPV-vaccin8.4.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nästa vecka startar Region Östergötlands satsning på kostnadsfri vaccination mot HPV. Erbjudandet gäller för alla 17–26-åringar, med särskilt fokus på killar.
Region Östergötland ansöker om nytt uppdrag för nationell högspecialiserad vård1.4.2026 14:58:38 CEST | Pressmeddelande
Region Östergötland ansöker om tillstånd att bedriva nationell högspecialiserad vård (NHV) inom området sällsynta motorikstörningar.
Capio Movement AB vinner upphandling vid Lasarettet i Motala1.4.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hälso- och sjukvårdsnämnden har fattat beslut om leverantör av vårdtjänster vid Lasarettet i Motala. Beslutet innebär att Region Östergötland tecknar avtal med Capio Movement AB inom planerad ortopedi och kirurgi.
Alla intresserade välkomnas till 2026 års Skärgårdsting31.3.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 25 april har östgötar och boende i Kalmar län chansen att delta i årets Skärgårdsting, en mötesplats för alla som engagerar sig i skärgårdens framtid. Skärgårdstinget hålls i Västervik och kommer bland annat att samla riksdagsledamöter från de båda länen.
Regional satsning på affärsutvecklingscheckar för företagsutveckling25.3.2026 13:12:48 CET | Pressmeddelande
Region Östergötland satsar nästan 3,6 miljoner kronor på affärsutvecklingscheckar som ska hjälpa små och medelstora företag i länet att utvecklas och ställa om. Stödet kan användas till insatser inom digitalisering, AI, hållbarhet och från nästa år även internationalisering.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum