Vinnaren av Bussförar‑SM 2025 är korad!
2.9.2025 16:35:59 CEST | Transportföretagen | Pressmeddelande
Efter en fartfylld och nervkittlande final utanför Arlanda, har Sveriges skickligaste bussförare 2025 utsetts. Det blev Josefin Kihlberg från Sundsvall som kammade hem förstaplatsen i årets upplaga av Bussförar‑SM, efter att ha briljerat i samtliga tävlingsmoment.

Finalen samlade 20 förare från hela landet som tidigare kvalificerat sig genom uttagningar på nationell nivå. Under dagen sattes både teknik, säkerhetstänk och servicekänsla på prov i moment som katastrofhantering, precisions- och back manövrering, sparsam körning och bemötande av resenärer. Vinnare blev Josefin Kihlberg från Sundsvall som till vardags kör för Nobina.
– Det är jätteroligt, jag gjorde vad jag kunde och det gick bra. Att vara bussförare är ett jätteroligt yrke, där man träffar mycket folk och får syssla med problemlösning. Man lär känna folk och får stammisar beroende på var man jobbar, säger vinnaren Josefin Kihlberg, efter prisutdelningen.
Bussförar-SM arrangeras av Sveriges Bussföretag och branschtidningarna Res- och Trafikforum, i syfte synliggöra hur viktiga landets bussförare är för kollektivtrafiken.
– Bussförar-SM startades för att rikta strålkastaren på det viktiga arbete landets bussförare gör, varje dag, året om. Bussen ger många människor möjlighet att ta sig till arbete, skola, fritidsaktiviteter och besöksmål. Utan bussen skulle stora delar av vårt samhälle inte fungera, säger Anna Grönlund, branschchef på Sveriges Bussföretag.
Resultaten - topp 3:
- Josefin Kihlberg, Sundsvall, Nobina
- Jan Gröndahl, Östersund, Mohlins Bussar
- Sherine Hussain, Göteborg, Transdev och Christina Österberg, Åkersberga, Transdev
Tävlingen lyfter branschens utmaningar
Evenemanget syftar också till att uppmärksamma den akuta förarbristen – ett växande problem för kollektivtrafikens framtid. Närvarande under tävlingen var också Region Stockholms tillträdande trafikregionråd Jakop Dalunde (MP).
– Det här är en tävling där vi inte bara korar vinnare – vi lyfter fram hela yrkets bredd och betydelse. Bussförarna är ambassadörer för det hållbara resandet och spelar en avgörande roll i människors vardag. Men ska vi klara framtidens transportbehov behöver vi fler utbildningsplatser och reformer som gör det lättare för unga att välja det här yrket, säger Caj Luoma, chef för kompetensförsörjning på Transportföretagen.
Enligt rapporten Tempen på bussbranschen 2023 bedöms behovet av nya förare uppgå till omkring 8 100 fram till och med 2025 – ett faktum som gör rekryteringsfrågan till en av de mest prioriterade för branschen just nu.
Transportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Nu ska Trafikverket ska ge mer infrastruktur för pengarna5.6.2026 13:58:57 CEST | Pressmeddelande
Ökad punktlighet på järnvägen och mer underhållsarbete. Det lyfter Trafikverket fram som några av effekterna av deras satsning ”Kraftsamling för ett närmare Sverige” , som de redovisade för infrastrukturminister Andreas Carlson på fredagen. Samtidigt kvarstår frågan vad som händer med bildandet av ett statligt projektbolag, som vid sidan av Trafikverket ska få bygga nya vägar och järnvägar.
Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage i Sverige3.6.2026 16:20:37 CEST | Pressmeddelande
På onsdagen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för cabotagetrafik med buss som utförs i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet, även om det hade varit ännu bättre om den idag otillräckliga EU-gemensamma lagstiftningen reviderats så att samma striktare regelverk gällt inom hela EU.
Transportbranschen mest kritisk till kommunernas företagsklimat2.6.2026 11:48:24 CEST | Pressmeddelande
Transportnäringen är den sektor som ger kommunernas företagsklimat lägst betyg i Svenskt Näringslivs årliga undersökning. Särskilt hård är kritiken mot kommunernas upphandlingar, dialog med företagen och den konkurrens som uppstår när kommuner bedriver verksamheter i egen regi.
Grönt ljus för yrkesprov i gymnasieskolan2.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksdagen har sagt ja till att införa yrkesprov på gymnasiets yrkesprogram. Reformen kan bli ett viktigt steg för att stärka kvaliteten i yrkesutbildningarna och säkerställa att eleverna får de kunskaper och färdigheter som arbetslivet efterfrågar.
Krafttag krävs mot oseriösa taxibolag efter kraftig ökning av klagomål29.5.2026 10:44:04 CEST | Pressmeddelande
Antalet anmälningar till Konsumentverket om oskäligt höga taxipriser har mer än fördubblats på ett år. Problemen berör bland annat utbredd missuppfattning om reglerna om bindande prisuppgift. Nu krävs krafttag mot oseriösa aktörer som fortsätter att lura resenärer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum