Almega Utbildning: ”Tillsyn av fristående förskolor borde flyttas från kommunerna”
12.11.2025 09:00:00 CET | Almega Utbildning | Pressmeddelande
I en ny granskningsrapport konstaterar Skolinspektionen att tillsynen av svenska förskolor brister kraftigt i flera kommuner. Av de 30 kommuner vars arbete med ägar- och ledningsprövning av fristående skolor har granskats, behöver 26 kommuner förbättra sitt arbete. Almega Utbildning har länge förespråkat att en central tillsynsmyndighet ska utföra godkännande och tillsyn av fristående förskoleverksamhet.

- Almega Utbildning har under en lång tid förespråkat att godkännande och tillsyn av fristående förskolor borde flyttas från kommunerna till en central tillsynsmyndighet. Rapporten från Skolinspektionen bekräftar att de problem vi lyft avseende kommunernas tillsyn stämmer, säger Andreas Mörck, förbundsdirektör för arbetsgivar- och branschorganisationen Almega Utbildning.
Skolinspektionens övergripande bedömning är att majoriteten av de kommuner myndigheten granskat behöver höja kvaliteten i sitt arbete med ägar- och ledarprövning. Av de 30 kommuner vars arbete med ägar- och ledningsprövning av fristående skolor har granskats, behöver 26 kommuner förbättra sitt arbete. Det finns även stora kvalitetsskillnader vad gäller de granskade kommunernas möjlighet att identifiera oseriösa aktörer i förskolan samt att den sker med varierande systematik.
Tillsyn av fristående förskolor borde hanteras av en central tillsynsmyndighet
- Det finns fristående förskolor i ungefär 240 kommuner i Sverige. Därmed finns det också 240 olika sätt att utföra godkännande och tillsyn på. Det i sin tur leder till en brist på rättssäkerhet, där likvärdiga bedömningar av samma situation saknas. När varje kommun bedömer på sitt eget sätt kan det skapa ojämlikheter och osäkerhet för förskolorna, fortsätter Andreas Mörck.
Kunskapen om tillsyn och framför allt vilka bestämmelser som tillsynen ska utgår ifrån varierar kraftigt mellan olika kommuner. Vissa kommuner kan sakna tillräcklig kompetens och erfarenhet, vilket ytterligare kan påverka kvaliteten och rättssäkerheten i tillsynsarbetet.
Det saknas även rättspraxis i form av domar från domstol, eftersom förelägganden i tillsynsärenden inte kan överklagas. Detta leder till en situation där det saknas vägledande beslut och prejudikat som kan bidra till att skapa en enhetlig och rättssäker tillsynsprocess.
- Inte minst finns det en tydlig intressekonflikt när kommunerna både fattar beslut om godkännande och utövar tillsyn över en konkurrerande verksamhet. Detta kan påverka objektiviteten och tillförlitligheten i tillsynsprocessen, avslutar Andreas Mörck.
Kontakter
Erica MikaelssonKommunikatör
Tel:0722390341erica.mikaelsson@almegautbildning.seOm oss
Almega Utbildning är bransch- och arbetsgivarorganisationen för fristående förskolor, grundskolor och gymnasieskolor. Våra medlemmar har sammanlagt drygt 45 000 medarbetare och driver fler än 2000 verksamheter i olika storlekar och med olika pedagogiska inriktningar och sätt att arbeta.
Följ Almega Utbildning
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega Utbildning
Positivt med ökat fokus på kunskapsuppdraget – men klarar skolan av det höga reformtempot?2.2.2026 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Regeringen presenterade i dag, tillsammans med Sverigedemokraterna, reformer för en stärkt kunskapsskola. Förslagen omfattar bland annat ett nytt betygssystem och nya läroplaner. Almega Utbildning välkomnar ett tydligare fokus på kunskap, men betonar samtidigt vikten av att reformerna är praktiskt genomförbara och skapar en rättvis och likvärdig bedömning.
Almega Utbildning: Regeringens förslag slår hårt mot den svenska modellen2.2.2026 15:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag meddelade regeringen, med stöd av Sverigedemokraterna, att den lägger fram en lagrådsremiss om reglerad undervisningstid för lärare. Nedan kommenterar Andreas Mörck, förbundsdirektör för Almega Utbildning, regeringens förslag.
Almega Utbildning: Ingen elev ska känna sig otrygg i skolan28.1.2026 16:30:00 CET | Pressmeddelande
Idag presenterade regeringen tillsammans med Sverigedemokraterna förslag som syftar till att skapa bättre förutsättningar för studiero och tidigt stöd till elever. Almega Utbildning ställer sig positiva till förslagen och ett tydligt fokus på elevernas bästa.
Almega Utbildning: Offentlighetsprincip flyttar resurser från klassrum till administration19.1.2026 13:30:00 CET | Pressmeddelande
Almega Utbildning välkomnar ökad insyn i fristående skolor, men varnar för att ett införande av offentlighetsprincipen riskerar att slå mot eleverna om reformen inte finansieras fullt ut av staten. Offentlighetsprincipen medför en omfattande byråkratisering och beräknas av den statliga utredningen kosta uppemot sju procent att införa. Resurserna måste i första hand gå till elevernas undervisning, inte till administration.
Almega Utbildning lämnar X – fokuserar på konstruktiv dialog i andra kanaler15.1.2026 14:00:00 CET | Pressmeddelande
Almega Utbildning har beslutat att avsluta sin närvaro på X (tidigare Twitter). Beslutet är en del av förbundets långsiktiga strategi för att stärka kommunikationen med medlemmar och allmänheten genom mer ändamålsenliga och konstruktiva kanaler.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum