Så ska Sverige bli ledande inom energiforskning
1.9.2025 10:02:00 CEST | Energimyndigheten | Pressmeddelande
Energimyndighetens kompetenscentrumprogram har en tydlig vision att göra Sverige till en global ledare inom energiforskningsområdet med centrumbildningar som utmärker sig på den internationella arenan.
Energi- och klimatomställningen är en komplex samhällsutmaning som både handlar om att utveckla ny teknik och förändra beteenden, samhällsstrukturer och styrmedel. För att lyckas krävs forskning som både möjliggör genomgripande förändringar och som kan förvalta och vidareutveckla de tekniska lösningar som redan implementerats. Starka forskningsmiljöer främjar innovation och samarbete och ger bättre förutsättningar att möta framtidens energiutmaningar.
Internationellt ledande kompetenscentrum
I dag finns elva pågående kompetenscentrum inom energiområdet. Nu satsar Energimyndigheten på att etablera ännu fler.
Ett kompetenscentrum bygger på starka forskningsmiljöer och långsiktig samverkan, där universitet, forskningsinstitut, näringsliv och offentlig sektor arbetar tillsammans. Målet är att Sverige ska bedriva forskning av hög vetenskaplig kvalitet, med tydlig koppling till samhällets och näringslivets behov.
– Vi satsar på att bygga starka forskningsmiljöer där samverkan är nyckeln till att nå ett fossilfritt och hållbart energisystem. Kompetensförsörjning är avgörande för att Sverige ska kunna ligga i framkant, säger Peter Engdahl, avdelningschef på Energimyndigheten.
Utbilda framtidens energiexperter
Ett centralt mål är att utbilda doktorander och postdoktorer som blir framtidens energiexperter. I fokus är övergången till ett tryggt, konkurrenskraftigt och hållbart energisystem och näringslivets övergång till nya tekniker, metoder och systemlösningar inom energiområdet.
– Våra erfarenheter av kompetenscentrum visar att långsiktiga och tillitsfulla relationer mellan parterna skapar framgångsrika miljöer för forskarutbildning, säger Kalle Svensson, forskningshandläggare på Energimyndigheten.
Om utlysningen
Energimyndigheten öppnade nyligen en utlysning för att etablera ytterligare kompetenscentrum inom energiområdet för perioden 2027–2031. Satsningen omfattar totalt cirka 300 miljoner kronor och riktar sig till universitet och högskolor som vill bygga upp forskningsmiljöer i samverkan med forskningsinstitut, företag och offentliga aktörer.
Utlysningen är öppen mellan 21 augusti 2025 och 31 mars 2026.
Kontakter
Energimyndighetens pressfunktion
Tel:016-544 23 99press@energimyndigheten.seOla WestbergPresschef
Tel:016-544 20 36ola.westberg@energimyndigheten.seLänkar
Följ Energimyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Energimyndigheten
Ansträngt läge på drivmedelsmarknaden kan leda till åtgärder2.4.2026 12:07:04 CEST | Pressmeddelande
Kriget i Mellanöstern har lett till ansträngda globala energimarknader. Sverige har i nuläget ingen brist på drivmedel. Däremot har priserna på olja och drivmedel stigit både i Sverige och globalt och läget kan förändras snabbt.
Ansträngt läge men ingen drivmedelsbrist25.3.2026 09:37:45 CET | Pressmeddelande
Konflikten i Mellanöstern påverkar marknaderna för drivmedel och olja i allt högre grad. Det finns för närvarande ingen brist på olja och drivmedel i Sverige. Samtidigt är situationen globalt ansträngd, och Energimyndigheten ser att förutsättningarna kan förändras med kort varsel om konflikten fortsätter.
Så mycket får kommunerna i vindkraftsstöd23.3.2026 09:29:37 CET | Pressmeddelande
Nu har Energimyndigheten fattat beslut om utbetalning av bidrag till kommuner med vindkraft. Mest stöd får Piteå kommun.
Översynen av riksintressen för energi fortsätter20.3.2026 08:30:35 CET | Pressmeddelande
Nu slutredovisar Energimyndigheten regeringsuppdraget att göra en översyn av riksintresseanspråken för energi. Under arbetet inkom många relevanta synpunkter. Reviderade förslag på riksintresseområden för vindkraft kommer därför att gå ut på samråd igen under hösten 2026.
Energimyndighetens besked om Sveriges bidrag för att lindra störningen på oljemarknaden16.3.2026 14:01:12 CET | Pressmeddelande
Kriget i Mellanöstern hotar försörjningstryggheten på oljemarknaden. Med anledning av händelseutvecklingen har medlemmarna i det Internationella energirådet, IEA, beslutat att tillgängliggöra volymer ur sina beredskapslager. Energimyndigheten har nu gett besked om Sveriges bidrag till lageravtappningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum