LRF välkomnar förstärkt investeringsstöd till lantbrukare i norra Sverige
5.9.2025 14:55:18 CEST | Lantbrukarnas Riksförbund | Pressmeddelande
LRF ser positivt på regeringens besked om att förstärka investeringsstödet till lantbruksföretag i Västernorrlands, Jämtlands, Västerbottens och Norrbottens län. Förslaget innebär att stödnivån höjs från 30 till 40 procent av de stödberättigade kostnaderna, samtidigt som takbeloppet ökar från 3,5 till 4,7 miljoner kronor.

"Det här är ett betydelsefullt steg för att stärka både konkurrenskraften och framtidstron hos lantbrukare i norra Sverige. Regionen har stora möjligheter, men också särskilda utmaningar inte minst vad gäller klimatförhållanden, långa avstånd och svårigheter att uppnå lönsamhet. Vi utgår från att det här investeringsstödet kommer att finansieras med nya medel". Säger Stefan Lindgren, regionordförande för LRF Västerbotten.
Stödet kan användas till investeringar, exempelvis nya ladugårdar, vilket är avgörande för att utveckla och modernisera lantbruksverksamheten. LRF har under lång tid drivit frågan om att anpassa stödnivåerna till de faktiska förutsättningarna i norra Sverige, och dagens besked är ett resultat av det arbetet, fortsätter han.
"Att regeringen förstärker investeringsstödet för ökad konkurrenskraft för lantbruksföretag i Västernorrlands, Jämtlands, Västerbottens och Norrbottens län är ett välkommet besked. Det är ett viktigt steg för att främja livsmedelsproduktion, stärka landsbygden och öka beredskapen i norra Sverige. Det visar att man tar de regionala utmaningarna i Sverige på allvar och satsar på långsiktig utveckling där potentialen är stor".
Säger Palle Borgström, LRF:s förbundsordförande och tillägger:
"För att vi ska kunna öka den svenska livsmedelsproduktionen krävs att staten investerar i hela landet. En omfördelning av befintliga resurser till norra Sverige är en del av lösningen – men inte hela".
Förändringarna kräver godkännande av EU-kommissionen, men planen är att de nya villkoren ska börja gälla från den 1 januari 2026.
Klicka här för att komma till regeringens pressmeddelande.
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Bilder

Om oss
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.
LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
Efter möte med statsministern – LRF: Regeringen förstår allvaret, men åtgärder krävs nu28.4.2026 09:25:22 CEST | Pressmeddelande
Svenskt lantbruk befinner sig i ett mycket pressat läge och LRF kräver krisstöd. Under måndagen träffade LRF:s förbundsordförande Palle Borgström statsminister Ulf Kristersson och finansminister Elisabeth Svantesson för att diskutera den akuta situationen för svensk livsmedelsförsörjning.
Kriget drabbar redan svensk matproduktion - LRF kräver krisstöd23.4.2026 16:18:00 CEST | Pressmeddelande
Svenskt lantbruk befinner sig redan nu i ett ekonomiskt pressat läge. Den eskalerande konflikten i Mellanöstern och blockaden av Hormuzsundet driver upp priserna på energi och insatsvaror i snabb takt. Samtidigt slår redan höga kostnader och långvarigt låg lönsamhet hårt mot svenska bönder. Situationen är nu så allvarlig att svensk livsmedelsproduktion är direkt hotad.
Trippelsmocka mot svenskt lantbruk - politiken avgör hur djup matkrisen blir22.4.2026 10:54:07 CEST | Pressmeddelande
Svenskt lantbruk befinner sig i ett extremt pressat läge. På bara några veckor har kraftigt stigande kostnader för diesel och gödsel, i kombination med rekordlåga grundvattennivåer i delar av landet, skapat en akut kris för svensk matproduktion. Läget är så allvarligt att politiska beslut nu kan avgöra hur djup krisen blir och om svenska konsumenter även fortsatt ska kunna köpa svensk mat till rimligt pris.
Agronod förändrar ägarstrukturen – KLS blir ny delägare och LRF tar en utökad roll20.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Agronod breddar ägandet och välkomnar KLS som delägare. Samtidigt tar LRF en utökad ägarroll och ett mer uttalat branschansvar i den fortsatta utvecklingen. Agronod öppnar samtidigt för fler delägare framöver.
Allemansrättens bästa i TV4 Nyhetsmorgon20.4.2026 05:20:00 CEST | Pressmeddelande
Allemansrätten har nyligen utsetts till svenskarnas näst bästa ord. Det säger något om hur djupt den sitter i vårt samhälle. Samtidigt visar LRF:s erfarenheter att okunskap och missförstånd riskerar att skapa konflikter i naturen, särskilt i takt med att fler ger sig ut i skog och mark under vår och sommar. Allt detta och mer lyfter Katarina Wolf i TV4 Nyhetsmorgon måndag 20 april.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum