Vetenskapsrådet

Stefan Bertilsson blir huvudsekreterare för naturvetenskap

Dela

Han är professor i funktionell ekologi i limniska system vid Sveriges Lantbruksuniversitet. I sin nya roll som huvudsekreterare vill Stefan Bertilsson verka för en framtid med högkvalitativ och innovativ forskning, där vetenskapligt förankrad kunskap tar plats i debatten.

Stefan Bertilsson
Stefan Bertilsson Foto: Britt-Marie Olsson

Vetenskapsrådets nya huvudsekreterare för naturvetenskap heter Stefan Bertilsson och är sedan 2019 ämnesansvarig professor i funktionell ekologi i limniska system vid Sveriges lantbruksuniversitet, SLU. Hans forskningsområde har med tiden främst inriktats på förståelse för mikroorganismers mångfald, ekologi och biogeokemiska funktion i sjöar, hav, våtmarker och grundvatten. Han har varit starkt engagerad i forskningsinfrastrukturer som Scilifelab och SITES (Swedish Infrastructure for Ecosystem Science).

– Det är viktigt för det svenska forskarsamhället och för kunskapssektorn att vi arbetar, och samarbetar, effektivt kring frågor som rör forskningsinfrastruktur, dels inom organisationer men också nationellt och internationellt, säger Stefan Bertilsson.

På frågan om vilka förhoppningar han har på rollen som Vetenskapsrådets huvudsekreterare för naturvetenskap är svaret tydligt:

– Rollen innebär i mina ögon en unik möjlighet att arbeta fokuserat och strategiskt med frågor som rör forskningsfinansiering, forskningspolitik samt vetenskapens roll och inflytande i samhället. Jag hoppas kunna bidra till en framtid med högkvalitativ och innovativ forskning, där vetenskapligt förankrad kunskap tar plats i debatten och används för att ta rätt beslut, säger han.

Att ämnesrådet för naturvetenskap och kommittén för teknikvetenskap – som är ny vid Vetenskapsrådet – har många beröringspunkter ser Stefan Bertilsson som en möjlighet till ökad samverkan.

– Dessa båda områden är intimt sammankopplade. Former, rutiner och strukturer för samverkan behöver utarbetas i dialog och kräver eftertanke och fingertoppskänsla. Detsamma gäller naturvetenskapens koppling till andra forskningsområden, såsom medicin och samhällsvetenskap.

Finns det några särskilda frågor du vill fokusera på?

– Vikten av internationell forskningssamverkan och av att etablera starka, kreativa forskningsmiljöer. I en tid av alternativa fakta vill jag även lägga fokus på vetenskapens roll i samhällsdebatten.

Stefan Bertilsson tillträder som huvudsekreterare för naturvetenskap 1 oktober 2025.

Vetenskapsrådets ämnesråd för naturvetenskap och teknikvetenskap delas upp i två

På Vetenskapsrådet finns sju huvudsekreterare med hög vetenskaplig kompetens som bidrar till verksamheten med kunskap och erfarenhet

Huvudsekreterarna ingår i myndighetens ledningsråd och initierar, driver och följer upp frågor inom sina respektive områden. Huvudsekreterarna är aktiva forskare och som regel anställda på Vetenskapsrådet på deltid i högst sex år.

Läs mer om Vetenskapsrådets huvudsekreterare

RELATERAT INNEHÅLL

Marika Edoff blir huvudsekreterare för teknikvetenskap

Kontakter

Om oss

Vetenskapsrådet är en myndighet under Utbildningsdepartementet. Vi finansierar forskning och forskningsinfrastruktur inom alla vetenskapsområden. Vi är även rådgivare till regeringen i forskningspolitiska frågor och arbetar för att öka förståelsen för forskningens långsiktiga samhällsnytta.

Följ Vetenskapsrådet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Vetenskapsrådet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye