130 miljoner till smarta solceller som ersätter engångsbatterier
27.11.2025 14:08:44 CET | Energimyndigheten | Pressmeddelande
En ny typ av solceller ska minska användningen av engångsbatterier. Nu beviljar Energimyndigheten 130 miljoner kronor i stöd till Exeger.
Exegers teknik bygger på kiselfria, tunna och tåliga solceller som laddas av allt slags ljus, både inomhus och utomhus. Det gör att de kan användas på exempelvis hörlurar. Tekniken bygger på svensk forskning och solcellerna produceras genom en leverantörskedja som i huvudsak är europeisk. Till skillnad från konventionella solceller är de inte beroende av kritiska råmaterial.
– Satsningar på ny teknik för solceller öppnar för nya lösningar som en del i omställningen till ett hållbart energisystem. Exegers teknik kan bidra till att minska användningen av engångsbatterier, och samtidigt minska utvinningen av kritiska råmaterial, säger Klara Helstad, biträdande avdelningschef för Forskning, innovation och affärsutveckling på Energimyndigheten.
Produktionen av solcellerna ska utvecklas och testas genom ett pilotprojekt. De nya solcellerna ska ha lägre klimatpåverkan vid tillverkningen än jämförbara kommersiellt tillgängliga tekniker.
– Vi är glada och stolta över Energimyndighetens beslut. Vi skapar en kiselfri solcellsteknologi som kan ersätta miljontals engångsbatterier och samtidigt minska behovet av kritiska råmaterial. Stödet från Industriklivet är avgörande för att möjliggöra industrialiseringen av tekniken, säger Giovanni Fili, vd på Exeger.
Om Industriklivet
Sveriges riksdag har antagit klimatmålet att Sverige inte ska ha några nettoutsläpp av växthusgaser till atmosfären 2045, och därefter uppnå negativa utsläpp. Stora och komplexa tekniksprång krävs inom flera industrier för att nå klimatmålet. För att stödja omställningen har regeringen beslutat om den långsiktiga satsningen Industriklivet.
Industriklivet är sedan 2021 en del av den gröna återstarten för ett klimatsmart samhälle efter covid-19-pandemin och ingår i EU:s Facilitet för återhämtning och resiliens (The Recovery and Resilience Facility, RRF).
Kontakter
Energimyndighetens pressfunktion
Tel:016-544 23 99press@energimyndigheten.seOla WestbergPresschef
Tel:016-544 20 36ola.westberg@energimyndigheten.seHelen LindhePressekreterareEnergimyndigheten
Tel:016-544 24 92helen.lindhe@energimyndigheten.seBilder

Länkar
Följ Energimyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Energimyndigheten
Ny utlysning ska underlätta energiomställningen3.2.2026 09:04:39 CET | Pressmeddelande
I omställningen till ett hållbart energisystem krävs mer än teknik. Nu öppnar Forskarskolan Energisystem för projekt som undersöker energifrågor utifrån ett tvärvetenskapligt perspektiv.
Industriklivet öppnar ny utlysning för negativa utsläpp30.1.2026 08:26:50 CET | Pressmeddelande
Energimyndigheten planerar att öppna en utlysning inom området negativa utsläpp. Utlysningen är på preliminärt 300 miljoner kronor och ska öppna i mars.
Sveriges laddnätverk för tunga fordon växer29.1.2026 09:26:29 CET | Pressmeddelande
Utbyggnaden av laddinfrastruktur för tunga fordon går snabbt. Energimyndigheten har nu beviljat stöd till ytterligare 60 publika laddstationer och 35 stationer för laddning vid lastning och lossning.
Så kan omställningen till eldrivna fordon snabbas på16.12.2025 15:09:08 CET | Pressmeddelande
En ny inriktning för utbyggnaden av laddinfrastruktur och fortsatt utveckling av Klimatpremien. Det är två av Energimyndighetens förslag som kan snabba på omställningen till eldrivna fordon.
Ny möjlighet att söka stöd för bio-CCS16.12.2025 13:05:31 CET | Pressmeddelande
I dag öppnar den andra utlysningen inom Energimyndighetens stödsystem för bio-CCS. Totalt kan 10 miljarder kronor fördelas.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum