BTH blir en del av nationella cybersäkerhetssatsningen ”Cybercampus Sverige”
28.10.2025 07:00:00 CET | Blekinge Tekniska Högskola | Pressmeddelande
Blekinge Tekniska Högskola ansluter sig nu till "Cybercampus Sverige" – en nationell satsning på forskning, innovation och utbildning inom cybersäkerhet. Initiativet samlar universitet, yrkeshögskolor, forskningsinstitut, myndigheter och näringsliv från hela landet i ett gemensamt arbete för att stärka Sveriges digitala säkerhet.

– Blekinge med BTH är en viktig miljö för Sverige när det gäller säkerhets- och försvarsutveckling, säger BTH:s rektor Henric Johnson.
Syftet med satsningen är att:
- Stärka Sveriges cybersäkerhet och samhällsskydd, inklusive digital motståndskraft, konkurrenskraft och internationell synlighet.
- Möjliggöra snabb och agil forskning, innovation och utbildning inom cybersäkerhet och cyberförsvar – områden som kräver nära tvärvetenskapligt samarbete.
- Skapa en nationell mötesplats för expertråd, kunskapsutbyte och samverkan mellan akademi, offentlig sektor och industri.
– BTH har stark kompetens inom utbildning och forskning i cybersäkerhet och fokuserar bland annat på cyberranges, marin teknik, AI och SmartGrid-säkerhet, säger Henric Johnson.
Bland samarbetspartnerna i Cybercampus Sverige finns KTH, RISE, Försvarsmakten, Saab, Ericsson, MSB, Karlstads universitet, Yrgo med flera.
Satsningen finansieras med över 100 miljoner kronor från Regeringen, Vinnova och Teknikföretagen.
För mer information, kontakta professor Kurt Tutschku via e-post: kurt.tutschku@bth.se
Nyckelord
Kontakter
Margareta Ahlström, pressansvarig kommunikatör
Tel:0455-38 50 91Tel:0709-409 450margareta.ahlstrom@bth.seOm oss
Blekinge Tekniska Högskola, BTH, har en tydlig profil; digitalisering och hållbarhet, som genomsyrar hela verksamheten.
Vårt uppdrag är att bidra till en hållbar samhällsutveckling genom högre utbildning, forskning och innovation. Vi bedriver utbildning och forskning inom områden där samhället har stora behov.
BTH bedriver forskning på hög internationell nivå och är bland de sex bästa i världen inom mjukvaruutveckling och hållbar utveckling. Forskning utgör en tredjedel av vår verksamhet.
Besök oss gärna på www.bth.se
Följ Blekinge Tekniska Högskola
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Blekinge Tekniska Högskola
Studenterna i medieteknik visar upp sina examensarbeten27.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fredagen den 29 maj är det dags för EXIT – en utställning där BTH:s studenter i medieteknik visar upp sina examensarbeten. Media är välkomna att delta under de olika aktiviteterna som sker på BTH:s campus enligt nedan.
Fiber som lyssnar på havet – världsunik testmiljö installeras på BTH26.5.2026 16:15:00 CEST | Pressmeddelande
Tre kilometer fiberoptisk kabel under vattnet skapar nya möjligheter för tester och forskning inom marin teknik. Kabeln kan registrera vibrationer, mäta temperaturförändringar och fånga upp ljudvågor längs havsbotten.
Uppdatering om dagens pressträff: Tre kilometer undervattenskabel och unikt samverkansprojekt inom marin teknik26.5.2026 09:53:55 CEST | Pressinbjudan
På grund av starka vindbyar går arbetet med att få undervattenskabeln på plats inte att genomföra som planerat. Förändringen innebär att HMS Frigg inte kommer vara på plats utanför BTH. Media är ändå välkomna för att höra mer om projektet.
Tre kilometer undervattenskabel och unikt samverkansprojekt inom marin teknik22.5.2026 10:31:31 CEST | Pressinbjudan
Tisdagen den 26 maj påbörjas installationen av en avancerad fiberoptisk kabel i vattnet utanför BTH. Media är välkomna att följa arbetet, som är ett samverkansprojekt mellan flera regionala aktörer.
Ny metod kan upptäcka Alzheimers tidigare – med ögat som verktyg22.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Forskare vid BTH arbetar med att hitta enklare sätt att upptäcka Alzheimers sjukdom i ett tidigt skede. Målet är att utveckla metoder som är skonsamma för patienten och möjliga att använda i stor skala vid så kallad screening. Att studera näthinnan är ett sätt som forskarna undersöker.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum