Risk för halt väglag natten mot lördag i Västsverige
Under natten till lördag väntas mildare luft och regn i Västsverige. Temperaturen kan dock snabbt gå ner under nollan och blöta vägbanor kan då frysa till. Trafikverket halkbekämpar förebyggande. Vägar med mycket trafik och kritiska sträckor är prioriterade.

- Vid den här tidpunkten på året torkar inte vägarna upp efter regn och det kan därför bli halt. Vi har ett nära samarbete med våra entreprenörer för att snabbt kunna salta och sanda, säger Charlie Dib, enhetschef vägunderhåll Trafikverket Västra regionen.
Trafikverket har väderstationer som hjälper oss att spå vädret, bland annat mäter de temperaturen på vägytan och i luften. Stationerna ger oss en direkt indikation på läget, men också en hint om hur vädret gestaltar sig den närmaste tiden. Trafikverket arbetar förebyggande med halkbekämpning, men halka kan hastigt uppstå väldigt lokalt vilket gör den svårt att förutse i alla lägen.
- Vi uppmanar i det läget alla trafikanter att vara försiktiga och sänka hastigheten, hålla längre avstånd till fordonet framför och undvika hastiga manövrar, säger Charlie Dib.
Snöröjning och halkbekämpning på de statliga vägarna prioriteras utifrån mängden trafik. Det statliga vägnätet är indelat i fem olika klasser. Vägar med mycket trafik och kritiska sträckor är prioriterade.
- Det kommer därför att finnas mindre vägar där snö eller is ligger kvar längre. Som trafikant behöver man alltid anpassa sin körning, om man måste ge sig ut, säger Charlie Dib.
Under lördagen ska temperaturen stiga med några grader och mot söndag väntas den största risken för halkan vara över för den här gången.
- Men under vintern gäller det att alltid vara förberedd som trafikant på att vädret kan slå om snabbt, säger Charlie Dib.
Tips till trafikanter
- Anpassa din körning efter väglaget. Alla vägar är inte snö- och halkfria.
- Följ väderleksrapporten noggrant och ta vädervarningarna på allvar. Det ger dig möjlighet att avgöra om det verkligen är nödvändigt att ge dig ut när vädret är som värst. Tänk på att det kan vara stora lokala variationer och att vädret kan förändras snabbt. Följ myndigheternas rekommendationer vid dåligt väder.
- Sänk hastigheten och ändra ditt körsätt – kör mjukt.
- Öka avståndet till bilen framför eftersom bromssträckan är betydligt längre vid halt väglag.
- Sommardäck? Stanna hemma!
- Undvik omkörningar.
- Förbered dig för stopp i trafiken – ha med något att dricka i bilen och en varm filt.
- Om du stöter på en plötslig kö eller akuta hinder på vägen, kontakta Trafikverkets kundtjänst på 0771 - 921 921. Det hjälper oss att få en bättre överblick och underlättar för oss att vidta rätt åtgärder.
Information om väglaget
- Trafikverkets väginformationskarta: Trafikinformation på vår webb
- Information om trafikläget i Göteborg: Trafiken.nu Göteborg
- Lyssna på Trafikredaktionen på Sveriges Radios P4-kanaler – där får du aktuell information om trafikläget.
Mer information om Trafikverkets vinterväghållning
Kontakter
För mer information
Trafikverkets presstjänst, 0771-31 15 00, öppettider vardagar klockan 08.00-16.30
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Underhållsarbete på Ådalsbanan3.12.2025 08:30:01 CET | Pressmeddelande
Från och med måndag 8 december kommer Trafikverket att genomför akuta underhållsåtgärder på sträckan mellan Sundsvall och Härnösand. Arbetet kommer att utföras dagtid men på tider som inte påverkar pendlingstrafiken på morgonen och eftermiddagen/kvällen.
Varning för plötslig ishalka i norra delarna av Sverige2.12.2025 10:00:09 CET | Pressmeddelande
SMHI varnar för ishalka längs kusten i Norrbottens län, och i delar av Jämtlands län, Västernorrlands län och Västerbottens län, från idag den 2 december klockan 12.00 till kl. 21.00.
Båda spåren öppna Göteborg–Alingsås under julen2.12.2025 08:00:04 CET | Pressmeddelande
För att underlätta för julresenärerna kommer båda spåren vara öppna för tågtrafik mellan Göteborg och Alingsås den 14 december till 2 januari. Den fortsatta upprustningen av elkraftsanläggningen mellan Lerum och Floda startar sent på kvällen 2 januari.
Trafikverket presenterar handlingsplan för effektivare godstransporter1.12.2025 09:15:00 CET | Pressmeddelande
Flera förbättringsåtgärder för långväga godstransporter över läns- och nationsgränser kommer ge ökad nytta för näringsliv och ett mer robust och effektivt transportsystem. Det framgår av Trafikverkets nya handlingsplan för godstransporter som presenteras i dag.
Både stad och landsbygd gynnas i förslaget till nationell plan för transportinfrastruktur28.11.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Trafikverket har nu redovisat en samlad effektbedömning av förslaget till nationell plan för transportinfrastrukturen och de preliminära länsplanerna för perioden 2026-2037.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum