Amnesty säger nej till nationellt tiggeriförbud – hotar mänskliga rättigheter
5.11.2025 06:30:00 CET | Amnesty International Sverige | Pressmeddelande
Amnesty International Sverige har granskat betänkandet Ett nationellt förbud mot tiggeri och lämnat ett remissyttrande till regeringen. Organisationen avvisar ett nationellt tiggeriförbud, som riskerar att kränka grundläggande mänskliga rättigheter och strida mot internationella åtaganden.
Amnesty instämmer med utredningens slutsats att ett nationellt tiggeriförbud inte bör införas. Organisationen kritiserar dock att bedömningen främst baseras på minskat behov snarare än en rättighetsprövning. Ett nationellt förbud riskerar att kränka en rad rättigheter. Några exempel finns i Europakonventionen, som sedan 1994 även gäller som svensk lag, inklusive rätten till privatliv (art. 8), yttrandefrihet (art. 10) och skydd mot diskriminering (art. 14). Dessutom riskerar ett nationellt förbud att strida mot Sveriges åtaganden enligt bland annat FN:s konvention om avskaffande av rasdiskriminering (ICERD) och EU:s likabehandlingsdirektiv.
Trots att utredaren inte rekommenderar ett nationellt tiggeriförbud presenteras ett författningsförslag. Amnesty anser att författningsförslaget är oproportionerligt och rättsosäkert.
– De oacceptabla effekter ett nationellt tiggeriförbud riskerar att få för mänskliga rättigheter borde vara avgörande i bedömningen, säger Lisa Långberg, sakkunnig på Amnesty Sverige.
Amnesty framhåller också att ett nationellt förbud riskerar att öka utsattheten för personer som tigger, inte minst romska EU-medborgare, och försvåra tillgången till socialt stöd, hälso- och sjukvård samt skydd mot exploatering och människohandel. Lokala tiggeriförbud har tidigare visat på godtycklig tillämpning och rättsosäkerhet, vilket förstärker risken för diskriminering.
– Att börja tigga är ofta sista utvägen för personer i extrem utsatthet. Ett nationellt tiggeriförbud skulle inte lösa de underliggande problemen, utan snarare förvärra utsattheten och försvåra tillgången till stöd. Fattigdom ska inte kriminaliseras, säger Lisa Långberg.
Kontakter
Amnesty International SverigePRESSJOUR
Tel:0704330916press@amnesty.seLänkar
Om oss
Amnesty International är en oberoende internationell organisation som arbetar för att mänskliga rättigheter ska gälla alla, nu och i framtiden. Genom att avslöja kränkningar och skapa uppmärksamhet och opinion sätter vi press på regeringar och makthavare runt om i världen.
Läs mer om vårt globala arbete på www.amnesty.org,där hittar du också alla de nyheter, blixtaktioner och rapporter vi publicerar.
Följ Amnesty International Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Amnesty International Sverige
FIFA och värdländerna måste se till att VM inte blir ett hot mot fans och samhällen30.3.2026 02:01:00 CEST | Pressmeddelande
Fotbollen beskrivs ofta som världens mest inkluderande sport. Den spelas överallt och av alla och bygger på idén om gemenskap bortom gränser. Men inför VM 2026 som arrangeras i USA, Kanade och Mexiko, växer en annan verklighet fram. En verklighet där tillgången till spelet i allt högre grad avgörs av politik, kontroll och säkerhetslogik. I en ny rapport varnar Amnesty International för att turneringen riskerar att bli en plats där mänskliga rättigheter sätts ur spel.
Kvinnor i Gaza drabbas särskilt hårt av Israels pågående folkmord.10.3.2026 01:01:00 CET | Pressmeddelande
Det pågående folkmordet i Gaza har fått förödande konsekvenser för kvinnor och flickor. Gravida kvinnor tvingas föda utan medicinsk vård, nyfödda delar kuvös och patienter med livshotande sjukdomar som cancer får inte tillräcklig behandling då utrustning och mediciner saknas.
Zeina Mourtada springer för kvinnors rättigheter23.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Inför internationella kvinnodagen den 8 mars engagerar sig Zeina Mourtada som ambassadör för Amnesty Sverige och i loppet Run for her rights. Den som anmäler sig till Run for her rights får en nummerlapp med en siffra som symboliserar kvinnors utsatthet i krig och konflikt. Loppet är öppet för alla, oavsett förutsättningar. Man kan springa, gå eller rulla, ensam eller tillsammans.
Äldre i Gaza pressas bortom sina gränser, under Israels pågående blockad av hjälp och mediciner5.2.2026 01:01:00 CET | Pressmeddelande
Äldre människor i Gaza befinner sig i en allvarlig och till stor del förbisedd fysisk och psykisk hälsokris. Det sker samtidigt som Israel fortsätter att blockera hjälp och livsviktiga mediciner och inför nya förbud mot humanitära organisationer att verka i Gaza. Det visar en ny utredning av Amnesty International och HelpAge International.
26 746 underskrifter till Ebba Busch – kräver respekt för samers rättigheter29.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag överlämnar Amnesty International Sverige 26 746 underskrifter till energi- och näringsministerns kansli, tillsammans med representanter från Samerådet och Amnesty Sápmi. Underskrifterna är ett krav på att den svenska staten respekterar samers rättigheter som urfolk, och säkerställer att klimatomställningen inte sker på bekostnad av samers markrättigheter, kultur och framtid.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum