Saco

Ulf Kristersson och Magdalena Andersson på Sacos kongress

Dela

Sacos kongress äger rum den 12–13 november och får på torsdagen den 13 november besök av både statsminister Ulf Kristersson och Socialdemokraternas partiordförande Magdalena Andersson.

Fotograf: Knut Capra Pedersen
Fotograf: Knut Capra Pedersen Fotograf: Knut Capra Pedersen Inga restriktioner, uppge fotograf.

– Det är glädjande att både regeringen och oppositionen prioriterar att tala inför Sacos kongress. Det visar att de vill möta företrädare för våra viktiga professioner som varje dag bidrar till att bygga och utveckla Sverige. Nu hoppas vi få höra deras syn på hur akademikers kunskap och kompetens kan stärka Sverige i en tid av stora samhällsutmaningar. Det kommer att bli viktiga inspel till en kongress som vill bidra till ett smartare Sverige, säger Sacos ordförande Göran Arrius.

Kongressen hålls på Hotell Birger Jarl i Stockholm. Tiden för statsminister Ulf Kristersson är kl. 9.05 och Magdalena Andersson kl. 11.10.

Hela kongressen webbsänds och kan följas via denna länk: https://www.saco.se/kongressprogram

Kontakter

Saco, Sveriges akademikers centralorganisation, samlar närmare en miljon medlemmar i 21 fackförbund och driver akademikers intressen på arbetsmarknaden.

Följ Saco

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Saco

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye