Einar Mattsson

Pressinbjudan: Einar Mattsson gjuter med bostadsminister Andreas Carlsson (KD)

2.12.2025 06:03:00 CET | Einar Mattsson | Pressmeddelande

Dela

Den 8 december kl. 11.30 firar Einar Mattsson första gjutningen i kvarteret Bardisanen 1 på Kungsholmen i Stockholm. Det gör vi tillsammans med gäster och bostadsminister Andreas Carlsson (KD).

Visualiseringsbild, kvarteret Bardisanen 1 där vi planerar för 145 hyresrätter med utsikt över Karlbergssjön
Visualiseringsbild, kvarteret Bardisanen 1 där vi planerar för 145 hyresrätter med utsikt över Karlbergssjön Einar Mattsson

Einar Mattsson började uppföra de 145 hyresrätterna i Bardisanen 1 under hösten 2025. De moderna hyresrätterna är fördelade i tre i huskroppar. Här kommer hyresgästerna att få en fin utsikt över Karlbergssjön och Karlbergs slott då husen är placerade på en höjd. 

Einar Mattsson Projekt AB fick markanvisningen från Stockholms stad i december 2013. Projektet är en del av den  omvandling som pågår i Stadshagen  med nya förskolor, bostäder, idrottsplatser och parker.  

Efter det inledande välkomsttalet gjuter bostadsminister Andreas Carlsson (KD) sina handavtryck i en gispliknande massa. Avtrycken förs sedan över till en bronsplatta som vi hänger upp i fastigheten när den är klar. Vi bjuder även på mingel, lättare lunch och trevligt julfika vid gjutningen.  

  • Datum: 8 december
  • Tid: cirka 11.30-13.00, tal och gjutning genomförs innan kl. 12.00
  • Plats: Hornsbergs strand 5
  • Anmälan görs till johan.alfvag@einarmattsson.se 

För mer information: 

Ewelina Holm, kommunikationschef
0765-42 67 20
ewelina.holm@einarmattsson.se

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om Einar Mattsson Projekt AB

Einar Mattsson är en långsiktig fastighetsaktör som varit verksam på Stockholms bostadsmarknad i 90 år. Med över ca 5000 bostäder är vi idag Stockholms stads största privata ägare av hyresbostäder. Einar Mattsson Projekt AB är det dotterbolag som arbetar med att utveckla nya bostads- eller hyresrätter. Det görs i Stockholmsregionen där råmark eller projektfastigheter förvärvas och utvecklas till efterfrågade bostäder. Einar Mattsson är en av de mest aktiva projektutvecklarna i regionen. I koncernen ingår också ett fastighetsbolag, förvaltningsbolag, en byggentreprenadverksamhet och ett bolag som sköter övriga investeringar.

Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook

Följ Einar Mattsson

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson

”Det är en fin förmån att få följa ett projekt hela vägen” — fredagsporträttet med Areza Partovi12.6.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg

Arezo har ett drömyrke för många. Hon får ansvara för renoveringen av äldre bostadshus och modernisera dem med utmaningen att material- och produktval ska harmoniera med husens tidsepoker, så att dess identitet bevaras. Hon vill att chefer ska våga ge unga medarbetare ansvar för att snabbt kunna bygga upp erfarenhet. Hon reser gärna, men nu väntar ett annat slags äventyr. Lär känna projektledaren Arezo i dagens fredagsporträtt:

“Vi erbjuder våra blivande hyresgäster en förutbestämd hyreshöjning” — fredagsporträttet med Harry Björnström5.6.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg

Ofta skrattandes och med klurig blick möter du Harry i korridorerna på Einar Mattsson. På kafferasten kan man få till sig ett förhandlingstips om man har tur bland alla historier han gärna delar med sig av. När han inte förhandlar hyror, spelar fritidshuset i Roslagen och gitarren en stor roll i hans liv. Lär känna Harry i dagens fredagsporträtt:

”Det finns så många extremt bra kompetenser här” — fredagsporträttet med Alexander Ospino Munter15.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg

Pigg, glad och nyfiken är en beskrivning som passar in på systemförvaltaren Alexander Ospino Munter. Utöver allt optimerande på jobbet, hittar vi honom ofta sjungande, lagandes mat och med ett intresse utöver det vanliga för berg-och-dalbanor. Han är kreativ, positiv och en omtänksam kollega. Han blir inspirerad varje dag på jobbet och då särskilt av sin kompetenta chef. Lär känna Alexander i dagens fredagsporträtt:

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye