Amnesty överlämnar 61 211 namnunderskrifter mot folkmordet till Israels ambassad
24.9.2025 07:00:00 CEST | Amnesty International Sverige | Pressmeddelande
Under tisdagen skickade Amnesty 61 211 namnunderskrifter till Israels ambassad för att stoppa det pågående folkmordet i Gaza. Namninsamlingen är en del av en pågående aktion mot Israels brutala angrepp som dödat tiotusentals människor, utplånat hela generationer av familjer, jämnat bostadsområden med marken, förstört kritisk infrastruktur och tvångsförflyttat 1,9 miljoner palestinier – över 90 % av Gazas befolkning.
– Situationen i Gaza är bottenlöst mörk. Världens länder har ett ansvar och en juridisk skyldighet att agera för att förhindra folkmord, säger Anna Johansson, generalsekreterare för Amnesty International Sverige.
En grundsten i Amnestys arbete är de utredningar organisationen gör. Utredningar och rapporter avslöjar kränkningar av mänskliga rättigheter, medan aktionerna och namninsamlingarna är ett sätt att mobilisera för att kränkningarna ska upphöra. Amnesty har använt namninsamlingar som metod i många år, och har erfarenhet av att det fungerar.
– Genom våra namninsamlingar samlar vi människor kring ett gemensamt mål. Det som sker i Gaza är ingen naturkatastrof, utan en medveten strategi från Israels sida. Att så många väljer att använda sin röst för att stå upp mot folkmordet ger en strimma hopp mitt i det bottenlösa mörkret, säger Anna Johansson.
Bakgrund:
Amnesty International konstaterar att Israel, mellan oktober 2023 och juli 2024, har utfört handlingar som är förbjudna enligt folkmordskonventionen, med avsikt att förinta palestinier i Gaza. Dessa handlingar inkluderar dödande, orsakande av allvarlig kroppslig eller psykisk skada på palestinier samt skapandet av levnadsvillkor som är avsedda att leda till palestiniers fysiska undergång.
Namninsamlingen består av 61 211 unika underskrifter som under tisdagen 23 september inlämnades via brev till Israels ambassad.
Kontakter
Amnesty International SverigePRESSJOUR
Tel:0704330916press@amnesty.seBilder
Om oss
Amnesty International är en oberoende internationell organisation som arbetar för att mänskliga rättigheter ska gälla alla, nu och i framtiden. Genom att avslöja kränkningar och skapa uppmärksamhet och opinion sätter vi press på regeringar och makthavare runt om i världen.
Läs mer om vårt globala arbete på www.amnesty.org,där hittar du också alla de nyheter, blixtaktioner och rapporter vi publicerar.
Följ Amnesty International Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Amnesty International Sverige
Antalet avrättningar 2025 steg till det högsta antalet på 44 år18.5.2026 02:00:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet avrättningar under 2025 steg till den högsta siffran som Amnesty International har registrerat sedan 1981, med 2 707 avrättade personer i 17 länder, enligt den senaste årsrapporten från organisationen om den globala användningen av dödsstraffet.
Amnesty: Sverige backar i grundläggande rättigheter21.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige beskrivs ofta som ett land där mänskliga rättigheter fortfarande står starka, men i Amnestys årsrapport, som publiceras idag, framträder en mer komplex bild av läget i Sverige. På flera områden sker förändringar som var för sig verkar begränsande, men som tillsammans riskerar att försvaga rättigheterna i praktiken.
Amnestys årsrapport: Stater måste agera för att stoppa en rättighetsfientlig världsordning från att få fäste21.4.2026 01:01:00 CEST | Pressmeddelande
Världen står på randen till en farlig ny era, driven av mäktiga staters, företags och rättighetsfientliga rörelsers angrepp på multilateralt samarbete, folkrätten och mänskliga rättigheter. Det konstaterar Amnesty International i dag i samband med publiceringen av sin årsrapport "The State of the World’s Human Rights". Rapporten är en genomgång av människorättssituationen i 144 länder och dokumenterar en global kollaps för rättigheter som riskerar att få förödande konsekvenser för global stabilitet och miljontals människors liv framöver.
FIFA och värdländerna måste se till att VM inte blir ett hot mot fans och samhällen30.3.2026 02:01:00 CEST | Pressmeddelande
Fotbollen beskrivs ofta som världens mest inkluderande sport. Den spelas överallt och av alla och bygger på idén om gemenskap bortom gränser. Men inför VM 2026 som arrangeras i USA, Kanade och Mexiko, växer en annan verklighet fram. En verklighet där tillgången till spelet i allt högre grad avgörs av politik, kontroll och säkerhetslogik. I en ny rapport varnar Amnesty International för att turneringen riskerar att bli en plats där mänskliga rättigheter sätts ur spel.
Kvinnor i Gaza drabbas särskilt hårt av Israels pågående folkmord.10.3.2026 01:01:00 CET | Pressmeddelande
Det pågående folkmordet i Gaza har fått förödande konsekvenser för kvinnor och flickor. Gravida kvinnor tvingas föda utan medicinsk vård, nyfödda delar kuvös och patienter med livshotande sjukdomar som cancer får inte tillräcklig behandling då utrustning och mediciner saknas.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
