Verifierade metoder – så stoppas kräftpesten
Tre rengöringsmetoder sticker ut som säkra för att stoppa spridning av kräftpest mellan olika vattendrag. Vetenskapliga studier visar vilka metoder som bäst desinficerar utrustning som används vid kräftfiske eller ”vanligt” fiske i vatten med flodkräftor.

Fysikalisk desinfektion genom upphettning eller kemisk desinfektion med Virkon S eller klor var mest effektivt. Det kom SVA fram till genom en riskvärdering som genomfördes på uppdrag av Havs- och vattenmyndigheten.
– Att sammanställa alla data har varit ett omfattande arbete, men samtidigt otroligt intressant. Inte minst när man inser hur lite vetenskapliga data det finns kring vissa vedertagna metoder, säger Charlotte Axén, forskare vid SVA och den som ledde studien.
De tre rekommenderade metoderna
SVA rekommenderar tre olika metoder, beroende på situationen och det material som ska desinficieras. Dessa har konstaterats ge god effekt med hög vetenskaplig säkerhet.
- Fysikalisk desinfektion genom upphettning, till exempel kokning eller torr upphettning i ugn/bastu.
- Kemisk desinfektion med Virkon S, ett biologiskt nedbrytbart desinfektionsmedel.
- Kemisk desinfektion med klor i andra hand.
– Det är viktigt att fiskare använder sig av desinfektionsmetoder med känd effekt och enligt rekommendation för att undvika spridning av bland annat kräftpest, säger Charlotte Axén.
Innan desinfektion ska materialet dessutom alltid tvättas eller göras rent så att ytan är synbart ren.
Andra metoder har utvärderats
Det finns metoder som många använder och som fungerar bra, men som har större vetenskaplig osäkerhet. Etanol (sprit/T-röd) är en sådan, men kring den hittades inga publicerade studier. SVA genomförde därför ett experiment och etanol gav god effekt.
– Men eftersom vi inte har mer att gå på än vårt eget underlag, så har vi satt en måttlig osäkerhet på metoden. Fler studier behövs för att säkerställa effekten, säger Charlotte Axén.
Etanol kan därför användas som andrahandsval, liksom perättiksyra, väteperoxid, torkning eller frysning.
– Man kan också välja olika desinfektionsmetoder beroende på vad det är som ska desinficeras. En metod är kanske inte lämplig för alla material.
Rapportera döda kräftor
Kräftpest är ett stort hot mot flodkräftor, och har legat bakom en omfattande nedgång av populationen sedan början av 1900-talet. Övervakning av kräftpest är avgörande för de kvarvarande populationerna.
Om du hittar döda kräftor ska du omedelbart kontakta din länsstyrelse eller SVA:s fiskjour på 018-67 41 71 eller fiskjour@sva.se.
– Det krävs snabba insatser för att säkra material och undersöka om det är kräftpest som drabbat vattendraget, säger Charlotte Axén.
Nyckelord
Kontakter
Charlotte Axén
Tel:+4618674376charlotte.axen@sva.seBilder


Länkar
SVA är en expertmyndighet som genom diagnostik, forskning och rådgivning stärker Sveriges förmåga att bekämpa djursjukdomar som utgör hot mot kritiska samhällsfunktioner. Farliga djursmittor kan få allvarliga konsekvenser, från lidande hos djur och människor till ekonomiska förluster och störningar i matförsörjningen. Friska djur – trygga människor.
Följ Statens veterinärmedicinska anstalt
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Statens veterinärmedicinska anstalt
Ny AI-modell kan identifiera fästingarter till SVA:s övervakning12.11.2025 06:55:00 CET | Pressmeddelande
En AI-modell har tränats med över 15 000 bilder på fästingfynd för att kunna känna igen olika fästingarter. På sikt kan det leda till en mer effektiv övervakning av både inhemska och exotiska fästingarter som kan bidra i arbetet att förebygga spridning av fästingburna sjukdomar. Det visar en studie från bland annat Statens veterinärmedicinska anstalt.
Fågelinfluensaläget försämras snabbt - viktigt att skydda fjäderfän mot smitta27.10.2025 17:33:25 CET | Pressmeddelande
Efter en ovantligt lugn fågelinfluensasäsong har läget nu snabbt förändrats både i Sverige och i närliggande länder. Redan har en svensk hobbybesättning och en kommersiell fjäderfäbesättning drabbats och det är ovanligt tidigt på hösten. Det finns risk för att denna säsong blir värre än på flera år. SVA uppmanar till stärkt smittskydd och ökad vaksamhet.
Första året med appen Trikintest15.10.2025 06:55:00 CEST | Pressmeddelande
Vildsvinsjägare skickar cirka 5 000 prover i månaden för kontroll av trikiner till SVA. För ett år sedan erbjöds de möjligheten med en enklare hantering via en app, Trikintest. Efter ett år är det cirka 41 procent som använder appen.
Ökat antal fiskrapporter stärker SVA:s övervakning4.9.2025 06:55:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet rapporter om sjuka, skadade eller döda fiskar, kräftdjur och blötdjur skjuter i höjden. Allt fler hör av sig till SVA med sina fynd – och det ökar kunskapen om hälsoläget i svenska vattendrag.
Första analysen av strandade näbbvalen12.8.2025 14:16:41 CEST | Pressmeddelande
Fortfarande oklart varför näbbvalar strandar. Ett team av veterinärer och marinbiologer från Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA) och Naturhistoriska riksmuseet (NRM) har gjort en första analys av valen som strandade nära Kungsbacka i helgen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum