Lantbrukarnas Riksförbund

Klimatåtgärder på gårdsnivå är en del av lösningen

Dela

LRF välkomnar den breda politiska enigheten i Miljömålsberedningen om klimatmålen. Det är positivt att målen harmoniseras med EU:s regelverk. Men LRF betonar att fokus måste ligga på att minska de fossila utsläppen, inte på att begränsa jord- och skogsbruk som är en del av lösningen.

Nu måste utredningens ord följas av handling. Svenskt jordbruk har redan minskat sina utsläpp och är redo att ta nästa steg, men det kräver att politikerna skapar de verktyg som vi efterfrågar, inte bara nya krav". Säger Palle Borgström, LRFs förbundsordförande
Nu måste utredningens ord följas av handling. Svenskt jordbruk har redan minskat sina utsläpp och är redo att ta nästa steg, men det kräver att politikerna skapar de verktyg som vi efterfrågar, inte bara nya krav". Säger Palle Borgström, LRFs förbundsordförande Kate Gabor Foto: Kate Gabor. Inga restriktioner.

I slutet av januari 2025 fick Miljömålsberedningen ett tilläggsdirektiv att utvärdera och analysera de svenska etappmålen till 2030. Uppdraget omfattar att bedöma hur målen påverkas av EU:s klimatpaket och att föreslå nya svenska etappmål som harmoniserar med EU:s regelverk. 

”Svenskt jordbruk ska kunna fortsätta producera mat och samtidigt minska utsläppen. Därför är det viktigt att regering och riksdag ger tydliga förutsättningar för investeringar i ny teknik, biogas och klimatåtgärder på gårdsnivå, inte bara skärpta krav”. Säger Palle Borgström, LRFs förbundsordförande

Ett konkurrenskraftigt och hållbart jord- och skogsbruk är avgörande för både klimatomställning och livsmedelsförsörjning. Skog och mark tar idag upp cirka 70 procent av Sveriges inhemska utsläpp. Den största klimatnyttan Utöver kolinlagringen har vi substitutionseffekten* som uppstår när skogen ersätter fossila produkter. Aktivt och långsiktigt skogsbruk gör att skogen fungerar som kolsänka samtidigt som den levererar fossilfritt material och energi.

"Nu måste utredningens ord följas av handling. Svenskt jordbruk har redan minskat sina utsläpp och är redo att ta nästa steg, men det kräver att politikerna skapar de verktyg som vi efterfrågar, inte bara nya krav”.

Säger Palle Borgström, LRFs förbundsordförande och fortsätter,

”Utan ett starkt och konkurrenskraftigt jord- och skogsbruk riskerar Sverige både sin livsmedelsförsörjning och klimatmålen".

Maximalt 10 procent av utsläppsminskningarna får nås som med hjälp av kompletterande åtgärder. En av dessa är upptag i skog och mark. Miljömålsberedningen föreslår att upptag i skog och mark ska bokföras som upptag utöver Sveriges åtaganden i LULUCF-förordningen. Sverige kommer få mycket svårt att nå upp till LULUCF-förordningens mål och det innebär i praktiken att det inte kommer finnas något utrymme utöver det som räknas in i de kompletterande åtgärderna. 

”Det är problematisk att Sverige väljer denna väg för jord- och skogsbruket. Problemen med LULUCF-förordningen är för många välkända och borde vara så även för Miljömålsberedningen”. Avslutar Palle Borgström, LRFs förbundsordförande

*Substitutionseffekten
När vi använder skogsbaserade produkter (till exempel trä och biobränslen) istället för fossila produkter (till exempel plast, olja och kol) ersätter vi material med höga utsläpp av växthusgaser med material som har lägre utsläpp eller som är förnybara, där uppstår en nödvändig klimatnytta.

Exempel:

  • Bygga hus i trä istället för betong → mindre koldioxidutsläpp.
  • Använda biobränsle istället för olja → minskade fossila utsläpp.


Presentationsbilder från regeringens pressträff.

Kontakter

För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70

Om oss

Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.

LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/

Följ Lantbrukarnas Riksförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund

Svag lönsamhet bromsar investeringar1.12.2025 05:52:00 CET | Pressmeddelande

Konjunkturen för gröna näringar försvagas med stora skillnader mellan branscherna under fjärde kvartalet 2025 (100,7 jmf 109,1 Q4 2024). Det samlade indexet faller, drivet av fortsatt nedgång inom växtodling och ett kraftigt ras inom skogsbruket. Samtidigt står animalieproduktionen stark, medan trädgårdsnäringen och förädlingssektorn uppvisar stabilitet. Kvartalet präglas av stora skillnader mellan branscherna, från rekordlåg lönsamhet till fortsatt starka positioner. LRF gröna näringslivsindex för fjärde kvartalet 2025 visar på att nödvändigheten att få till politiska beslut i närtid för att lantbruket ska kunna producera mer.

Rapportsläpp: Svensk livsmedelsproduktion kan öka med 40 procent – men det krävs flera politiska beslut för att stärka Sveriges beredskap26.11.2025 09:24:12 CET | Pressmeddelande

LRF presenterar idag rapporten ”Vi gör jobbet – ge oss förutsättningarna!”, som visar att svensk livsmedelsproduktion kan öka med upp till 40 procent. Samtidigt kan lant- och skogsbruket leverera över 50 TWh ny förnybar energi, stärka den biologiska mångfalden och bidra till en mer robust beredskap över hela landet.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye