Skogsutredningen förslag stärker skogens klimatnytta
28.8.2025 12:16:05 CEST | Lantbrukarnas Riksförbund | Pressmeddelande
Förslagen i Skogsutredningen skapar bättre förutsättningar för ett långsiktigt och tryggt skogsbruk för Sveriges över 300 000 enskilda skogsägare. Det stärker investeringsviljan – både i produktionshöjande åtgärder och i naturvård – vilket i sin tur möjliggör att det svenska skogsbruket kan leverera mer förnyelsebar råvara till klimatsmarta produkter. Nu har regeringen knappt 250 dagar på sig att gå från ord till handling och förverkliga Skogsutredningens förslag för ett långsiktigt och tryggt skogsbruk som gynnar den biologiska mångfalden.

Skogsutredningen innehåller flera viktiga förslag som bidrar till ökad tydlighet, moderniserade regelverk och förbättrad samverkan mellan myndigheter och markägare. Det stärker både näringsfriheten och investeringsviljan i ökad naturvård och ökat produktion av klimatnyttig förnyelsebar klimatnyttig skogsråvara.
”Skogen är en förnybar resurs som skapar jobb och klimatsmarta innovationer, i och för hela Sverige. Om skogsutredningens förslag blir verklighet kan skogen även i framtiden möta upp den ökande efterfrågan på förnyelsebara klimatnyttiga material och biobränslen”. Säger Paul Christensson, ordförande LRF Skogsägarna och vice förbundsordförande LRF.
Skogsutredningen innehåller förslag som möjliggör:
- Ökad tillväxt i skogen. Vilket förbättrar kolinlagringen och möjliggör fler klimatsmarta produkter.
- Nytt klimatmått för skogen, som bättre speglar skogens verkliga klimatnytta och ger ett mer vetenskapligt grundat underlag för klimatpolitiken.
- Att staten börjar ta större ansvar för fågelskyddet. För ett mer ändamålsenligt skydd enlighet med fågeldirektivet. Hela ansvaret ska inte ligga på den enskilda skogsägaren.
- Miljömål som är möjliga att nå. Genom tydligare uppföljning och förslag om oberoende utvärdering.
- Strategisk naturvård. Genom behovsanalys som grund för formellt skydd av skog.
”Sverige behöver skogen, Sveriges förnyelsebara klimatnytta. Genom aktivt och ansvarstagande skogsbruk från över 300 000 enskilda skogsägare möjliggörs hög naturvård i skogen som ger förnyelsebara och klimatsmarta produkter till flera samhällsområden, om och om igen. Nu har regeringen knappt 250 dagar kvar för att göra verkligen att Skogsutredningens förslag och stärka förutsättningarna för ett aktivt, rättssäkert och livskraftigt skogsbruk”. Avslutar Paul Christensson, ordförande LRF Skogsägarna och vice förbundsordförande LRF.
Klicka här för att komma till Skogsutredningen.
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Om oss
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.
LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
Efter möte med statsministern – LRF: Regeringen förstår allvaret, men åtgärder krävs nu28.4.2026 09:25:22 CEST | Pressmeddelande
Svenskt lantbruk befinner sig i ett mycket pressat läge och LRF kräver krisstöd. Under måndagen träffade LRF:s förbundsordförande Palle Borgström statsminister Ulf Kristersson och finansminister Elisabeth Svantesson för att diskutera den akuta situationen för svensk livsmedelsförsörjning.
Kriget drabbar redan svensk matproduktion - LRF kräver krisstöd23.4.2026 16:18:00 CEST | Pressmeddelande
Svenskt lantbruk befinner sig redan nu i ett ekonomiskt pressat läge. Den eskalerande konflikten i Mellanöstern och blockaden av Hormuzsundet driver upp priserna på energi och insatsvaror i snabb takt. Samtidigt slår redan höga kostnader och långvarigt låg lönsamhet hårt mot svenska bönder. Situationen är nu så allvarlig att svensk livsmedelsproduktion är direkt hotad.
Trippelsmocka mot svenskt lantbruk - politiken avgör hur djup matkrisen blir22.4.2026 10:54:07 CEST | Pressmeddelande
Svenskt lantbruk befinner sig i ett extremt pressat läge. På bara några veckor har kraftigt stigande kostnader för diesel och gödsel, i kombination med rekordlåga grundvattennivåer i delar av landet, skapat en akut kris för svensk matproduktion. Läget är så allvarligt att politiska beslut nu kan avgöra hur djup krisen blir och om svenska konsumenter även fortsatt ska kunna köpa svensk mat till rimligt pris.
Agronod förändrar ägarstrukturen – KLS blir ny delägare och LRF tar en utökad roll20.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Agronod breddar ägandet och välkomnar KLS som delägare. Samtidigt tar LRF en utökad ägarroll och ett mer uttalat branschansvar i den fortsatta utvecklingen. Agronod öppnar samtidigt för fler delägare framöver.
Allemansrättens bästa i TV4 Nyhetsmorgon20.4.2026 05:20:00 CEST | Pressmeddelande
Allemansrätten har nyligen utsetts till svenskarnas näst bästa ord. Det säger något om hur djupt den sitter i vårt samhälle. Samtidigt visar LRF:s erfarenheter att okunskap och missförstånd riskerar att skapa konflikter i naturen, särskilt i takt med att fler ger sig ut i skog och mark under vår och sommar. Allt detta och mer lyfter Katarina Wolf i TV4 Nyhetsmorgon måndag 20 april.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum