Eleverna: Dåligt beteende måste få konsekvenser
15.9.2025 08:00:00 CEST | Högskolan i Gävle | Pressmeddelande
Personal som ser, lyssnar och agerar skapar en tryggare skolmiljö.
Det visar en ny studie som bygger på intervjuer och fokusgrupper med 133 elever i årskurs 4–9.
– Om en elev beter sig illa måste det bli konsekvenser, annars upplever skolbarnen att de inte kan lita på vuxna, säger Silvia Edling, professor i didaktik vid Högskolan i Gävle.

Forskarna använder begreppet professionellt seende, som handlar om skolpersonalens professionella kunskaper att få syn på, för professionen, viktiga nyanser och samband i den dagliga praktiken och med stöd i vetenskap tolka det som sker i skolmiljön. Än så länge finns det förvånansvärt lite forskning om detta, trots att stora översiktsstudier visar att det finns en kunskapslucka.
– Vi tenderar satt se det vi har kunskap om och ignorera annat. Att se som professionell handlar inte bara om att registrera det till synes uppenbara, utan också om att vara öppen för samband, nyanser och olika perspektiv, säger Silvia Edling.
Rättvisa viktigt
Forskarna fann att elever upplever trygghet när vuxna i skolan är närvarande, uppmärksamma och agerar i situationer som rör mobbning, utanförskap och konflikter.
– Elevernas berättelser visar att trygghet inte handlar om fler kameror eller väktare, utan om vuxna som ser dem i vardagen, säger Silvia Edling.
Studien visar också att elever uppskattar vuxna som kombinerar omsorg med tydlighet. De beskrev frustration över situationer där personal är på plats, verkar titta men inte ser eller ignorerar problem. Eller då de vuxna fattar alltför snabba och ensidiga beslut. Rättvisa, lyhördhet och att kunna se hela bilden uppfattar eleverna som mycket viktigt.
Konsekvenser röd tråd
– Eleverna lyfte ett exempel då ett barn blev skadat på fotbollsplanen, och en lärare tog ställning utan att ha sett hela förloppet. Barnen upplevde att fel person fick skulden för det som hade hänt. Människor styrs av fördomar, men vi kan problematisera dem och bromsa in när vi inte är 100 procent säkra.
En röd tråd i intervjuerna var också vikten av konsekvenser. När vuxna ser men inte agerar förlorar de snabbt barnens förtroende.
– Blir det ingen konsekvens när barnen beter sig illa så förlorar de vuxna sin trovärdighet, och då är det svårt att skapa en trygg skolmiljö, säger Silvia Edling.
Fakta
Arbetet med studien “Keeping an Eye Out” (2025) har letts av Högskolan i Gävle i samarbete med Göteborgs universitet och Linköpings universitet. Projektet har finansierats av Vetenskapsrådet och pågått under tre år (2021–2024). Totalt deltog 133 elever i årskurs 4–9 från tre skolor, och genom 29 fokusgrupper och 19 intervjuer, där forskarna undersökte hur skolpersonalens ”professionella seende” kan bidra till ett positivt skolklimat och till arbetet mot mobbning. Förutom huvudförfattaren Silvia Edling bidrog forskarna Ylva Bjereld, Robert Thornberg (projektansvarig), Peter Gill, Maryam Bourbour och Davoud Masoumi till studien.
I en separat studie har forskarna även fokuserat på skolpersonalens perspektiv med hjälp av intervjuer och fokusgrupper: Mapping the language of professional vision: exploring obstacles and strategies for stimulating a positive school climate in three Swedish middle schools (2025).
Nyckelord
Kontakter
Silvia Edlingprofessor i didaktikHögskolan i Gävle
Tel:026-64 82 60silvia.edling@hig.seAnders MunckPressansvarigHögskolan i Gävle
Tel:070-794 65 23anders.munck@hig.seBilder

Utbildning och forskning i naturskönt campus
Högskolan i Gävle har cirka 19 000 studenter och erbjuder ett sextiotal utbildningsprogram och påbyggnadsutbildningar, 330 fristående kurser inom humaniora, samhälls- och naturvetenskap samt teknik.
Följ Högskolan i Gävle
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Högskolan i Gävle
Natur och relationer ger svenskar stöd vid krigshot19.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
När människor i Sverige oroar sig för krig söker de mening och stöd i allt från nära relationer och natur till musik. Forskning vid Högskolan i Gävle visar att människors sätt att möta krig och krigshot formas av kulturella och historiska sammanhang. I en parallell studie i Ukraina framträder bland annat religion, personlig andlighet och historiska erfarenheter.
Digitalt våld fortsätter efter separationen12.10.2026 10:44:37 CEST | Pressmeddelande
Teknik gör det möjligt för förövare att fortsätta övervaka, hota och kontrollera på avstånd. En ny studie från Högskolan i Gävle visar hur det digitala eftervåldet kan begränsa kvinnors möjligheter att bygga upp ett nytt liv.
Ny belysning och inredning gav elever bättre fokus28.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hur klassrummet är belyst och inrett har stor betydelse för elevernas möjligheter till fokus på lärande. Det visar en ny studie från Högskolan i Gävle där forskare förändrade miljön i klassrummen på två svenska högstadieskolor.
Mer partnervåld i socioekonomiskt utsatta kommuner14.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kommuner med större socioekonomisk utsatthet har fler polisanmälda fall av våld riktat mot kvinnor i nära relationer. Det visar en ny studie från Högskolan i Gävle som omfattar alla Sveriges kommuner. Forskarna hoppas att resultaten kan ge kommunerna bättre underlag i arbetet mot våld i nära relationer.
Så får äldreomsorgens vikarier bättre förutsättningar7.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vikarier är nödvändiga för att äldreomsorgen ska fungera och utgör omkring var femte medarbetare bland de kommunalt anställda. En ny studie från Högskolan i Gävle lyfter chefers syn på hur vikarier kan få bättre förutsättningar och bli en mer stabil del av verksamheten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum