Ny satsning stärker Sverige som batterination
16.10.2025 09:41:23 CEST | Energimyndigheten | Pressmeddelande
Industriklivet beviljar 82 miljoner kronor till Talga för en demonstrationsanläggning och studier inför investering i en anodfabrik. Projektet är viktigt för att stärka den europeiska batterivärdekedjan.
Batterier behövs både till elektrifieringen av transportsektorn och för lagring av energi i elsystemet. De flesta batterier tillverkas i Asien och i en osäker omvärld behöver importberoendet brytas. Europa satsar därför på att skapa en egen stark batterivärdekedja.
– Sverige är ett av de länder i Europa som har bäst förutsättningar för hållbar batteriproduktion. Vår fossilfria elmix samt starka forskningsmiljö är två viktiga faktorer. Men för att vi ska lyckas krävs satsningar inom hela värdekedjan, säger Peter Engdahl, avdelningschef för Forskning, innovation och affärsutveckling på Energimyndigheten.
Grafit – ett nyckelmaterial i batteritillverkningen
Den grafit som Talga ska producera bedöms vara ett nyckelmaterial vid tillverkning av batterier. Energimyndigheten ser även att projektet kan bidra med ny kunskap inom batterivärdekedjan.
– Projektet kan bidra till klimatomställningen genom en cirkulär leveranskedja för produktion av anodmaterial med låg kolhalt och hög renhet från både naturlig grafit och återvunnen grafit, säger Maria Nyquist, handläggare på Energimyndigheten.
Anodfabriken
- Talgas anodfabrik är utpekad som ett strategiskt projekt inom både EU:s förordning om kritiska råmaterial (CRMA) och Net-Zero Industry Act (NZIA).
- Tillverkningsprocessen för grafitanodmaterialet är mindre utsläppsintensiv jämfört med syntetisk grafit, som för närvarande är det dominerande grafitanodmaterialet vid tillverkning av batterianoder. Vid en fullskalig implementering bedöms anläggningen ha potential att minska koldioxidutsläppen med 418 000 ton per år - genom att satsningen minskar utsläppen i batterivärdekedjan.
- Anoden är en av två elektroder i ett batteri. Den frigör elektroner när batteriet används.
Industriklivet
För att stödja omställningen har regeringen beslutat om den långsiktiga satsningen Industriklivet. Inom Industriklivet ges bidrag till förstudier, forsknings-, pilot- och demonstrationsprojekt och investeringar inom olika områden.
Kontakter
Energimyndighetens pressfunktion
Tel:016-544 23 99press@energimyndigheten.seOla WestbergPresschef
Tel:016-544 20 36ola.westberg@energimyndigheten.seLänkar
Följ Energimyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Energimyndigheten
Ny kortsiktsprognos belyser effekter av en utdragen energikris22.6.2026 09:49:52 CEST | Pressmeddelande
Effekterna på energimarknaderna som orsakats av kriget i Mellanöstern kommer att kvarstå 2027 även om konflikten förhoppningsvis har lösts genom det nyligen skrivna fredsavtalet mellan Iran och USA. Det visar Energimyndighetens nya kortsiktsprognos.
Renovera under semestern och få lägre energikostnad i höst och vinter16.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu börjar sommarsemestern på allvar och för många hägrar lata timmar i hängmattan med en god bok. Eller är det kanske precis rätt tid på året för att rusta sin bostad lite bättre inför kommande vintrar?
Så kan energiförsörjningen i södra Sverige bli mer robust11.6.2026 09:02:03 CEST | Pressmeddelande
Pilotprojektet Resilient Syd har kartlagt behovet av och tillgången till energi vid höjd beredskap i södra Sverige. En övergripande slutsats är att försörjningskedjan behöver stärkas.
Låg risk för brist på flygbränsle i Sverige under semesterperioden9.6.2026 17:06:35 CEST | Pressmeddelande
Kriget i Mellanöstern fortsätter och ett stängt Hormuzsund pressar de globala energimarknaderna. För Sveriges del är bedömningen att det är låg risk för brist på flygbränsle under den svenska semesterperioden, om inte läget på de globala energimarknaderna förvärras. Samtidigt är tillgången på bensin och diesel fortsatt god i Sverige även på lång sikt.
35 miljoner för implementering av bio-CCS19.5.2026 09:32:14 CEST | Pressmeddelande
Energimyndigheten genom Industriklivet beviljar 35 miljoner kronor i stöd till The Absolut Company som har ambitionen att bygga en anläggning för koldioxidinfångning vid destilleriet i Nöbbelöv.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum