Sverige tappar flest flyglinjer i hela EU – kan kosta miljarder
8.10.2025 06:00:00 CEST | Transportföretagen | Pressmeddelande
Sverige har tappat fler internationella flyglinjer än något annat EU-land de senaste sex åren. Den negativa trenden tillsammans med ett allt svagare inrikesflyg, riskerar att bli en samhällsekonomisk smäll för hela Sverige.

Den svenska flygtillgängligheten har minskat med 33 procent sedan 2019, vilket är det största tappet i hela EU. Endast Ryssland, Vitryssland och Ukraina har haft en sämre utveckling, av de europeiska länderna totalt. Det visar en rapport från branschorganisationen ACI Europe.
– Det här är resultatet av för höga avgifter och en politik som tidigare inte sett flygets centrala roll för Sveriges konkurrenskraft. Tvärtom har man aktivt valt att ställa flyget i skamvrån. Konsekvenserna drabbar inte bara resenärer utan också näringslivets konkurrenskraft och i slutändan hela Sverige med utebliven tillväxt, säger Fredrik Kämpfe, branschchef på Transportföretagen Flyg.
Svagt flyg kostar Sverige mångmiljardbelopp
De ekonomiska konsekvenserna av den allt sämre tillgängligheten med flyg har tidigare redovisats i en rapport från Transportföretagen och WSP, om Arlandas svaga utveckling. Mellan 192 och 303 miljarder kronor har Sverige gått miste om i produktionsbortfall de senaste 20 åren. Bryts inte utvecklingen kan den samhällsekonomiska förlusten uppgå till hela 1 700 miljarder kronor fram till 2050. När Arlanda halkar efter utländska jämföra flygplatser, tappar svenska kommuner och regioner besökare och företag går miste om investeringar, kontakter och möjligheter att växa.
– Tillgänglighet med flyget är inte en bekvämlighet utan en nödvändighet för att Sverige inte ska stagnera. Att vara isolerad är den säkraste vägen till bromsad tillväxt, och det här är ytterligare ett tecken på det vi varnat för länge. Vi är tacksamma för de åtgärder som nuvarande regering vidtagit för att stärka flygets konkurrenskraft, men det kan inte undgå någon att mer behövs både för att stärka inrikesflyget och Arlanda som flygplats, säger Fredrik Kämpfe.
Kontakter
Seth ÖrbrinkPressansvarig, Transportföretagen
Tel:072-3266020seth.orbrink@transportforetagen.seTransportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Slopat karensavdrag kan kosta transportbranschen över en miljard om året28.10.2026 14:25:43 CET | Pressmeddelande
Transportbranschens sjuklönekostnader skulle öka med mellan 900 miljoner och 1,2 miljarder kronor per år om karensavdraget avskaffades, enligt nya beräkningar från Svenskt Näringsliv. För en bransch där många företag redan har pressade marginaler riskerar konsekvenserna att bli betydligt större.
Kraftig ökning av tjejer på fordons- och transportprogrammet23.10.2026 07:29:54 CEST | Pressmeddelande
Allt fler tjejer väljer gymnasieskolans fordons- och transportprogram. Ny statistik från Skolverket visar att antalet behöriga tjejer som antagits till årskurs ett har ökat med närmare 30 procent på två år. Samtidigt har det totala antalet antagna elever på programmet ökat och är nu på den högsta nivån sedan 2020.
Transportföretagen polisanmäler två kommuner för misstänkt olaga taxitrafik22.10.2026 09:46:31 CEST | Pressmeddelande
Vallentuna och Järfälla utför serviceresor och skolskjutsar i egen regi utan de taxitrafiktillstånd och taxiförarlegitimationer som Transportföretagen bedömer krävs för trafiken. Enligt Transportstyrelsen behöver frågan om deras tillståndsplikt prövas genom rättsväsendet. Transportföretagen polisanmäler därför de två kommunerna.
Stockholmskoalitionens beslut om egen regi är dåligt för resenärer och skattebetalare21.10.2026 18:04:32 CEST | Pressmeddelande
Det nya majoritetsstyret i Region Stockholm, Stockholmskoalitionen, har idag meddelat att det pågående arbetet med övertagande av bussavtalet i egen regi för Sigtuna och Upplands-Väsby kommer att fullföljas under mandatperioden. Beskedet beklagas djupt från Sveriges Bussföretag.
Journalisten Ulo Maasing tilldelas priset Vägvisaren 2026 av Bussbranschens råd för forskning och utveckling21.10.2026 17:01:33 CEST | Pressmeddelande
Sedan Ulo Maasing startade Bussmagasinet.se 2013 har han bidragit till att lyfta bussbranschens frågor och betydelse för näringsliv och samhälle, och gjort dem begripliga och relevanta för fler än de redan insatta. Det nyinstiftade priset tillkännagavs den 21 oktober 2026 och delades ut av Magnus af Petersens, ordförande i BR och vice vd Nobina Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum