Rätt åtgärd saknas när regeringen ska accelerera transporternas elektrifiering
17.9.2025 13:16:43 CEST | Transportföretagen | Pressmeddelande
Regeringens förslag om ökade medel till Klimatklivet och förlängt stöd till lätta ellastbilar, ska snabba på elektrifieringen av transportsektorn. Transportföretagen välkomnar förslagen, men saknar en riktad energiskattesäkning för el som används i tung yrkesmässig trafik.

– Vi välkomnar satsningen på Klimatklivet, som är ett bra och effektivt stöd för att minska utsläppen inom transportsektorn. Beskedet att stödet till lätta ellastbilar förlängs är också bra och något som Transportföretagen arbetat för sedan stödet infördes. Det finns en stor potential för lätta ellastbilar att öka i fordonsflottan och stödet behövs därför under en längre tidsperiod, säger Mårten Bergman, transportekonom på Transportföretagen.
Samtidigt som åtgärderna som presenterades på onsdagen i stora drag är bra, saknas viktiga åtgärder som skulle kunna göra stor skillnad i elektrifieringen av transportsektorn. Att skattebefria den el som används i tunga elektriska lastbilar och bussar i yrkestrafik, är ett exempel som hade gett stor effekt.
– En permanent skattefrihet av laddel är en av många olika åtgärder för att få fler lätta elektriska fordon på våra vägar. Men vi måste fortsätta minska krånglet och hyvla ner trösklarna för elektrifieringen. Samtidigt som riktningen från regeringen att generellt sänka skatten är positiv, är det ur vårt perspektiv alldeles för lite. Det är en tummetott för transportsektorn, säger Mårten Bergman.
Sveriges höga skatt på fossilfri el är en bromskloss för transportsektorns omställning, särskilt för tunga batterielektriska fordon.
– Vi har under en lång tid uppvaktat regeringen med ett förslag för att snabba på transportsektorns elektrifiering. I korthet går det ut på att införa en skattenedsättning för den el som används i utsläppsfria tunga fordon i yrkestrafik, så som elbussar och ellastbilar. En permanent energiskattelättnad är en rättvis och marknadsdriven stimulans som skulle sänka kostnader och förbättra den totala ägarkostnadskalkylen för företagen. Det är okomplicerat att genomföra, kostar jämförelsevis lite för staten och är förenligt med EU:s statsstödsregler, avslutar Mårten Bergman.
Kontakter
Seth ÖrbrinkPressansvarig, Transportföretagen
Tel:072-3266020seth.orbrink@transportforetagen.seTransportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Kraftig ökning av tjejer på fordons- och transportprogrammet23.10.2026 07:29:54 CEST | Pressmeddelande
Allt fler tjejer väljer gymnasieskolans fordons- och transportprogram. Ny statistik från Skolverket visar att antalet behöriga tjejer som antagits till årskurs ett har ökat med närmare 30 procent på två år. Samtidigt har det totala antalet antagna elever på programmet ökat och är nu på den högsta nivån sedan 2020.
Transportföretagen polisanmäler två kommuner för misstänkt olaga taxitrafik22.10.2026 09:46:31 CEST | Pressmeddelande
Vallentuna och Järfälla utför serviceresor och skolskjutsar i egen regi utan de taxitrafiktillstånd och taxiförarlegitimationer som Transportföretagen bedömer krävs för trafiken. Enligt Transportstyrelsen behöver frågan om deras tillståndsplikt prövas genom rättsväsendet. Transportföretagen polisanmäler därför de två kommunerna.
Stockholmskoalitionens beslut om egen regi är dåligt för resenärer och skattebetalare21.10.2026 18:04:32 CEST | Pressmeddelande
Det nya majoritetsstyret i Region Stockholm, Stockholmskoalitionen, har idag meddelat att det pågående arbetet med övertagande av bussavtalet i egen regi för Sigtuna och Upplands-Väsby kommer att fullföljas under mandatperioden. Beskedet beklagas djupt från Sveriges Bussföretag.
Journalisten Ulo Maasing tilldelas priset Vägvisaren 2026 av Bussbranschens råd för forskning och utveckling21.10.2026 17:01:33 CEST | Pressmeddelande
Sedan Ulo Maasing startade Bussmagasinet.se 2013 har han bidragit till att lyfta bussbranschens frågor och betydelse för näringsliv och samhälle, och gjort dem begripliga och relevanta för fler än de redan insatta. Det nyinstiftade priset tillkännagavs den 21 oktober 2026 och delades ut av Magnus af Petersens, ordförande i BR och vice vd Nobina Sverige.
Transportbranschen får gehör från Skolverket – men bilden av kompetensbehoven går isär21.10.2026 14:08:48 CEST | Pressmeddelande
Skolverket har presenterat de regionala planeringsunderlag som ska vägleda kommunernas beslut om gymnasieutbildningar. Positivt är att branschens bedömningar fått större genomslag, vid sidan av SCB:s prognoser över framtidens arbetskraftsbehov. Samtidigt ifrågasätts prognoserna om balans eller överskott på transportutbildade fram till 2040, då de inte speglar branschens stora behov av lastbils- och bussförare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum