Niki ”Awandee” Tsappos tar den lekfulla dansen ut i landet
21.8.2025 09:30:00 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande
Koreografen och freestylepionjären Niki ”Awandee” Tsappos tar den publik- och kritikerrosade föreställningen Raised on Rhythm på Riksteaterturné över hela Sverige. En föreställning som flätar samman livets rytmer i en lekfull dansritual. Ett samarbete mellan Riksteatern och Unga Dramaten. Turnépremiär 9 september, Årsta.

Dansstjärnan Niki ”Awandee” Tsappos är den prisbelönta koreografen, dansaren och pedagogen som verkar över hela världen. 2010 utgjorde hon tillsammans med Martha Nabwire den första kvinnliga duon att vinna världens största dansbattle Juste Debout i Hip Hop 2010. En resa som skildrades i den guldbaggebelönade dokumentären Martha & Niki.
I höst tar Riksteatern hennes verk, Raised on Rhythm, på landsturné så att publik från Burträsk i norr till Malmö i söder ska få möjlighet att ta del av det pulserande dansverket.
– Jag ville utforska rytmen som följer med oss alla genom livet på olika sätt. Vi kanske inte tänker på det men rytm används i våra vardagsliv, till exempel vid utförande av olika typer av arbete där vi behöver vara i synk med varandra och rytmen finns nästan alltid närvarande vid högtider och firanden. Människor har en speciell inbodd relation till rytm som jag ville gestalta, säger Niki ”Awandee” Tsappos.
Arbetet med föreställningen har varit kollektiv och hela ensemblen bestående av Damon Frost, Amalie Sasha Schanke, Yared Tilahun Cederlund och Rebecca Wolete är medskapare. Med Sveriges hiphopdans-nestor Damon Frost som berättare och spirituell guide, påbörjas en vindlande resa i rytmernas universum.
– Jag hoppas att publiken får med sig, nyfikenhet, lekfullhet och en starkare koppling till deras inre rytm efter att dom har sett föreställningen. Rytm är en otrolig kraft som kan ändra sin omgivning och oss människor vare sig vi är medvetna om det eller inte. Jag vill väcka lust och nyfikenhet i människor att utforska och använda rytmen som en kraft i deras liv, säger Niki ”Awandee” Tsappos.
Medverkande
Damon Frost
Amalie Sasha Schanke
Yared Tilahun Cederlund
Rebecca Wolete
Konstnärligt team
Koreografi: Niki Tsappos
Kompositör: Erik Hjärpe
Kompletterande musik: Damon Frost
Scenografi: Emma Fallde, Tina Paulson
Kostymdesign: Ellen X
Peruk och maskdesign: Moa Hedberg
Ljusdesign: Jesper Larsson
Assisterande ljusdesign: Alba Rask
Ljuddesign: Björn Lönnroos
Dramaturg: Anna Kölén
Producent
Riksteatern i samarbete med Unga Dramaten
Nyckelord
Kontakter
Mireya Echeverría QuezadaPR och pressansvarigRiksteatern
Tel:070 637 59 40mireya.echeverria.quezada@riksteatern.seBilder



Länkar
Om oss
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst. Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Susanna Dahlberg är vd för Riksteatern.
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteatern samlar Sveriges unga scenkonsttalanger till nationell festival18.5.2026 15:07:59 CEST | Pressmeddelande
Den 22–24 maj arrangeras en av Sveriges största mötesplatser för unga inom scenkonst. Festivalen markerar 15 år sedan starten av Riksteaterns satsning Länk, ett projekt som sedan starten engagerat över 400 teaterensembler med ungdomar över hela landet.
Annika Norlins låtar blir teater av Ada Berger12.5.2026 11:09:23 CEST | Pressmeddelande
Dramatikern Ada Berger gör teater av Annika Norlins låtar i den nya musikaliska föreställningen Vi är däggdjur. Verket är den första sceniska dramatiseringen av Norlins texter och sätts upp i regi av Johanna Salander, i ett samarbete mellan Riksteatern och Västerbottensteatern. Urpremiär 10 oktober på Västerbottensteatern. På Sverigeturné med Riksteatern våren 2027.
Riksteaterns teaterchef, Dritëro Kasapis förordnande förlängs5.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksteaterns vd, Susanna Dahlberg, har beslutat att förlänga Dritëro Kasapis förordnande som teaterchef för Riksteatern till den 30 juni 2031.
Lennart Jähkel och Ann Petrén i höstens stora berättelser – Riksteatern presenterar en höst om människans villkor14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hösten 2026 väver Riksteatern samman berättelser om ensamhet, gemenskap, skuld och motstånd i en repertoar som rör sig rakt genom samtidens mest brännande frågor. Från förhörsrum till cirkustält, från fillers till historiska livsöden, löper en tydlig röd tråd: människans längtan efter att bli sedd, buren och förstådd i en tid av osäkerhet. Med stöd av tusentals ideellt engagerade når Riksteatern hela Sverige och gör scenkonst möjlig även där andra aktörer saknas.
Shazia Mirza till Sverige – frontar Muslim Women Stand-Up9.4.2026 13:30:32 CEST | Pressmeddelande
Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up samlar några av de skarpaste kvinnliga rösterna inom internationell komedi. Plats på scen tar bland annat, Shazia Mirza, en Storbritanniens största komiker. Föreställningen som är lika vågad som befriande leds av komikern och skådespelaren Nisti Stêrk. Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up är en del av REACT – Riksteaterns internationella festival. Sverigepremiär 23 april Hallunda, Stockholm. Riksteatern i samarbete med Sterk produktion AB.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum