Women’s Sailing Champions League-finalen avgjord
I helgen avgjordes finalen i Women’s Sailing Champions League på Großer Wannsee, i Berlins sydvästra utkant. Deutscher Touring Yacht-Club från Tyskland vann medan de svenska klubbarna KSSS och GKSS hade det tufft i de mycket lätta vindarna och slutade på 14:e respektive 17:e plats.

– Det är klart vi ville mer. Men vi seglade i en lite ny konstellation och hade fina toppar men två kostsamma race, säger Sandra Sandqvist, rorsman hos KSSS och fortsätter:
– Det var väldigt lätta förhållanden på Wannsee. En dag blev inställd och alla race genomfördes i skiftiga vindar mellan noll och fyra m/s, så det är små marginaler. De tyska lagen gick bäst. Lokalkännedom verkade vara en fördel.
Totalt var det inte mindre än 27 av Europas bästa kvinnliga sprintbesättningar som kom till finalen för att mötas i korta, intensiva seglingar för att utse "Årets bästa kvinnliga segelklubb".
Förra året vann danska Aarhus Sejlklub före de tyska klubbarna Norddeutscher Regatta Verein, som kom tvåa och Münchner Yacht-Club som blev trea. Då slutade KSSS fyra – snubblande nära en pallplats.
Dessa klubbar var också med i försnacket i år men prispallen kom att se helt annorlunda ut. Tyska Deutscher Touring Yacht-Club från Tutzing utanför München vann före WSV Giesbeek från Nederländerna och Akademischer SegelVerein Warnemünde, Tyskland.
Hela regattan präglades som sagt av mycket lätta vindar och på första dagen (fredagen) blev det inga seglingar alls. Arrangören hade planerat för 16 omgångar under tre dagar. Men endast sex kunde genomföras, plus ytterligare två för de fyra klubbar som tog sig till final.
För KSSS seglade Sandra Sandqvist, Andrea Nordquist, Malin Tengström, Klara Wannerhag och Clara Svensdotter. Medan GKSS besättning bestod av Beata Törneman, Julia Munkby, Johanna Thiringer, Amanda Ferdinandsson och Felicia Kantling.
För mer information: Women's SAILING Champions League - SAILING Champions League
Kontakter
Mats OlssonMediaansvarigSvenska Seglarförbundet
Frågor om text/bild/filmklipp/intervjuer
Bilder


Svenska Seglarförbundet är tillsammans med en stor del av den övriga idrottsrörelsen i en fas av stark förändring. I idrottens strategi 2025 har vi tillsammans med andra förbund fattat ett gemensamt beslut om att vi ska verka för att alla som vill ska kunna idrotta i förening hela livet, med fokus på glädje och utveckling. I korthet innebär det att vi går från tydligt elitfokus till en vision om segling tillgänglig för alla, vilket betyder att vi vill att fler – med olika bakgrund och förutsättningar – ska upptäcka idrotten segling.
Vi jobbar brett via våra 100 000 medlemmar i 325 klubbar och ett 60-tal klassförbund som finns över hela Sverige för att stödja dem i deras verksamhet med allt från seglarskolor för alla åldrar, anläggningsfrågor, båtdelning, utbildning, träning, tävling, jämställdhet, inkludering och allt annat som tar oss mot vår vision och är i linje med vår strategi.
Vårt starka landslag SWE Sailing Team med 37 OS-medaljer har gjort oss till en av de mest framgångsrika sommaridrotterna på OS och våra seglare är viktiga förebilder och marknadsförare av vår idrott. Vårt nystartade Utvecklingslandslag ska inspirera fler till hållbar träning och utveckling för att på sikt fylla på med medaljkandidater.
Välkommen att följa vår spännande utveckling via våra pressmeddelanden, vår webb svensksegling.se, Linked In, Facebook och Instagram samt SWE Sailing Team på Facebook och Instagram!
Följ Svenska Seglarförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Seglarförbundet
World Sailings nya VM för inkluderande segling har startat4.12.2025 21:12:32 CET | Pressmeddelande
Inclusive-VM, som är World Sailings nya världsmästerskap för inkluderande segling, drog i gång på torsdagen i Oman. Tre svenska besättningar är på plats och Fia Fjelddahl/Patric Rosenberg började bäst av svenskarna. Efter två race i RS Venture Connect är de nia av totalt 30 startande.
Svensk segling satsar brett för fler kvinnor i ledande roller2.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenska Seglarförbundet tar nu tydliga steg för att stärka och synliggöra kvinnliga ledare inom sporten. Under november genomfördes två träffar - en nationell träff för unga kvinnliga tränare och en nätverksträff för kvinnliga funktionärer som totalt samlade ett 50-tal kvinnor mellan 15 och 73 år. Träffarna är startpunkten på en långsiktig satsning där målet är tydligt: fler kvinnor i ledande roller inom svensk segling. "Vi vill skapa fler kvinnliga förebilder, bygga gemenskap och bidra till en mer jämställd framtid för svensk segling", säger Marie Björling Duell, förbundsdirektör och sportchef på Svenska Seglarförbundet.
EM i iQFOiL har avslutats29.11.2025 19:37:31 CET | Pressmeddelande
EM i iQFOiL avslutades på lördagen. Johanna Hjertberg och Vidar Nyström har försvarat de svenska färgerna i Sferracavallo på Sicilien och de slutade på 40:e respektive 56:e plats. Trots blygsamma placeringar tar de med sig flera lärdomar från EM och blickar framåt mot nästa säsong.
EM i iQFOiL i gång på Sicilien25.11.2025 19:51:04 CET | Pressmeddelande
EM i iQFOiL, årets sista internationella seglingsmästerskap i en OS-klass, har dragit i gång på Sicilien med två svenskar på startlinjen. Efter måndagens trevande inledning med endast ett race i vardera dam- och herrklass blev det fem race vardera på tisdagen. Johanna Hjertberg ligger på 46:e plats och Vidar Nyström är 56:a.
Svensk JEM-guld i OS-klassen ILCA725.10.2025 20:35:27 CEST | Pressmeddelande
Svenske junioren Erik Norlén seglade på lördagen hem ett guld på JEM i den olympiska klassen ILCA 7 i Split, Kroatien. Det var 20-årige Eriks första guldmedalj i ett internationellt mästerskap och nu är siktet inställt på OS i Los Angeles 2028.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum