Tomas Axnér fortsätter som svensk förbundskapten
11.9.2025 14:30:00 CEST | Svenska Handbollslandslaget | Pressmeddelande
I sju mästerskap har Tomas Axnér lett det svenska damlandslaget – nu står det klart att det kan bli ytterligare fem. Han har skrivit på ett nytt kontrakt som sträcker sig över 2028 då både OS i USA och EM på hemmaplan avgörs.
– Det här landslaget ligger nära hjärtat och jag är stolt över att få vara en del av det, säger han.

På tisdag samlar Tomas Axnér damlandslaget för första gången sedan VM-biljetten säkrades efter storsegern mot Kosovo i Pristina i april. Dubbla matcher mot Ungern – en inofficiell landskamp den 18 september och en officiell den 20 september – står på schemat i Tatabanya.
Det blir starten på sjätte säsongen med Tomas Axnér som förbundskapten – men inte den sista. Det tidigare kontraktet gällde över nuvarande säsong, men ett nytt är nu påskrivet som sträcker sig till 31 december 2028, det vill säga över EM på hemmaplan.
Det innebär att det kan bli ytterligare fem mästerskap som förbundskapten, förutsatt att Sverige kvalar in till EM 2026, VM 2027 och OS 2028.
Efter elfteplatsen i debutmästerskapet, EM i Danmark 2020, har det blivit sex raka topp fem-placeringar – två vardera i OS, VM och EM.
– Lusten och drömmen om att ta en medalj är förstås stor och en bidragande orsak till att vilja fortsätta jobba hårt. Jag vet att spelarna har samma dröm och längtan och kanske kan vi nå dit redan i december, säger Axnér som parallellt med förbundskaptensuppdraget också är tränare för den danska Champions League-klubben Team Esbjerg.
Diskussionen om en förlängning inleddes i våras.
– Jag har känt, klämt och vänt och jag hittar en stor ambition och lust att fortsätta över en ny OS-period. Det är ett arbete som ger mig väldigt mycket och som jag är otroligt glad över.
Vad är du mest stolt över under dina första fem år som förbundskapten?
– Den jämnhet i prestationerna som vi har haft. Men också båda de olympiska spelen, som är det svåraste man kan göra och där konkurrensen är störst. Vi var så nära medalj i semifinalen mot Frankrike förra året, något som också är det mest smärtfyllda under de här åren. Men även OS i Tokyo 2021 där vi kunde komma i skymundan och knipa en semifinalplats.
Hur har du utvecklats som ledare under de här åren?
– Jag har lärt mig väldigt mycket av spelarna vi haft i landslaget. Att vara chef över en så stor organisation med så mycket kompetens hos spelare och ledare är såklart något som utvecklar ens ledaregenskaper. Sen är mästerskapsrutinen vi har samlat på oss nu väldigt viktig. Det är en jättestor omställning när man inte gjort det tidigare med arbetsbelastning, stress och många matcher på få dagar.
Totalt har Sverige spelar 99 landskamper sedan Tomas Axnér tog över som förbundskapten. Dessa har resulterat i 66 segrar, sex oavgjorda matcher och 27 förluster. Sverige har i dessa matcher gjort 3 072 mål (31,03 i snitt) och släppt in 2 459 (24,84 i snitt).
– Med sitt ledarskap, engagemang och kunnande har Tomas utvecklat damlandslaget under de här åren och hittat en kontinuitet och jämnhet som inte har funnits tidigare. Bland annat har han lett Sverige till semifinal i två OS och ett VM och vi har spännande år framför där vi siktar på framgångar såväl kortsiktigt i de närmaste mästerskapen som långsiktigt med OS i Los Angeles och EM på hemmaplan 2028, säger Svenska Handbollförbundets generalsekreterare Robert Wedberg.
– Tomas brinner för svensk handboll och tillsammans med övriga ledare och förbundskaptenerna för ungdomslandslagen har han skapat strukturer och arbetssätt för att vi även i framtiden ska vara med och konkurrera i den yttersta toppen på seniorsidan.
Damlandslagets första hemmalandskamp spelas i Alingsås 16 oktober när Ukraina kommer på besök i EM-kvalpremiären.
SVERIGES MÄSTERSKAPSFACIT UNDER TOMAS AXNÉR
EM 2020: Elva
OS 2021: Fyra
VM 2021: Femma
EM 2022: Femma
VM 2023: Fyra
OS 2024: Fyra
EM 2024: Femma
KOMMANDE MÄSTERSKAP
2025: VM i Nederländerna och Tyskland
2026: EM i Polen, Rumänien, Slovakien, Tjeckien och Turkiet
2027: VM i Ungern
2028: OS i USA
2028: EM i Sverige, Danmark och Norge
Nyckelord
Kontakter
Daniel VandorPresschef, Handbollslandslaget
Tel:+46 70 535 55 17daniel.vandor@handboll.rf.seBilder


Sverige är en av världens främsta handbollsnationer med 25 medaljer på seniorsidan i OS, VM och EM. I de senaste nio mästerskapen för damerna och herrarna har Sverige slutat bland de fem bästa i samtliga.
Även på ungdomssidan är Sverige ofta med långt framme i de internationella mästerskapen och dessutom har vi landslag på såväl senior- som ungdomsnivå i beachhandboll.
Sverige arrangerar regelbundet internationella mästerskap, senast under 2023 då både herrarnas och damernas VM avgjordes i Sverige. 2026 arrangeras herrarnas EM och 2028 damernas EM av Sverige, Danmark och Norge.
Följ Svenska Handbollslandslaget
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Handbollslandslaget
Tomas Axnér blir förbundskapten på heltid igen17.9.2026 15:01:14 CEST | Pressmeddelande
Efter att ha lett svenska damlandslaget och Team Esbjerg parallellt under tre års tid återgår i sommar Tomas Axnér till att vara förbundskapten på heltid. – Jag ser fram emot att kunna lägga 100 procent av mitt fokus på landslaget igen inför de viktiga mästerskapen 2027 och 2028, säger han
Tre debutanter när damerna inleder nya säsongen1.9.2026 14:15:00 CEST | Pressmeddelande
Damlandslaget inleder den nya säsongen borta mot Frankrike den 26 september. Den svenska truppen innehåller tre debutanter och ytterligare fem spelare som har spelat tio eller färre A-landskamper. – Vi valde redan under våren att ge nya spelare chansen och vi kommer att fortsätta bygga för framtiden, säger förbundskaptenen Tomas Axnér.
Landslagsspelarna som bytt klubb i sommar21.8.2026 12:48:28 CEST | Pressmeddelande
En ny handbollssäsong är igång och innan höstens första landskamper äger rum kliver spelarna in i liga- och Europamatcher med sina klubblag. Som vanligt har många spelare bytt klubbar under sommaren och här är en sammanställning av klubbytena för förra säsongens landslagsspelare.
Karin Mårtensson och Annette Möller nya styrelseledamöter20.8.2026 10:12:14 CEST | Pressmeddelande
Svenska Handbollslandslaget AB:s styrelse växer. Karin Mårtensson och Annette Möller, som båda har bred erfarenhet från näringslivet har och stora handbollshjärtan kliver in som nya ledamöter.
Fem svenskar kan prisas av EHF16.6.2026 14:38:40 CEST | Pressmeddelande
Säsongens bästa spelare i den europeiska handbollen ska utses och fem svenska spelare har chansen att få utmärkelsen på sina respektive positioner: Johanna Bundsen, Evelina Eriksson, Nathalie Hagman, Felix Möller och Felix Claar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum