Friluftsfrämjandet

Friluftsfrämjandet lanserar beredskapsdag för skolelever

Dela

I samband med årets Beredskapsvecka lanserar Friluftsfrämjandet ett nytt lärarmaterial för en friluftsdag för skolelever på tema beredskap. Elever får bland annat lära sig rena vatten, hålla värmen utan el och att hitta med hjälp av en analog karta. 

Barn på väg på friluftsdag.
Genom att bli bekant med friluftsliv och friluftsutrustning är mycket vunnet när det kommer till krisberedskap. Niclas Vestefjell Friluftsfrämjandet

Materialet kopplar ihop friluftslivets grunder med krisberedskap och är tänkt att användas under skolans friluftsdagar. 

– Friluftsliv och beredskap går hand i hand. Vet man hur man ska förbereda sig för att vara ute i naturen, hur man lagar mat utomhus och hur man klarar sig utan el, då är man också förberedd om något oväntat händer, säger Kristina Ljungros, generalsekreterare för Friluftsfrämjandet.

Genom att träna på handfasta moment ute i naturen stärks både skolans friluftsundervisning och elevernas förmåga att klara sig i en situation då samhället inte riktigt fungerar som vanligt. 

Tanken är att lära sig genom att göra, med fysiska och handfasta övningar. På så sätt blir både friluftsliv och beredskap begripligt och inte något som behöver kännas främmande eller skrämmande, säger Kristina Ljungros. 

Materialet är framtaget för skolans mellan- och högstadium och kopplar samman läroplanens mål om friluftsliv med behovet att sprida kunskap om krisberedskap även bland barn och unga. 

Följ med på en friluftsdag 26/9
Fredagen den 26 september kl 9.30-11.00 finns möjlighet för media att hänga på en niondeklass i Bagarmossen när de har friluftsdag med beredskapstema tillsammans med sin lärare och Friluftsfrämjandet. Är du intresserad, kontakta Cajsa Rännar, telefon 070-306 25 28.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Barn på väg på friluftsdag.
Genom att bli bekant med friluftsliv och friluftsutrustning är mycket vunnet när det kommer till krisberedskap.
Niclas Vestefjell Friluftsfrämjandet
Ladda ned bild

Länkar

Om oss

Med cirka 110 000 medlemmar är Friluftsfrämjandet en av Sveriges största friluftsorganisationer. Sedan 1892 har vi främjat friluftslivet, stärkt folkhälsan och värnat allemansrätten. Genom våra lokalavdelningar guidar över 6 500 ideella ledare såväl barn som vuxna på stora och små äventyr i naturen, genom hela livet och över hela landet. Vi skapar rörelse och naturglädje i gemenskap – och alltid utan tävling. Det är grunden i vår verksamhet och vårt bidrag till ett ännu bättre samhälle.

Följ Friluftsfrämjandet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Friluftsfrämjandet

Stora utmaningar och positiva trender i kommuners arbete med friluftsliv, visar ny kommunrapport10.11.2025 06:15:00 CET | Pressmeddelande

Allt fler kommuner gör omfattande insatser för att stimulera barn och ungdomar till friluftsliv på fritiden. Men trots att nio av tio kommunpolitiker vill att det ska satsas mer resurser på att väcka barns rörelseglädje i naturen, är det fortfarande 63 procent av landets kommuner som gör begränsade insatser för att stimulera barns friluftsutövande. Det visar Friluftsfrämjandets nya rapport Så kan kommunen stärka folkhälsan genom friluftsliv 2025.

Stora utmaningar och positiva trender i kommuners arbete med friluftsliv, visar ny kommunrapport4.11.2025 08:14:42 CET | Pressmeddelande

Allt fler kommuner gör betydande insatser för att stimulera barn och ungdomar till friluftsliv på fritiden. Men trots att nio av tio kommunpolitiker vill att det ska satsas mer resurser på att väcka barns rörelseglädje i naturen, är det fortfarande 63 procent av landets kommuner som gör begränsade insatser för att stimulera barns friluftsutövande. Det visar Friluftsfrämjandets nya rapport Så kan kommunen stärka folkhälsan genom friluftsliv 2025.

Regeringen missar chansen till ett rörelselyft i naturen22.9.2025 10:59:10 CEST | Pressmeddelande

Regeringen är i budgetpropositionen för 2026 tydlig med folkhälsoutmaningarna – flera trender går åt fel håll. Svenska folket blir alltmer stillasittande och den psykiska ohälsan ökar. Samtidigt upplever allt färre svenskar att de har en bra hälsa. Friluftslivet kan bidra till att möta delar av dessa samhällsutmaningar. Men då behövs satsningar på såväl det ledarledda friluftslivet som naturen, Sveriges största arena för rörelse, motion och välbefinnande.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye