Spendrups Signatur - en premiumlager bryggd på hållbart odlat maltkorn tar plats i Systembolagets fasta sortiment
21.8.2025 09:30:00 CEST | Spendrups Bryggeri AB | Pressmeddelande
Från och med 1:a september tar Spendrups Signatur klivet in på Systembolagets hyllor i hela landet. Ölet - en modern ljus premiumlager är bryggd på svenskt maltkorn som tagits fram i samarbete med Lantmännen och deras odlingsprogram Klimat & Natur.

Spendrups Signatur är en modern smakrik ljus premiumlager. Ölet klassas som en pilsner i tysk stil med balanserad beska, ren maltig smak och friskhet. Ölet är framställt med svenskt kornmalt odlat enligt Lantmännens odlingsprogram Klimat & Natur och ekologisk humle.
Familjen Spendrup är kända för sina torra rena och något beskare ljusa lageröl och med Spendrups Signatur vill man en hylla den nordtyska pilsnerstilen. Det är också en hyllning till familjens förste bryggare Louis Spendrup som tog över dåvarande Grängesbergs bryggeri 1923 och över 100 år av bryggarkonst. Förutom den hållbart odlade malten har tysk ekologisk humle använts vilket ger harmoni, en gyllengul färg och något torr stramhet.
— Det här är ett öl som vi med stolthet satt vårt namn på. Det är lite av en kronjuvel i vårt sortiment där vi hyllar familjens historia och vår bryggartradition samtidigt som vi flyttar fram positionerna för vad ett hållbart öl kan vara. Vi i familjen är djupt engagerade i att driva utvecklingen av en mer hållbar bryggerinäring framåt och är stolta över att just det här ölet bär vårt namn. Vi är därför väldigt glada att vi i och med listningen i det fasta sortimentet nu kan erbjuda detta fantastiska öl till fler, säger Anna Spendrup, som representerar Spendrups ägarfamilj.
Designen på burkens etikett och krandekal syftar till att hylla företagets historia där Louis Gustaf Herbert Spendrup får stå i rampljuset. Det var Louis som köpte bryggeriet i Grängesberg för 100 år sedan efter att han blivit diplomerad bryggmästare på VLB Berlin. Signaturen på burken är från hans ansökan till bryggeriskolan.
Spendrups och Lantmännen inledde samarbetet kring odling av maltkorn enligt Lantmännens Klimat & Natur-program 2022. Samarbetet innebär att parterna tillsammans odlar maltkorn, huvudingrediensen i öl, med hållbara odlingsmetoder som minskar klimatpåverkan med 45 procent och gynnar den biologiska mångfalden.
Spendrups Signatur, 33 cl burk, finns på Systembolaget från den 1 september. Artikelnummer 56479, pris 17:00 kronor. Sedan tidigare har ölet funnits som beställningsvara på Systembolaget samt på fat på utvalda restauranger som Grand Hotel, Grodan, Hantverket gastronomi, Bomans Trosa, Gondolen, Sjömagasinet, Riche och The Mansion by Mannerström.
Om Klimat & Natur
Lantmännens odlingsprogram Klimat & Natur innehåller konkreta åtgärder för att stärka biologisk mångfald och minska klimatpåverkan. Odlingsprogrammet är en del av Lantmännens vision Framtidens Jordbruk, med målet att skapa ett produktivt, lönsamt och klimatneutralt jordbruk till 2050. Odlingsprogrammet har minskat klimatavtrycket med upp till 45 procent jämfört med 2015 då odlingsprogrammet startade och omfattar idag vete, korn, råg och havre.
Genom kontraktsodling säkerställer Lantmännen avsättning för skörden, samtidigt som lantbrukaren kompenseras för de insatser som ingår i programmet, exempelvis fossilfri mineralgödsel, fossilfria transporter och drivmedel, fossilfri torkning samt biodiversitetsåtgärder så som blommande zoner samt lärkrutor.
Nyckelord
Kontakter
Annika SvenssonPresschef/Chef externa relationer
Tel:+46 70 455 24 19annika.svensson@spendrups.seBilder



Om Spendrups Bryggeri
Spendrups är ett svenskt familjebryggeri som förenar starka traditioner med nytänkande. Bryggeriet grundades 1897 i Grängesberg och drivs av familjen Spendrup i fjärde generationen. Vi finns på ett antal orter i Sverige med huvudkontor i Stockholm och produktion i Grängesberg, Hällefors och Visby. För oss står alltid hantverket och dryckesupplevelsen i fokus. I vårt breda sortiment finns varumärken som Mariestads, Norrlands Guld, Heineken, Loka, Briska och vinproducenter som Chavin, Gallo, Piccini, Cantina Zaccagnini och El Coto samt spritproducenter som Planteray och Tamnavulin. Spendrups har 1 100 medarbetare och omsätter cirka 5 MDKR årligen. I Spendrupskoncernen ingår dotterbolagen Spring Wine & Spirits, Gotlands Bryggeri, Omaka, BIBAB, Hellefors Bryggeri och SWAGG. Våra anläggningar är certifierade enligt internationella standarderna ISO 14001 och FSSC 22000 avseende miljö respektive kvalitet och livsmedelssäkerhet. | spendrups.se
Följ Spendrups Bryggeri AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Spendrups Bryggeri AB
Avspark slår slutsignal när svenskarna laddar för Fotbolls-VM9.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
När Fotbolls-VM drar i gång på torsdag börjar den stora fotbollsupplevelsen för många svenskar redan innan första målet. En färsk studie genomförd av Spendrups via Norstats visar att svenskarna framför allt ser mästerskapet som en familjefest - en social upplevelse som helst firas tillsammans med partner, familj och vänner. Till festen dukar svenskarna helst upp med chips och öl, allt för att skapa den perfekta fotbollskvällen.
En italiensk ikon gör comeback på Systembolaget – Menabrea Bionda återlanseras i 33 cl burk1.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 1 juni återlanseras Menabrea Bionda 4,8 % i 33 cl burk på Systembolaget. Den italienska premiumlagern, med anor från 1846 och bryggd med alpvatten från norra Italien, uppskattas för sin balanserade smakprofil och långa bryggartradition.
Spendrups Europas klimatledande livsmedelsföretag 202628.5.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Spendrups rankas nu högst av samtliga livsmedelsföretag i rankingen Europe’s Climate Leaders 2026, en årlig rankning som genomförs av Financial Times och Statista. Spendrups befäster därmed fjolårets position som Europas klimatledande dryckesföretag.
Liquid Industries lanserar The Fizz Project – en cider med smak av jordgubb och lime26.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lagom till sommaren presenterar Liquid Industries sin nya smak The Fizz Project Jordgubb & Lime – en frisk, ofiltrerad cider med tydlig sommarkaraktär som lanseras på Systembolaget 1 juni.
Norrlands Ljus anställer festivalproffs till Way Out West18.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Spendrups och Norrlands Ljus söker tre personer till vad som kan vara Sveriges kanske roligaste sommarjobb. Genom Ljusuppdraget 2026 anställs festivalproffs med uppdraget att uppleva Way Out West från Norrlands Ljus perspektiv.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum