Magnus Andersson och Cecilia Lindhe Nadjalin blir Barn- och utbildningsförvaltningens nya chefer
25.11.2025 09:01:39 CET | Östersunds kommun | Pressmeddelande
Magnus Andersson blir ny förvaltningschef för Barn- och utbildningsförvaltningen. Han tillträder sin tjänst den 12 januari, samtidigt som Cecilia Lindhe Nadjalin tillträder tjänsten som biträdande förvaltningschef.

Magnus Andersson har under de senaste elva åren arbetat som skolchef, rektor och enhetschef vid Lärcentrum i Östersund och innan dess haft flera skolledaruppdrag inom vuxenutbildningen. Han är i grunden utbildad gymnasielärare och har genomgått både den statliga rektorsutbildningen och skolchefsutbildningen.
Magnus har en gedigen erfarenhet av skolans verksamhet och har under stora delar av sitt yrkesliv arbetat med skolans nationella uppdrag och myndighetsutövning.
– Magnus breda erfarenhet, inte minst av att leda komplexa organisationer genom förändring, gör honom väl lämpad att tillsammans med biträdande förvaltningschef och förvaltningsledningsgruppen leda förvaltningen med både struktur och omsorg. Magnus blir även en god ambassadör för förvaltningens framtida behov gällande verksamhetsutveckling och arbetsmiljö, säger Helén Eurenius, tf kommundirektör.
– Jag går in med en stor ödmjukhet inför uppdraget och ser fram emot att få leda den här fantastiska verksamheten för kommunens barn och elever framåt. Att dessutom få göra det tillsammans med förvaltningens kunniga och engagerade medarbetare ser jag verkligen fram emot, säger Magnus Andersson.
Förvaltningens nya biträdande chef Cecilia Lindhe Nadjalin kommer närmast från Försvarsmakten, där hon i rollen som avdelningschef vid Militärhögskolan Karlberg ledde och utvecklade en avdelning med ansvar för Försvarsmaktens chef-och HR-utbildningar samt utbildningar inom områden som arbetsmiljö, jämställdhet och likabehandling. Hon har en bred bakgrund med flera chefsroller bakom sig, bland annat inom vuxenutbildning. Cecilia är i grunden utbildad grundskollärare men började tidigt arbeta med ledning och verksamhetsutveckling och har mångårig erfarenhet av att leda och driva förändringsarbeten.
– För biträdande förvaltningschef står ofta de interna processerna i fokus. Cecilias erfarenheter blir en otrolig tillgång i arbetet med intern styrning, kvalitetsuppföljning, utvecklingsarbeten och övriga samordningsbehov, säger Helén.
– Som arbetsgivare ser vi en styrka i att de båda har viss erfarenhet från utbildningssektorn, men den största styrkan är att Magnus och Cecilia tillsammans med övrig personal gemensamt står för den samlade, breda kompetens som förvaltningen behöver, säger Helén.
– Det ska bli både givande och roligt att komma tillbaka till det som lockade mig till skolvärlden en gång i tiden och att få kombinera det med den erfarenhet som jag har nu. Jag ser fram emot att tillsammans med Magnus och förvaltningen få möta de utmaningar som förvaltningen står inför, till exempel kring vikande barnkullar, säger Cecilia Lindhe Nadjalin.
Kontakter
Helén Eurenius,T f kommundirektör
Tel:063-14 32 05helen.eurenius@ostersund.seOm oss
Östersunds kommun har 65 000 invånare och fortsätter att växa. Ett mål är att nå siffran 75 000 invånare år 2040. Kommunen är största arbetsgivare med över 8 000 anställda om man räknar alla anställningsformer.
Fler och större etableringar av företag i kommunen, några grundade på den gröna omställningen, innebär en större arbetsmarknad, ett växande antal invånare och ökade möjligheter att finansiera en god och effektiv välfärd.
Östersund är beläget vid Sveriges femte största sjö, Storsjön, och har en vacker och växlande natur med både fjäll och vatten som uppskattas av både boende och turister.
Östersund har ett rikt och mycket aktivt kultur- och idrottsliv. Storsjöyran som genomförs i slutet av juli varje år är en av landets äldsta och största musikfestivaler. Östersund blev utsedd till Sveriges främsta elitidrottsstad år 2023.
Följ Östersunds kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Östersunds kommun
Lägre partikelhalter i Östersund – trendvändning efter långsiktigt arbete5.2.2026 14:15:00 CET | Pressmeddelande
För första gången på flera år klarade Östersund under 2025 de nationella gränsvärdena för partiklar i luften (PM10). De senaste mätningarna visar på halverade överskridanden jämfört med året innan.
En kväll för klimatet 11 februari med Svante Axelsson, Magnus Carlson, med flera5.2.2026 13:00:30 CET | Pressinbjudan
När omvärlden skakar – varför hopp fortfarande finns. Välkommen på en kväll med föreläsning, samtal och musik på temat klimat och framtidens lösningar.
Pressinbjudan: Lansering av Klimatlöftet i Jämtlands län26.1.2026 10:12:33 CET | Pressinbjudan
Välkommen till lanseringen av Klimatlöftet i Jämtlands län – en gemensam satsning där aktörer i länet åtar sig att arbeta aktivt för minskad klimatpåverkan och en rättvis klimatomställning i linje med Agenda 2030 och Parisavtalet, samt lokala och regionala klimatmål.
Positiv trend i Östersund: Färre brott och ökad känsla av trygghet26.1.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Den senaste lägesbilden över brottslighet och upplevd otrygghet i Östersunds kommun visar på en positiv utveckling. Antalet anmälda brott minskar och invånarnas känsla av trygghet ökar. Men nya utmaningar pekas också ut, bland annat att brotten i centrumområdet ökat med över 30 procent.
Nytt stöd i appen Mitt val - mitt stöd hjälper familjer att hantera stress22.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Östersunds kommun fortsätter att utveckla det tidiga och förebyggande stödet till invånarna. I appen Mitt val – mitt stöd finns nu innehåll med fokus på stress och återhämtning i föräldraskapet. Temat hjälper föräldrar att hantera stress hos sig själv och att stötta sitt barn om det är stressat.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum