Trafikverket är inte färdigt med sin felaktiga modell
24.10.2025 08:00:00 CEST | M Sverige | Pressmeddelande
Riksförbundet M Sverige kräver en öppen hantering av beräkningarna som under ett helt decennium missgynnat väginvesteringar.
– På felaktiga grunder har järnvägen prioriterats på vägtrafikens bekostnad, säger Jacob Sidenvall, M Sverige.
I förra veckan avslöjade Sveriges Radio att Trafikverket under tio års tid använt felaktiga beräkningar när man bedömt hur stor efterfrågan skulle vara på järnvägsresor. Detta har lett till överskattningar av intresset för järnvägsresor och människors betalningsvilja.
– Man har räknat med att höginkomsttagare kunnat tänka sig att betala upp emot tjugo tusen kronor för att spara en timmes restid, det är givetvis groteskt, säger Jacob Sidenvall, pressekreterare hos Riksförbundet M Sverige.
Effekten av detta blev att investeringar i järnvägsprojekt framställdes som betydligt mer lönsamma än de i verkligheten var.
– Problemet med detta är, förutom att Sverige har en av världens dyraste järnvägar sett till kostnad per mil, att investeringar i vägnätet redan missgynnats, säger Jacob Sidenvall. I många år har investeringar i vägnätet varit långt mer samhällsekonomiskt lönsamma än järnvägssatsningar. Ändå har infrastrukturbudgeten hela tiden prioriterat järnvägen.
Trafikverket meddelar att man nu åtgärdat beräkningsmodellen och går vidare. Men kvar finns tio år av felinvesteringar.
– Skattebetalare och trafikanter har inte fått svar på alla sina frågor, säger Jacob Sidenvall. Vilken var den externa konsultfirman som tog fram den felaktiga beräkningsmodellen? Är den aktören fortfarande aktuell i Trafikverkets samarbeten? Vilka specifika järnvägsprojekt är det som fått godkänt och påbörjats med dessa felaktiga underlag som bas?
Riksförbundet M Sverige ser med oro på detta ärende. Om bara några veckor går remisstiden för Infrastrukturpropositionen 2026–2037 ut. Det är angeläget att både allmänheten och regeringen får veta om de felaktiga beräkningarna läkt ut, eller fortfarande är en del av underlaget till den kommande planeringsperioden.
– Det handlar om respekt för allmänheten och våra gemensamma skattemedel, säger Jacob Sidenvall. Vägtrafiken och bilister betalar in stora summor i skatt varje år. Det är pengar som regelbundet används till annat än att förbättra vägar. Detta är ytterligare ett exempel på det och vi är inte nöjda med att Trafikverket satt stopp. Vi behöver få veta mer om felen som begåtts.
Kontakter
Jacob Sidenvallpressekreterare
Tel:072-0709012jacob.sidenvall@msverige.seRiksförbundet M Sverige är med 70 000 medlemmar Sveriges största konsumentorganisation för bilister och andra trafikanter. Under sin 100 år långa historia har organisationen gett sina medlemmar stöd, råd och inspiration för säkrare och roligare bilresor. M Sverige arbetar för en hållbar, säker och tillgänglig mobilitet. Samtidigt fortsätter engagemanget för trafiksäkerhet och bilkonsumenters rättigheter.
Följ M Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från M Sverige
Öppna registret för bättre trafiksäkerhet24.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Låt civilsamhällets aktörer med spetskompetens återuppta arbetet med att granska faktiska olyckor. Att stänga ute civilsamhället från olycksdatabasen Strada motverkar Sveriges arbete för Nollvisionen och försvårar för ideella krafter att bidra med faktabaserad kunskap.
Mer än var tredje bilist kör för fort utanför skolor17.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
35 procent av personbilarna körde fortare än 30 km/tim utanför svenska grundskolor. Det visar en ny nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige, där hastigheter mättes vid skolor i 23 kommuner runt om i landet.
Skolstart ökar trafikolyckorna, visa hänsyn till nya trafikanter10.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
När höstterminen börjar skadas varje år barn som är på väg till skolan. Det finns saker man kan göra för att minska riskerna för unga ovana trafikanter.
Kräftskivorna närmar sig -förbjud eftersupning6.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Högtider leder tyvärr ofta till ökad rattonykterhet. Det är viktigt att upprätthålla respekten för lagarna kring rattfylla, och att uppdatera dem för att stänga till märkliga kryphål.
Fossilfria nybilar bästa sättet att få ner utsläppen3.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Om inte utsläppen minskar snabbare tvingas svenska bilister som inte haft råd att ställa om att betala ett allt högre pris för bensin och diesel. Förutom att öka inblandningen av förnybar bensin och diesel finns egentligen bara en åtgärd. – Nya bilar borde inte behöva fossila drivmedel, det menar Carl-Erik Stjernvall, hållbarhetsansvarig på Riksförbundet M Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum