Kommuninvest

Kommuninvest emitterar 3 miljarder kronor i ny obligation

16.9.2025 10:50:00 CEST | Kommuninvest | Pressmeddelande

Dela

Kommuninvest lånade idag upp 3 miljarder kronor i en ny obligation under det svenska obligationsprogrammet. Den nya obligationen betecknas K3105 och har förfall 2031-05-12. Den kommer att läggas till i kalendern för de veckovisa auktionerna i programmet.   

Transaktionen, som hade en överteckning på 3,48 prissattes 31,92 baspunkter över swapräntan och cirka 49 baspunkter över motsvarande statsobligation

– Dagens transaktion bekräftar det långsiktiga intresset för Kommuninvest på den svenska kapitalmarknaden. Det stärker vårt svenska obligationsprogram och således våra möjligheter att erbjuda kommunsektorn en stabil och kostnadseffektiv finansiering, säger Tobias Landström, Chef för Skuldförvaltning på Kommuninvest.

För ytterligare information:

Tobias Landström, Chef Skuldförvaltning, tel: +46 70 586 78 51
e-post: tobias.landstrom@kommuninvest.se

Marcus Waineby, Team Lead Skuldförvaltning, tel: +46 70 696 77 69
e-post: marcus.waineby@kommuninvest.se

Agnes Kempe, PR- och kommunikationsspecialist, tel: 076 771 23 32
e-post: agnes.kempe@kommuninvest.se

Kontakter

Vi finansierar välfärd

Kommuninvest är ett medlemsägt kreditmarknadsbolag som erbjuder svenska kommun- och regionkoncerner konkurrenskraftig och hållbar lånefinansiering av bland annat bostäder, infrastruktur, skolor och sjukhus. Tillsammans får vi bättre lånevillkor än var och en för sig. Sedan starten 1986 har Kommuninvest sparat miljardbelopp åt medlemmarna i form av lägre räntor. För närvarande är 296 kommuner och regioner medlemmar i denna frivilliga samverkan. Med en balansomslutning på cirka 600 miljarder kronor är Kommuninvest kommun- och regionsektorns största kreditgivare. Huvudkontoret finns i Örebro.

Följ Kommuninvest

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Kommuninvest

Ny rapport: Kommunsektorns skuld passerade 1 000 miljarder kronor29.9.2026 08:03:35 CEST | Pressmeddelande

Kommuninvest publicerar idag rapporten ”Den kommunala låneskulden 2026” som ger en unik inblick i investerings- och skuldutvecklingen i svensk kommunsektor. Rapporten visar att kommunsektorns låneskuld växte snabbare än väntat under 2025 och överstiger nu 1 000 miljarder kronor. Samtidigt pågår ett tydligt skifte i kommunsektorns investeringar, där fokus flyttas från nybyggnation till att rusta upp och ersätta befintlig infrastruktur. Skulden ökar också allt mer i mindre och medelstora kommuner.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye