Nu är säsongsinfluensan här - dags att vaccinera sig
4.11.2025 07:40:32 CET | Västra Götalandsregionen | Pressmeddelande
Den 4 november inleds årets vaccinationer mot influensa i Västra Götaland. Vaccinationen är kostnadsfri för personer som är 65 år och äldre, gravida samt personer med sjukdomar som innebär ökad risk att bli allvarligt sjuk i influensa.

– Vi har börjat se fall av influensa i Västra Götaland under de senaste veckorna. Vaccinera dig om du tillhör en riskgrupp, då minskar du risken för att bli allvarligt sjuk, säger Thomas Wahlberg, smittskyddsläkare på Smittskydd Västra Götaland.
För de flesta är influensa en övergående sjukdom med feber och värk i kroppen. Men för personer 65 år och äldre eller i riskgrupp kan influensan innebära allvarliga komplikationer.
– Vaccination är det bästa skyddet mot influensa och personer i riskgrupper behöver vaccinera sig inför varje säsong, säger Thomas Wahlberg, smittskyddsläkare.
Gott om lediga vaccinationstider
Sedan tre veckor tillbaka har Västra Götalandsregionen erbjudit samvaccinering mot covid-19 och influensa för personer som är 75 år eller äldre och riskgrupper. Parallellt med detta startar nu vaccinationsperioden för dem som endast rekommenderas att vaccinera sig mot influensa.
– Det finns gott om tider i Västra Götaland både för samvaccination covid-19 och influensa och för de som endast rekommenderas influensavaccination, säger Anna Hedman, vaccinationssamordnare.
Vaccinationen bokas enklast via Västra Götalandsregionens bokningssida.
Grupper som rekommenderas influensavaccination:
Riskgrupper som rekommenderas årlig vaccination mot säsongsinfluensa:
-
Alla personer som är 65 år och äldre (fyller 65 år innevarande år)
-
Alla barn och vuxna med följande sjukdomar, diagnoser eller tillstånd:
-
Hjärt- och kärlsjukdom inklusive stroke (högt blodtryck som enda diagnos ingår inte)
-
Kronisk lungsjukdom såsom KOL eller svår, instabil astma
-
Diabetes mellitus typ 1 och 2
-
Leversvikt
-
Njursvikt
-
Nedsatt immunförsvar på grund av organtransplantation, blodcancersjukdomar eller annan immunhämmande sjukdom/tillstånd, till exempel Downs syndrom, eller behandling.
-
Sjukdomar eller tillstånd som leder till nedsatt lungfunktion eller försämrad hostkraft och sekretstagnation, till exempel obesitas med ett BMI på 40 eller högre, neuromuskulära sjukdomar eller en funktionsnedsättning.
-
Graviditet (efter graviditetsvecka 12). För de gravida som har en ytterligare riskfaktor kan vaccination ske även före graviditetsvecka 13.
-
Annan sjukdom eller tillstånd med nedsatt allmäntillstånd, där en influensasjukdom riskerar ett allvarligt vårdförlopp. Exempel på sådana sjukdomar eller tillstånd kan vara demens, psykisk sjukdom eller skadligt alkohol- eller drogbruk, som orsakat en nedsatt kroppslig hälsa.
Övriga grupper som rekommenderas årlig vaccination mot säsongsinfluensa är:
-
Hushållskontakter, både barn och vuxna, till personer med kraftigt nedsatt immunförsvar. Dessa personer får själva bekosta sin vaccination.
-
Personal inom vård och omsorg som arbetar nära patienter och omsorgstagare med ökad risk för allvarlig influensa, exempelvis på särskilda boenden för äldre (SÄBO) och inom hemtjänsten.
Det varierar mellan arbetsplatserna om arbetsgivaren erbjuder och bekostar vaccinationen.
Nyckelord
Kontakter
Västra Götalandsregionens presstjänst
Tel:010-441 41 99presstjansten@vgregion.seBilder

Länkar
Om Västra Götalandsregionen
Västra Götalandsregionen, VGR, ska bidra till ett gott liv för människorna i Västra Götaland – det är vårt övergripande uppdrag. Det gör vi inom våra områden: hälso- och sjukvård, tillväxt och utveckling, kollektivtrafik och kultur. VGR styrs av förtroendevalda politiker. De 149 ledamöterna i regionfullmäktige väljs av invånarna i de allmänna valen. VGR har ungefär 56 000 anställda som främst arbetar inom hälso- och sjukvården men vi har också verksamhet inom kultur, utbildning och kollektivtrafik.
Följ Västra Götalandsregionen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Västra Götalandsregionen
Regionstyrelsen 20 januari 202620.1.2026 15:40:24 CET | Pressmeddelande
På sammanträdet 20 januari beslutade regionstyrelsen bland annat att flytta tre kardiologiska interventionslaboratorier vid Skaraborgs Sjukhus till nya lokaler och fattade beslut om att fortsätta de klimatväxlingsåtgärder som redan påbörjats för ett hållbart resande och fossilfria transporter.
Aleris Sjukvård AB får uppdraget att driva specialiserad öppenvård i Fyrbodal20.1.2026 15:37:36 CET | Pressmeddelande
Västra Götalandsregionen tilldelar Aleris Sjukvård AB uppdraget att bedriva specialiserad öppenvård vid närsjukhusen i Fyrbodal
Treåringar erbjuds gratis TBE-vaccination i Västra Götaland15.1.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Västra Götalandsregionen erbjuder nu kostnadsfri grundvaccination mot TBE för barn som fyller tre år. Syftet är att ge ett tidigt skydd mot den fästingburna sjukdomen, som ökat i regionen de senaste åren.
Nu blir HPV-vaccinet gratis för alla mellan 18 och 26 år12.1.2026 08:00:13 CET | Pressmeddelande
Humant papillomvirus (HPV) är ett sexuellt överförbart virus som kan orsaka cancer hos både män och kvinnor. Att vaccinera sig ger ett bra skydd mot de vanligaste cancerformerna. Nu blir vaccinet gratis för alla mellan 18 och 26 år. – Har du inte vaccinerat dig tidigare – ta chansen och gör det nu, säger Hedda Haugen Cange, ledamot i kvalitetsregistret för huvud- och halscancer och cancerläkare på Sahlgrenska Universitetssjukhuset.
Satsningar på barns hälsa, läsning och ungas psykiska hälsa19.12.2025 09:45:28 CET | Pressmeddelande
Delregional nämnd Göteborg genomför tre satsningar för att stärka hälsan hos barn och unga i Göteborg. Nämnden förstärker arbetet med hälsopromotörer på familjecentraler, fortsätter satsningen på unga läsambassadörer och tecknar samverkansavtal kring Columbus – ett center för unga vuxna med psykisk ohälsa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum