Nya regler på gång: eCall ska inte kontrolleras vid besiktning
2.12.2025 13:00:00 CET | Transportstyrelsen | Pressmeddelande
Som en konsekvens av att telekombranschen avvecklar 2G- och 3G-näten kommer Transportstyrelsen inte längre att ställa krav på kontroll av eCall-system vid besiktning. Reglerna förväntas träda ikraft i början av januari 2026.

Eftersom nedsläckningen av näten redan pågår har Transportstyrelsen prioriterat arbetet och nya regler är på gång. Myndigheten har också fört dialog med besiktningsföretagen och rekommenderat dem att avstå från att kontrollera eCall vid besiktning fram till dess att föreskriftsändringen formellt sett gäller.
– Vi har ingen reell rätt att kräva att besiktningsföretagen gör så här men de är också måna om att hantera den här situationen på ett bra sätt gentemot sina kunder. Fordonsägare skulle annars kunna drabbas av brister som både är svåra att kontrollera och reparera och regelförändringen är på gång, säger Mikael Kyller, sektionschef på Transportstyrelsen.
Nya regler har varit på remiss och har anmälts till EU (så kallad notifiering) och ska därefter beslutas och träda ikraft. Beslut kan fattas först i slutet av december och utgångspunkten är att nya regler kommer att kunna gälla från och med början av januari.
Vad kan inträffa?
En varningslampa som indikerar för fel i eCall-systemet kan komma att tändas och enligt nuvarande regler för fordonsbesiktning ska fordon då underkännas.
– Den här lampan kan alltså komma att indikera ett fel som beror på att uppkopplingen mot nät saknas – inte att något i själva fordonet är trasigt. Det behövs ytterligare information från diagnossystemet för att förstå av vilken anledning varningslampan tänds och den informationen är svår att få fram, säger Mikael Kyller.
Nätleverantörerna ska genomföra sina nedstängningar i slutet av 2025, Telia har valt att förlänga driften av sitt nät till 2027. Även om det torde innebära att funktionen byter nät till Telia via roamingteknik och därmed fungerar är Transportstyrelsen mån om att genomföra den här förändringen så snart som möjligt.
Nyckelord
Kontakter
Mikael KyllerSektionschef, Transportstyrelsen, avdelning Väg och järnväg
Tel:0702859177mikael.kyller@transportstyrelsen.seTransportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seBilder

Länkar
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Prognosen: Flygets återhämtning i sikte20.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Inom sex år kan passagerarantalet i luften vara tillbaka på de nivåer som förekom före pandemin – men med stora skillnader för in- och utrikesflyget. Det visar Transportstyrelsens nya långtidsprognos för åren 2026-2032. Osäkerheten bedöms dock vara stor på grund av kriget i Mellanöstern.
Så undviker du farorna på sjön19.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Motorhaveri, grundstötning eller fall överbord. Kantring, hoppet i land eller kollision med annan båt. Nu är den efterlängtade båtsäsongen här, men mycket kan också gå snett till sjöss. Särskilt för den som ger sig ut oförberedd. Transportstyrelsen tipsar om hur du gör båtlivet hållbart i längden.
Insatser krävs mot den fruktade havsspyan13.5.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Via fritidsbåtar sprids invasiva främmande arter till olika vattenområden i Sverige. Nu finns en ny gemensam riktlinje för hela Östersjöområdet och Nordostatlanten. Genom att hålla skrovet rent från påväxt ska båtägare ta upp kampen mot bland annat den fruktade havsspyan.
Nya förarstödssystem och pågående EU-process för Tesla11.5.2026 08:35:24 CEST | Nyheter
Nya regelverk för mer avancerade förarstödssystem har tagits fram inom UNECE och EU. Regelverken börjar nu träda i kraft, vilket innebär att nya fordon kan godkännas med sådan funktionalitet och snart finns på svenska vägar. Transportstyrelsen har varit delaktig i arbetet med att ta fram regelverken. – Vi ser positivt på teknikutvecklingen inom förarstödssystem, med trafiksäkerhet som en central utgångspunkt, säger Hans Nordin, utredare vid Transportstyrelsen.
Störningar påverkar Transportstyrelsens system10.5.2026 17:46:03 CEST | Pressmeddelande
Den senaste tiden har olika driftstörningar drabbat Transportstyrelsens it-system. Bland annat har e-tjänsterna inte gått att använda. Men nu fungerar återigen samtliga e-tjänster och förarproven hos Trafikverket.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum