Stark konjunktur i det gröna näringslivet
Grönt Näringslivsindex visar att det gröna näringslivet håller uppe styrkan även under tredje kvartalet 2025. Totalindex landar på 106,5. Det är en fortsatt hög nivå som signalerar framtidstro bland Sveriges lantbruksföretag. Skördeläge, geopolitik och konjunktur öppnar för att bygga beredskapslager och stärka företagens konkurrenskraft.

”Det är glädjande att många företagare i det gröna näringslivet ser positivt på framtiden. Den här framtidstron är avgörande för hela Sveriges motståndskraft.” Säger Palle Borgström, förbundsordförande för Lantbrukarnas Riksförbund.
Den största förändringen syns bland växtodlingsföretagen där index sjunker med knappt 15 punkter. Trots goda väderförhållanden och prognoser om en stark skörd är det tydligt att spannmålspriserna och kostnaden för gödsel har större påverkan än själva skördevolymen.
”Det är oroande att växtodlingen nu pressas så hårt. Det visar hur sårbart lantbruket är för globala prisförändringar som ligger utanför bondens kontroll.” Säger Palle Borgström, och fortsätter:
”Men tack vare den goda skörden har staten ett gyllene läge att börja bygga beredskapslager. Lagringskapacitet finns redan ute i landet och du får en produkt av hög kvalitet till ett relativt lågt pris. Nu gäller det att från politiskt håll ta vara på den möjligheten.”
Övriga branscher i index visar på en fortsatt stark framtidstro bland företagen och den upplevda konjunkturen ligger högre eller på en liknande nivå som mätningen under föregående kvartal. Bland de branscher som fortsatt uppvisar starka siffror finns animalieproducenterna, tack vare stabila köttpriser och en fortsatt hög efterfrågan.
”I grunden är stora delar av det gröna näringslivet på en bra plats med stor framtidstro. Men ska vi kunna ta nästa steg och utöka produktionen av till exempel svenskt kött måste vi fortsätta stärka konkurrenskraften i företagen så att investeringar och generationsskiften kan ske i ökad takt och med gott självförtroende.” Säger Palle Borgström.
I kommande höstbudget är det därför viktigt att det finns finansiering för:
- Nyckelsförslagen från konkurrenskraftsutredningen, som kreditgarantier och villkorad läkemedelsanvändning är avgörande för att stärka lantbrukets förutsättningar att verka och växa.
- Ett nytt jordbruksavdrag om dieselskatteåterbetalningen inte håller när jord- och skogsbruket inkluderas EU:s nya utsläppshandelssystem i ETS2 som träder i kraft nästa år.
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Dokument
Om oss
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.
LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
Allemansrätten och julgranen 20255.12.2025 15:04:08 CET | Pressmeddelande
Inför julen vill många skapa stämning med naturens material – mossa till julgruppen, granris på trappan eller en egenhuggen julgran. Men vad får man egentligen ta från skogen? Frågan återkommer varje år och är viktig för både naturen och markägare.
Svag lönsamhet bromsar investeringar1.12.2025 05:52:00 CET | Pressmeddelande
Konjunkturen för gröna näringar försvagas med stora skillnader mellan branscherna under fjärde kvartalet 2025 (100,7 jmf 109,1 Q4 2024). Det samlade indexet faller, drivet av fortsatt nedgång inom växtodling och ett kraftigt ras inom skogsbruket. Samtidigt står animalieproduktionen stark, medan trädgårdsnäringen och förädlingssektorn uppvisar stabilitet. Kvartalet präglas av stora skillnader mellan branscherna, från rekordlåg lönsamhet till fortsatt starka positioner. LRF gröna näringslivsindex för fjärde kvartalet 2025 visar på att nödvändigheten att få till politiska beslut i närtid för att lantbruket ska kunna producera mer.
EUs bioekonomistrategi är ett steg mot fossilfrihet och stärkt konkurrenskraft27.11.2025 13:07:31 CET | Pressmeddelande
Den svenska kommissionären Jessika Roswall har, tillsammans med EU-kommissionen, tagit ett samlat grepp presenterar nu en bioekonomistrategi. En strategi som syftar till att främja hållbarhet, innovation och konkurrenskraft inom bioekonomin. För lantbruket är detta ett viktigt steg i omställningen till en fossilfri ekonomi.
Rapportsläpp: Svensk livsmedelsproduktion kan öka med 40 procent – men det krävs flera politiska beslut för att stärka Sveriges beredskap26.11.2025 09:24:12 CET | Pressmeddelande
LRF presenterar idag rapporten ”Vi gör jobbet – ge oss förutsättningarna!”, som visar att svensk livsmedelsproduktion kan öka med upp till 40 procent. Samtidigt kan lant- och skogsbruket leverera över 50 TWh ny förnybar energi, stärka den biologiska mångfalden och bidra till en mer robust beredskap över hela landet.
Pressinbjudan: Gröna Näringslivsdagen 202526.11.2025 07:00:00 CET | Pressinbjudan
Välkommen att bevaka Gröna Näringslivsdagen 2025 som i år har temat ”De gröna näringarnas produktionspotential i Sverige och för en tryggare värld”. Det är en mötesplats där ledande beslutsfattare, forskare, näringslivsföreträdare och opinionsbildare samlas för att diskutera de stora framtidsfrågorna inom de gröna näringarna. Årets evenemang sker i närvaro av H.K.H. Kronprinsessan Victoria.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum