Einar Mattsson utvecklar 145 hyresrätter med utsikt över Karlbergssjön
“I Stadshagen pågår arbetet för fullt. Vi har etablerat oss och börjat med markarbeten inför byggnationen av kvarteret Bardisanen 1. Här kommer Einar Mattsson bygga 145 väldesignade hyresrätter som kommer att ägas och förvaltar av oss. Från lägenheterna får de boende en jättefin utsikt över Karlbergssjön och med Karlbergs slott på andra sidan vattnet”, berättar Eric Dahlén, projektutvecklare på Einar Mattsson Projekt AB.

145 nya hyresrätter i Stadshagen med utsikt och kvalitet i fokus
Husen kommer att ha balkonger som vetter mot vattnet. De synliga huskropparna kommer att bidra till en ny stadssiluett på västra Kungsholmen. I kvarteret byggs innergårdar för att knyta samman den gröna sluttningen med husen. Grunden för utformningen finns i Einar Mattssons arkitekturprogram.
– Här har våra arkitekter från Tengbom strävat efter att skapa en slankhet i gestaltningen av husen. Stor vikt har lagts vid form, färg och material i de tre olika huskropparna. Färgpaletten är utformad efter Kungsholmens karaktär och omkringliggande byggnader för att passa in i omgivningen, berättar Eric Dahlén.
Einar Mattssons projekt kommer att ha lägenheter i blandade storlekar, från ett rum och kök till upp till fyra rum och kök. Husen blir 10–12 våningar höga. En mindre lokal kommer finnas i ett av husen och de boende som behöver parkering erbjuds det i ett garage i närområdet.
Einar Mattssons kvaliteter stärker området
Einar Mattsson tillför kvaliteter som är typiska för fastighetskoncernen Einar Mattsson; välbyggda och välplanerade lägenheter med kvalitetsmaterial, nöjda hyresgäster och en synlig fastighetsförvaltning.
– Vi stärker vår närvaro i området. Koncernen har sedan tidigare 166 hyresrätter på Kungsholmen och det här blir ett bra komplement i vårt långsiktiga ägande, säger Peter Svensson, vd Einar Mattsson Byggnads AB och Einar Mattsson Projekt AB.
Bostad Stockholm kommer att hantera uthyrningen av dessa hyresrätter när de står klara 2027.
Nyckelord
Kontakter
Ewelina HolmPress- och kommunikationschef (presskontakt)
Tel:0765-42 67 20ewelina.holm@einarmattsson.seLänkar
Om Einar Mattsson AB
Einar Mattsson AB är moderbolag i en familjeägd bolagsgrupp som varit verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad sedan 1935. Idag är Einar Mattsson-sfären Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter. Koncernen är bland de mest aktiva projektutvecklarna av nya bostäder i regionen. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar drygt 16 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
Einar Mattssons julgåva 2025 går till Maskrosbarn12.12.2025 13:30:00 CET | Nyheter
Varje år vid luciatid donerar Einar Mattsson en gåva till en viktig verksamhet. I år skänker den familjeägda fastighetskoncernen pengar till ”Maskrosbarn”, en verksamhet som arbetar för att stödja ungdomar mellan 13-19 år som har föräldrar med missbruk, en psykisk sjukdom eller som utsatt dem för våld. Så att barnen kan få ett bättre liv.
Einar Mattsson: bostadsminister Andreas Carlsson (KD) gjorde avtryck för nya hyresrätter9.12.2025 15:13:28 CET | Pressmeddelande
Den 8 december firade Einar Mattsson första gjutningen i kvarteret Bardisanen 1 på Kungsholmen i Stockholm tillsammans infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlsson (KD) och 30-talet gäster.
Stefan Ränk ny ledamot i Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien5.12.2025 05:02:00 CET | Pressmeddelande
Tisdag den 2 december beslutade Akademisammankomsten vid Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) att välja in Stefan Ränk, koncernchef och delägare av Einar Mattsson AB som ledamot.
Einar Mattsson är en stolt partner till Nobel Week Lights 20254.12.2025 11:25:22 CET | Nyheter
Den 6–14 december återkommer den årliga ljusfestivalen Nobel Week Lights. Festivalen presenteras av Nobelprismuseet och bjuder in internationella och lokala konstnärer, designers och studenter att skapa storskaliga ljusinstallationer i Stockholm. Alla konstverk är inspirerade av Nobelpristagares vetenskapliga upptäckter, litteratur och fredsarbete.
Pressinbjudan: Einar Mattsson gjuter med bostadsminister Andreas Carlsson (KD)2.12.2025 06:03:00 CET | Pressmeddelande
Den 8 december kl. 11.30 firar Einar Mattsson första gjutningen i kvarteret Bardisanen 1 på Kungsholmen i Stockholm. Det gör vi tillsammans med gäster och bostadsminister Andreas Carlsson (KD).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum