Region Örebro län

Kulturen i centrum när Region Örebro län mobiliserar för demokratin inför valåret tillsammans med länets kommuner

Dela

”Vad kan vi göra inom kulturen för att främja demokratin?”

Den frågan ställer Frank Tholfsson (C), ordförande i Region Örebro läns kulturnämnd tillika ordförande i Specifika samverkansrådet för kultur, till länets kommuner.

- Demokratin är angripen från olika håll. Med ett valår i sikte blir det ännu viktigare att vi gemensamt funderar över hur vi kan stärka demokratin genom kultur och föreningsliv, säger Frank Tholfsson.

- Genom dialog lyfter vi fram goda exempel och på det sättet stärker vi samarbetet och utvecklingen i hela Örebro län, fortsätter Frank Tholfsson.

Frågan från Frank Tholfsson ställdes till medlemmarna i det Specifika samverkansrådet för kultur. Det är ett forum för kunskapsspridning mellan Region Örebro län och länets kommuner. I rådet delas bland annat intresse- och omvärldsbevakning. Kommunerna har sedan möjlighet att sprida information från rådet in i sina kommunala organisationer samt ta med frågor från den egna verksamheten tillbaka in i rådet.

Det var vid rådets senaste möte som Frank Tholfsson tog till orda och bad samtliga medlemmar att fundera över vad som görs, och vad som kan göras, i respektive kommun för att stärka demokratin. Resultatet av funderingarna kommer att presenteras och diskuteras vid nästa sammanträde med Specifika samverkansrådet för kultur som äger rum den 28 november.

Kontakt

Frank Tholfsson (C), ordförande i Region Örebro läns kulturnämnd och ordförande i Specifika samverkansrådet för kultur, telefon: 0736-443 450

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv

Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.

Följ Region Örebro län

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län

Varför effektiva insatser inte alltid når personer med funktionsnedsättning3.12.2025 08:20:00 CET | Pressmeddelande

Trots att många insatser inom funktionshinderområdet har starkt forskningsstöd är det långt ifrån självklart att de når de personer som behöver dem. Forskare Anette Granberg visar i sin avhandling att förklaringen ofta finns i organisationernas egna förutsättningar. Implementering handlar inte bara om vad som ska göras, utan i hög grad om var, hur och under vilka villkor en insats ska införas.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye