Åtal har i dag väckts för mord den 2 maj 2025 i Änggården, Göteborg
3.12.2025 09:03:08 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
En man har åtalats för mord. Åklagaren är tillgänglig för media efter lunch.
Den 2 maj 2025 larmades polisen till ett stödboende i Änggården, Göteborg, efter att en kvinna i 55-årsåldern uppgett att hon misshandlats av en man i 40-årsåldern som hon haft en relation till. Kvinnan fördes från platsen med ambulans. Under färden blev kvinnan medvetandesänkt och återfick aldrig medvetandet. Hon avled på Sahlgrenska den 10 maj 2025.
Mannen frihetsberövades den 2 maj 2025. Han häktades initialt misstänkt för grov misshandel, men efter kvinnans död rubricerades misstanken om till mord. Mannen åtalas i dag för att ha mördat kvinnan genom att utdela slag eller annat trubbigt våld mot henne samt genom att ta stryptag på kvinnan. Mannen åtalas även för tre olaga hot mot kvinnan under april 2025.
– Rättsläkaren som utförde obduktionen har konstaterat att kvinnan dog som följd av inklämning av hjärnan. Inklämningen orsakades av en traumatisk hjärnblödning som kvinnan fått som följd av trubbigt våld mot huvudet. Detta ger starkt stöd för att det gått till som målsäganden uppgav initialt till polis och ambulanspersonal på plats, innan hon förlorade medvetandet, säger kammaråklagare Maria Lundberg.
Den misstänkte mannen nekar till brott. Han har tidigare dömts för flera brott.
Huvudförhandling kommer att hållas i Göteborgs tingsrätt den 17–19 december.
Målnummer i Göteborgs tingsrätt: B 8577-25.
Åklagarmyndighetens ärendenummer: AM-68799-25.
Kontakt
Kammaråklagare Maria Lundberg är tillgänglig för media i dag kl. 13–14, 010-562 72 16.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Dom i ärende om hot mot statsråd27.2.2026 08:17:06 CET | Pressmeddelande
I dag den 27 februari kl. 11 meddelar Solna tingsrätt dom i ett ärende där en man har åtalats för olaga hot mot två statsråd i januari i år.
Uppdatering i ärende om mord m.m. i Rönninge, Salems kommun24.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag begärt förlängd åtalstid till den 24 mars kl. 11.
Positiva verksamhetsresultat inom Åklagarmyndigheten 202523.2.2026 10:36:53 CET | Pressmeddelande
Åklagarmyndigheten visar under 2025 en tydligt positiv utveckling inom flera centrala områden.
Ärende om deltagande i terroristorganisation20.2.2026 09:18:56 CET | Pressmeddelande
En person har begärts häktad vid Attunda tingsrätt. Misstanken avser deltagande i miljön kring våldsbejakande högerextremism.
Man åtalas för stort antal sexualbrott mot barn20.2.2026 08:23:58 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag väckt åtal mot en 32-årig man från Gävle för en stor mängd sexualbrott begångna mot 27 olika flickor som vid tiden för brotten var 9–14 år gamla. Samtliga brott har begåtts på distans, och innefattar bland annat över 50 fall av våldtäkt mot barn. Åklagaren är tillgänglig för media.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum